Hypoglykemie: Jaké má projevy a co může znamenat?

publikováno

Znát hodnoty cukru v krvi je vyloženě žádoucí. V případě, že čísla klesnou pod normální mez, může se objevit hypoglykemie, kvůli které vám může hrozit dokonce i kolaps. Jak poznat, že je hladina cukru v krvi nebezpečně nízká? A musí se hypoglykemií projevovat jen cukrovka?

Inzulínová rezistence je v poslední době čím dál větším problémem, který dovede napáchat mnoho vážných škod. Z toho důvodu je důležité, abyste nezanedbávali prevenci u svého ošetřujícího lékaře, který dovede na základě jednoduchých krevních testů odhalit, jaká je hodnota glukózy v krvi. V případě, že je vyšší, na základě rozhovoru s vámi může zjistit, jestli se u vás náhodou neobjevují příznaky cukrovky, kterou by se dalo začít léčit.

Přečtěte si: Znáte všechny typy cukrovky?

Někdy nejsou výsledky tak zlé, ale mohou vztyčit imaginární varovný prst. Například ve chvíli, kdy vykazujete příznaky prediabetes, o kterém nemusíte dlouhou dobu vůbec vědět. Vzhledem k tomu, že se může za nějakou dobu překlopit do cukrovky II. typu, rozhodně se ho nevyplatí podceňovat.

Co když ale máte opačný problém a vykazujete příznaky hypoglykemie? A jak přesně se máte zachovat v případě, že se stanete svědkem kolapsu nemocného člověka?

Co je hypoglykemie?

Hypoglykemie: Jaké má projevy a co může znamenat?

Hypoglykemie je stav, v jehož průběhu dojde k nebezpečnému snížení hodnoty krevního cukru. I když s tímto problémem mohou bojovat lidé s neléčenou cukrovkou (či případně ti, kterým se nepovedlo ji v nějaký den správně vykompenzovat, což se může stát), hypoglykemie se objevuje i u zdravých lidí. Nemusíte se tedy automaticky bát, že jste po jedné náhodné příhodě vážně nemocní. V tomto ohledu je důležitý glukagon, který pomáhá předcházet těžké hypoglykémii.

U zdravých lidí jde o pokles krevního cukru pod hodnotu 3,3 mmol/l. Tento jev může způsobit buď přebytek inzulinu v těle nebo nedostatek glukózy. V těžkých případech se může objevit i životu nebezpečné kóma. Právě proto je důležité znát svůj glykemický profil.

Přečtěte si: Jaká je vhodná dieta při diabetes?

Příznaky hypoglykemie

Hypoglykemie má poměrně široké spektrum příznaků, které se mohou objevit celkem náhle.

Patří mezi ně například:

  • Bušení srdce
  • Pocení a neklid
  • Bledost
  • Hlad
  • Třes a závrať
  • Rozostřené vidění
  • Porucha orientace

Lehké a středně těžké případy hypoglykemie dovede člověk snadno zvládnout sám. Těžký hypoglykemický záchvat už vyžaduje asistenci další osoby. To samé pak platí v případě, že hypoglykemický člověk upadne do bezvědomí. V takové chvíli může pomoci jen zavolání rychlé záchranné služby.

První pomoc

Hypoglykemie: Jaké má projevy a co může znamenat?

V případě, že se dostanete do hypoglykemie, je důležité doplnit jednoduché cukry. (Dobrý je například hroznový cukr.) V případě nutnosti je také přípustné napít se malého množství sladkého nápoje. (Například ½ sklenice džusu.) Pokud to situace vyžaduje, využijete i 1 lžíci klasického cukru. 

Celkem často se také uplatňuje pravidlo 15-15. Pokud máte hladinu krevního cukru mezi 55-69 mg/dl, můžete si dát 15 g sacharidů a počkat 15 minut. Poté se znovu změřte. V případě, že by předchozí krok nestačil, přidávejte dalších 15 g sacharidů po 15 minutách. Vždy je ale důležité průběžné měření.

Záchrannou službu zavolejte, pokud:

  • Omdléváte a nemáte po ruce žádný zdroj glukózy
  • Je váš krevní cukr nízký i přes všechny zásahy, které proběhly před 20 a déle minutami
  • Jste zmatení

Naprostou samozřejmostí by mělo být přivolání pomoci v případě, že najdete člověka v bezvědomí.

Prevence hypoglykemie

Důležité je, abyste si pravidelně měřili hodnoty krevního cukru. Také je klíčové, abyste znali správné dávkování inzulinu. V neposlední řadě se také snažte o dostatečný příjem potravy, o pravidelný rozestup mezi jídly a o přiměřenou pohybovou aktivitu. V terénu se také hodí mít po ruce krabičku s hroznovým cukrem pro případnou první pomoc.

Trpěli jste někdy hypoglykemií?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář