Největší účinky chitosanu – nejen pro lidi, kteří hubnou

publikováno , naposledy aktualizováno 24. 8. 2023

Pokud se zajímáte o redukci hmotnosti, pravděpodobně jste už zvažovali, jak spolu souvisí chitosan a hubnutí. Mezi jeho hlavní výhody by mělo patřit blokování tuků, takže by s ním mělo být možné snížit denní kalorický příjem. Je to ale pravda? A může při jeho užívání proběhnout i detoxikace?

Potraviny na hubnutí jsou v poslední době velkým trhákem. Kdo by totiž nechtěl jíst a zároveň u toho ztrácet přebytečná kila? (Z toho důvodu jsou hodně oblíbené konjakové těstoviny.) Látek, které však mohou pozitivně ovlivnit vaši denní kalorickou bilanci či podpořit rychlost spalování, existuje mnohem víc.

Přečtěte si: Co pro vás může udělat matcha čaj?

Hubnutí však může mít i jinou motivaci, než je jen hezky vypracovaná postava. Nadměrná kila s sebou mohou přinášet zvýšený cholesterol a vysoký tlak, což přímo nahrává vzniku chorob kardiovaskulárního systému, které mohou v krajních případech končit i smrtí.

Právě proto se podíváme na to, jestli může chitosan pozitivně ovlivnit vaše záslužné snažení.

Co je chitosan?

Největší účinky chitosanu – nejen pro lidi, kteří hubnou

Chitosan je ve své podstatě polysacharid, který se získává deacetylací chitinu, který se nachází ve vnějších kostrách korýšů. Vzhledem k tomu, že na sebe dokáže navazovat některé další látky, běžně se používá v čističkách vod. V moderní době ho však obsahují i doplňky stravy na podporu hubnutí.

Vzhledem k tomu, že jde o nevstřebatelnou látku s kladným nábojem, vyniká tím, že na sebe váže tuky. Těch může být čtyř až šestinásobek jeho váhy. Poté je dovede odstranit ze zažívacího ústrojí dřív, než se vstřebají. Nedojde tedy k jejich uložení. Tento mechanismus může mít pozitivní vliv i na snížení cholesterolu.

Pozitiva chitosanu

Hubnutí

Největší účinky chitosanu – nejen pro lidi, kteří hubnou

Jak už bylo řečeno, použití chitosanu na hubnutí má své opodstatnění. V přehledu z roku 2018 výzkumníci analyzovali data ze 14 studií zahrnujících celkem 1 101 účastníků s nadváhou nebo obezitou. Porovnávali výsledky hubnutí u lidí, kteří užívali doplňky s obsahem chitosanu s výsledky lidí užívajících placebo.

Výsledky ukázaly, že suplementace chitosanem mírně snížila tělesnou hmotnost a index tělesné hmotnosti (BMI), když byla spárována s dietou s omezeným příjmem kalorií a fyzickou aktivitou. Tyto výsledky podporují zjištění podobného staršího přehledu, který zjistil, že doplňky s chitosanem mohou být účinnější než placebo, takže může jít o součást krátkodobého léčebného plánu pro nadváhu a obezitu.

Obě recenze zaznamenaly zlepšení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Na druhou stranu, podle některých nebyly tyto studie dostatečně kvalitní, protože mezi jejich výsledky panovala jistá variabilita.

Snížení cholesterolu

Největší účinky chitosanu – nejen pro lidi, kteří hubnou

Chitosan může mít větší vliv na hladinu cholesterolu než na hubnutí. Přehled z roku 2018, který shromáždil údaje o hladinách cholesterolu od více než 1 000 lidí, dospěl k závěru, že suplementace chitosanem snížila celkový cholesterol i LDL (špatný) cholesterol. Ačkoli HDL (dobrý) cholesterol nebyl ovlivněn, suplementace chitosanem může být stále účinnou součástí plánu řízení cholesterolu v krvi.

Má vedlejší účinky?

I když je chitosan dobře snášen, je třeba si dávat pozor na jeho největší výhodu, kterou je navazování dalších látek. Ta může vést ke snížené absorpci vápníku, hořčíku, zinku a železa. Z toho důvodu by se měl při užívání chitosanu a dalších léků/doplňků stravy dodržovat alespoň dvouhodinový odstup.

Přečtěte si: Jaké jsou bylinky na vysoký tlak?

Jak ho užívat?

Pokud máte o užívání chitosanu zájem, ale nemáte tušení, jak se k němu dostat, určitě vás potěší, že se nachází ve složení jednoho z oblíbených doplňků stravy na hubnutí, o kterém jsme poměrně nedávno psali recenzi.

Jde o doplněk stravy HarmoLine, který seženete ve volném prodeji na oficiálních stránkách výrobce, a který může vhodným způsobem podpořit vaši dietu a sportovní výkony. S jeho pomocí byste tedy měli dosáhnout pozitivních výsledků o poznání rychleji.

Znáte chitosan, nebo je to pro vás novinka?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář