Prediabetes: Příznaky varují před cukrovkou, jak ho poznat?

publikováno

Předtím, než se u někoho objeví cukrovka, může mít delší dobu prediabetes. Jde o stav, který se projevuje zvýšenou hladinou krevního cukru, ale ještě není tak vysoká, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu. Jaké má prediabetes hodnoty? A pomůže vám dieta?

Cukrovka 2. typu není vrozená, jako je tomu u cukrovky 1. typu, ale postupně získaná. Tělo nemusí produkovat dostatečnou hladinu inzulinu nebo na něj nemusí být citlivé, což může vést k dlouhodobě vyšším hodnotám krevního cukru. Pokud se s tím nic nedělá, může to mít dalekosáhlé následky, protože se významně zvyšuje riziko toho, že se u vás objeví nějaké komplikovanější zdravotní problémy.

Málokdo ale ví, že než se cukrovka 2. typu rozjede, může u vás skrytě probíhat něco, čemu se říká prediabetes. V podstatě je to tedy náběh na cukrovku, který můžete ovlivnit tím, že včas šlápnete na brzdu a začnete se věnovat zdravému životnímu stylu.

Jaký je doporučený postup při zjištění prediabetes? A existuje na něj nějaká léčba?

Co je prediabetes?

Prediabetes: Příznaky varují před cukrovkou, jak ho poznat?

Prediabetes je stav, který často předchází onemocnění cukrovkou 2. typu. Tento stav zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, riziko onkologických onemocnění a s mnoho dalších. Hladina krevního cukru ale zároveň není dost vysoká na to, aby se u vás mohla oficiálně diagnostikovat cukrovka.

Co se týče hodnot, prediabetes se pohybuje v pásmu 5,5 až 6,9 mmol/l. Měření se vždy provádí ráno.

Příznaky prediabetes

Prediabetes nemá žádné jasně stanovené příznaky, můžete s ním tedy žít dlouhou dobu bez toho, abyste si toho všimli. Z toho důvodu se nevyplatí podceňovat pravidelnou prevenci u vašeho lékaře, který vám vždy změří hladinu krevního cukru.

U žen může být jedním z vodítek syndrom polycystických ovarií. Zvýšená hladina krevního cukru nemusí být přítomna u všech žen s tímto problémem, jde ale o poměrně běžný jev. Všímejte si hlavně změny barvy na kůži.

Rizikové faktory

Prediabetes: Příznaky varují před cukrovkou, jak ho poznat?

Kromě vyššího věku má na prediabetes vliv i mnoho faktorů, z nichž některé můžeme celkem snadno ovlivnit.

Patří sem například:

  • Nadváha
  • Nedostatečná pohybová aktivita
  • Kouření
  • Nezdravá dieta
  • Rodinná anamnéza
  • Váš zdravotní stav (spánková apnoe, těhotenská cukrovka, vyšší krevní tlak…)

Léčba prediabetes

Ne vždy prediabetes vyžaduje nějakou konkrétní léčbu, spíš se přistupuje k tomu, aby člověk změnil svůj dlouhodobý životní styl. Když se mu to povede, často se hladina krevního cukru posune do normálu, takže k cukrovce 2. typu nakonec vůbec nedojde.

Mezi doporučené potraviny a nápoje při dietě patří:

  • Zelenina
  • Libové maso
  • Luštěniny
  • Celozrnné výrobky
  • Zdravé tuky

Také se doporučuje začít sledovat glykemický index potravin a preference ingrediencí, které obsahují vysoký podíl vlákniny.

Naopak jsou zcela nevhodné sladké nápoje, potraviny, které obsahují cukr, rafinované karbohydráty (kam patří například hranolky), červené maso a polotovary.

Dále pomáhá:

  • Pravidelná fyzická aktivita
  • Dodržování prevence u lékaře
  • Normální pitný režim (s preferencí vody)
  • Spánek
  • Regulace hladiny stresu
  • Omezení neřestí (kouření, pití alkoholu…)

Možná se vám to zdá jako celkem hodně práce, myslete ale na to, že to děláte pro sebe a své dlouhodobé zdraví.

Diagnostikovali vám někdy prediabetes? Pokud ano, podařilo se vám ho dostat pod kontrolu?

Zdroje informací

https://www.zivotsdiabetem.cz/prediabetes/ – Příznaky a léčba prediabetu (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Prediabetes_(rozcestník) – Prediabetes (česky)

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/what-is-prediabetes – Vše o prediabetes (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/311056 – Dieta při prediabetes (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář