Odběry krve: Co můžete jíst a pít, aby byl možný odběr nalačno?

publikováno

Že se dělají odběry krve v těhotenství, aby se zjistilo, zda je vše v nejlepším pořádku, na to jste si už dost možná zvykli. Krevní testy se však dělají i jindy. Vyžadují ho například jaterní testy či testy, ze kterých se dá zjistit hladina cukru v krvi. Jak se ale na odběr krve připravit, aby byly výsledky testování co nejspolehlivější?

Ať už uvažujete o darování krve (tím spíš, že se poměrně často hovoří o tom, že je krve pro zdravotnická zařízení málo), včelička vás může píchnout i kvůli úspěšné detekci a léčbě cukrovky, která je v současné době (bohužel) velmi rozšířeným problémem.

Přečtěte si: Co dokáže neléčená cukrovka?

Díky hodnotám krevního testu můžete například zjistit, že máte prediabetes, což je stádium, kdy došlo ke zvýšení krevního cukru, ale zatím nejsou hodnoty glukózy v krvi dost vysoké na to, aby se dalo hovořit o diabetu.

Odběry krve: Co můžete jíst a pít, aby byl možný odběr nalačno?

Jenže, lékař vám s největší pravděpodobností řekne, že máte na odběr přijít nalačno. To znamená, že den před odběrem krve byste měli dodržovat určitá pravidla, která zajistí, že nebudete mít další den zkreslený výsledek. Překvapivě však může výsledek ovlivňovat i pár dalších věcí, proto se podíváme, jak se na odběr připravit, aby vše proběhlo hladce a bez jakéhokoliv problému.

Co jíst a pít před odběrem krve

V případě, že jdete darovat krev, není vhodné se účastnit odběru nalačno. Přípustná je lehká snídaně, která může zahrnovat ovoce, zeleninu, netučné pečivo, vařené maso a brambory a podobně. Naopak není vhodná čokoláda, ořechy, tučné jídlo, mléčné výrobky, masné výrobky a jiné. Tento režim by se měl dodržovat od cca 14 hodin, které předchází odběru. Po celou dobu byste také měli dodržovat zvýšený přísun tekutin. Alkohol se ale zcela pochopitelně pít před takovým odběrem nemůže. Cca 3 hodiny před odběrem by se také nemělo kouřit.

U odběru krve nalačno se také dodržuje několik pravidel, jejichž dodržování může ovlivnit, jak se během testů ukáže hypoglykemie či hyperglykemie. (Případně se bude krevní cukr udržovat v normálních hodnotách.)

Mezi hlavní zásady odběru nalačno patří:

  • Cca 10 hodin lačnění (8 je málo a 12 je moc)
  • Vynechání tučných a sladkých jídel den před odběrem
  • Alkoholová a nikotinová abstinence (v délce lačnění)
  • Pití dostatečného množství neslazených tekutin, i před odběrem (voda, neslazený čaj…)
  • Klidový režim před odběrem

V některých případech vám může lékař doporučit omezení dalších typů potravin, u klasického odběru nalačno to ale obvykle neplatí.

Odběry krve: Co můžete jíst a pít, aby byl možný odběr nalačno?

Přečtěte si: Co je inzulinová rezistence?

Druhy odběrů

Druhy odběrů krve jsou různé. Někdy lékař potřebuje pro diagnostiku sérum, plazmu nebo plné sérum. Také existuje odběr venózní krve, který se provádí z přístupných periferních žil. (Tradičně se krev odebírá z loketní jamky, u někoho se však může krev nejlépe odebírat ze hřbetu ruky.)

Také existuje odběr kapilární krve, což je postup, který se často využívá pro odběr z patičky u novorozenců a kojenců. Tento způsob se také používá pro stanovení hladiny glykémie u diabetiků. (Jak jistě víte, přístroj dovede vyhodnotit výsledek po píchnutí do prstu.)

Přečtěte si: Jaké existují typy cukrovky?

Proč se toho nebát

Odběry krve: Co můžete jíst a pít, aby byl možný odběr nalačno?

Někteří lidé jsou před odběry krve u lékaře velmi nervózní a nejraději by se jim vyhnuli, protože mají strach z bolesti a jehel. V neposlední řadě pak také existují lidé, kterým špatně teče krev a kterým se dělá při odběrech špatně. (S těmito nepříjemnostmi máme dokonce osobní zkušenost.)

Když však budete postupovat správně a nebudete se bát komunikovat se zdravotníky a pracovníky laboratoří, uvidíte, že odběry přestanou být hororem.

Mezi naše tipy patří:

  • Pití většího množství tekutin před odběrem (ideálně mějte láhev s vodou u sebe)
  • Zahřátí rukou (pokud máte studené ruce, krev nepůjde nabrat, v krizové situaci lze odejít na toaletu a krátce před odběrem si nechat na ruku téct teplou vodu)
  • Požádání pracovníka o možnost při odběru ležet, pokud není k dispozici polohovací křeslo (pro zdravotníky je lepší informaci o možné nevolnosti mít, protože sami nemají zájem, abyste při odběru kolabovali)
  • Nekoukat na jehlu
  • Myslet na něco příjemného, což odplaví napětí a stres a krev poteče lépe

Jak se chystáte na odběr krve vy?

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář