Neléčená cukrovka: Jaké jsou její příznaky a kdy jít na vyšetření

publikováno

Glykemický profil by měl znát každý člověk. Bohužel to tak ale není, takže mnoho z nás vůbec netuší, že je sužuje prediabetes. Rodiče také nemusí vědět, jak zachytit příznaky cukrovky u dětí. Podle jakých symptomů poznáte, že přišel čas na bezodkladnou návštěvu lékaře?

Typy cukrovky nejspíš znáte, ale není na škodu si je trochu připomenout. Cukrovka I. typu je vrozená a poměrně často je diagnostikována dětem a mladým lidem. Cukrovka II. typu je získaná. Celkem často je na vině nezdravý životní styl a nedostatečná pohybová aktivita.

Také ale existuje těhotenská cukrovka, která se objevuje v období gravidity. (Z toho důvodu musí těhotné ženy plošně podstupovat speciální zátěžový glukózový test.) Tento typ cukrovky po porodu obvykle zmizí, může ale předznamenávat, že v budoucnu u ženy existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky II. typu.

V neposlední řadě také existují případy cukrovky u psů a koček, takže zvýšenou péči musíte věnovat i svým domácím mazlíčkům, kteří si o pomoc říct nemohou.

Léčba cukrovky nevyžaduje ve všech případech aplikaci inzulinu. Na cukrovku může dobře působit například dieta a pravidelný pohyb.

Jak ale poznat, že cukrovkou už trpíte, ale zatím to nikdo nezjistil? A může mít neléčená cukrovka nějaké negativní následky?

10 příznaků neléčené cukrovky

Neléčená cukrovka: Jaké jsou její příznaky a kdy jít na vyšetření

V případě, že trpíte cukrovkou, ale nemáte adekvátní léčbu, váš organismus o tom může dávat vědět různými způsoby, z nichž některé jsou notoricky známé. Další ale zase nemusí být příliš specifické, takže si je s tímto problémem nemusíte na první dobrou vůbec spojit.

Mezi hlavní příznaky neléčené cukrovky tradičně patří vysoká hladina krevního cukru. Pokud ale nechodíte na preventivní prohlídky nebo nepodstoupíte nějaké další měření, o této skutečnosti nemusíte vědět. Dále vás mohou trápit častější infekce a choroby. Poměrně běžně se lze setkat třeba s infekcemi močových cest a s chřipkou.

Všimnout si můžete i častějšího nutkání na močení. To ale nemusí s cukrovkou souviset. Může za ním být nezhoubně zvětšená prostata, infekce močových cest nebo zvýšený přísun tekutin. Z toho důvodu bychom si na vašem místě všímali i dalších zdravotních komplikací a problémů.

Dále mezi příznaky neléčené cukrovky patří:

  • Dlouhodobě zvýšený pocit žízně
  • Větší chuť k jídlu bez přibírání
  • Náhlý úbytek hmotnosti
  • Ovocně “vonící” dech
  • Problémy s ledvinami
  • Zhoršená kondice kardiovaskulárního systému
  • Mravenčení, brnění a další potíže s nervy

V případě, že zaznamenáte větší množství z výše uvedených příznaků, pak byste neměli návštěvu svého ošetřujícího lékaře zbytečně odkládat.

Co se stane, když to budu ignorovat?

Neléčená cukrovka: Jaké jsou její příznaky a kdy jít na vyšetření

Mnozí lidé mají z návštěv lékařů strach, proto hledají záminky, proč objednání termínu návštěvy specialisty odložit. Jenže, s cukrovkou hrajete o čas. V případě, že se ji rozhodnete ignorovat a nebudete se ji snažit dostat pod kontrolou, může to odnést vaše celkové zdraví. Také se může zkrátit předpokládaná doba vašeho dožití.

Když se rozhodnete léčbu cukrovky vypustit, můžete si zadělat na vážné onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin. Oba tyto stavy mohou v krajních situacích končit fatálně.

Dále vám hrozí:

  • Ztráta zraku
  • Poškození nervů (neuropatie)
  • Infekce
  • Problémy s nohama (například diabetická noha, která ve vážných situacích vyžaduje amputaci)
  • Ztráta kognitivních funkcí

Jak tedy můžete vidět, cukrovka rozhodně není jen o zvýšené hladině krevního cukru. Pokud ji nebudete brát vážně, může vám způsobit opravdu velké množství nežádoucích komplikací, které vám budou dost zásadně ztěžovat váš každodenní život.

Sice se budete muset po potvrzení diagnózy starat o zdravější životní styl, díky němu ale můžete řadu výše uvedených komplikací odvrátit.

Jakým způsobem jste přišli na své onemocnění cukrovkou vy?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář