Hyperglykemie: 6 projevů, podle kterých ji poznáte

publikováno

Hodnoty cukru v krvi by měl znát každý z nás, protože z tohoto údaje se dá poměrně dobře zjistit, zda je s naším tělem všechno v pořádku. Hladina cukru v krvi je ale hodně důležitá i pro diabetiky, kteří ji mají dlouhodobě zvýšenou, což vede k širokému spektru různě vážných zdravotních potíží. Jak se pozná hyperglykemie? A jak snížit hladinu cukru v krvi?

Chodit na preventivní prohlídky k ošetřujícímu lékaři, který čas od času provede měření hodnoty cukru v krvi, je velice důležité. Především kvůli tomu, že se dá na základě toho potvrdit či vyloučit problém zvaný prediabetes. (V jehož průběhu je hladina cukru v krvi zvýšená nad normu, ale ještě ne tak moc, aby se dalo hovořit o klasické cukrovce.)

I když si možná říkáte, že cukrovka není žádný velký protivník, kterého byste se měli obávat, pak jste asi nikdy neslyšeli o tom, co vše dovede s lidským organismem napáchat neléčená cukrovka. Kromě toho, že zvyšuje riziko mozkových a srdečních příhod, strašákem je i diabetická neuropatie či diabetická noha.

Přečtěte si: 10 superpotravin pro diabetiky

Glykemický profil by tedy měl být jedním z údajů, který by vás měl určitě zajímat. (Podobně, jako například to, jakou máte hladinu cholesterolu v krvi.) Co když ale k měření dojde a vy na úplném konci zjistíte, že je vaše hladina krevního cukru nebezpečně vysoká?

Jaké jsou příznaky hyperglykemie? A dá se s ní něco dělat?

Co je hyperglykemie?

Hyperglykemie: 6 projevů, podle kterých ji poznáte

Hyperglykemie je termín, který označuje stav, v jehož průběhu stoupne hladina krevního cukru nad normální hranici. (U zdravých osob je hladina krevního cukru při měření na lačno 3,9-5,6 mmol/l.) U diabetiků je pak při měření neuspokojivá hodnota nad 7 mmol/l. (Ideálně je 4-6 mmol/l.) Problémem u diabetiků je to, že zvýšená hladina cukru bývá vyšší i při měření na lačno a po jídle (kdy se přirozeně zvyšuje krevní cukr i u zdravých lidí) je vyšší delší dobu.

Přečtěte si: Znáte typy cukrovky a jejich specifika?

Příznaky hyperglykemie

Hyperglykemie: 6 projevů, podle kterých ji poznáte

Mezi hlavní příznaky hyperglykemie patří zvýšený pocit žízně. Také ale můžete trpět pocitem sucha v ústech a nutkáním častěji močit.

Dále se může objevit:

  • Rozostřené vidění
  • Velký hlad
  • Bolest hlavy

Dlouhodobá hyperglykemie také může způsobovat častější infekce různého druhu. Jelikož jde o dlouhodobý stav, na který má vliv váš životní styl a jídelníček, je hodně důležitá dieta na cukrovku, které je nutné se dlouhodobě držet.

Vyzkoušejte: Přírodní zázrak na snížení cukru v krvi

Co se s tím dá dělat?

Rozhodně neuškodí, když budete vědět, jak se při detekci hyperglykemie správně chovat. Díky tomu můžete tento problém snáze překonat a udržovat cukrovku pod větší kontrolou.

V první řadě je důležité si při podezření na hyperglykemii změřit glukometrem hladinu cukru v krvi. Dále je klíčové, abyste pili dostatečné množství tekutin, vhodná je například obyčejná voda. V neposlední řadě je také žádoucí aplikovat inzulin. (V případě, že vám ho předepsal lékař.) 

Také se může stát, že se dostanete do situace, kdy člověk s hyperglykemií zkolabuje a vy budete muset rychle jednat. Nejlepší bude, když zavoláte rychlou záchrannou službu, která se o nemocného postará. Operátor tísňové linky vám může do příjezdu předávat instrukce, jak máte diabetika správně stabilizovat, bude-li to nutné.

Hyperglykemie: 6 projevů, podle kterých ji poznáte

Prevence hyperglykemie

V případě, že trpíte cukrovkou, je důležité vědět, jak se problémům s hyperglykemií v budoucnosti vyhnout. Kromě pravidelného měření hladiny krevního cukru je klíčové aplikovat podle lékařových instrukcí inzulin (pokud se jím léčíte) a dodržovat zdravý životní styl.

Ten by měl zahrnovat:

  • Speciální dietu
  • Pohybovou aktivitu
  • Snížení tělesné hmotnosti

Když budete tyto tipy důsledně aplikovat, je docela dobře možné, že se vám podaří dostat cukrovku pod kontrolu, čímž minimalizujete riziko vleklých potíží někdy v budoucnu.

Máte zkušenosti s hyperglykemií? Případně, poskytovali jste někdy člověku s hyperglykemií první pomoc?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář