Matcha čaj a jeho 5 účinků: Má vliv na hubnutí?

publikováno

Pití čaje má mnoho významů. Někdo ho rád pije na uklidnění před spaním. Další lidé si ho dopřávají jen na podzim a v zimě, protože je spolehlivě zahřeje. A pak jsou mezi námi i tací, kteří čaj pijí jen ve chvíli, kdy se cítí nemocně. Věděli jste však, že pití čaje matcha je vhodné celý rok?

Východní kultury si z pití čaje udělaly významný společenský rituál. Kvůli dlouholeté tradici je navíc zcela pochopitelné, že se tradiční asijské čaje dostaly i na pulty našich obchodů. Jedním z nich je čaj matcha (nebo také mačča).

Čaj matcha pochází s největší pravděpodobností z japonska. Jde o speciální zelený čaj, který se tradičně používal při buddhistických ceremoniálech. Prášek vzniká tak, že se matcha rozemele na speciálních mlecích kamenech. V současné době se matcha nepoužívá jen na přípravu čaje, ale přidává se jako příchuť do mnoha dalších výrobků. (Do asijských mochi, do zmrzliny a podobně.)

Proč je matcha tak populární? A může nám její pití nabídnout nějaké benefity?

Pozitivní účinky pití čaje matcha

Matcha čaj a jeho 5 účinků

Když se ptáme, jestli má nějaká věc pozitivní vliv na zdraví, je skoro jisté, že ano. Proto se podíváme, jaká pozitiva se nejčastěji spojují s pitím tohoto zvláštního zeleného čaje.

Mezi potenciálně pozitivní účinky matcha čaje patří:

  • Obsah antioxidantů (které jsou důležité při boji s volnými radikály)
  • Podpora funkce jater
  • Podpora mozkové činnosti
  • Podpora zdraví srdce

Z toho celkem jasně plyne, že čaj matcha se vyplatí pít v ranních a dopoledních hodinách, kdy potřebujete podávat nejlepší výkon.

Matcha a hubnutí

Ze seznamu benefitů pití čaje matcha jsme schválně vynechali vliv čaje matcha na hubnutí. Hlavně proto, že si tento bod zaslouží trochu více pozornosti.

Jak víme, zelený čaj se často doporučuje na podporu hubnutí. A matcha je zelený čaj, takže by se měl tento jev vztahovat i na ni. Ne nadarmo se extrakt ze zeleného čaje přidává do doplňků stravy na hubnutí.

Podle všeho to má fungovat tak, že zelený čaj zvýší rychlost metabolismu, takže byste měli v průběhu dne spálit větší množství kalorií. Naprosto pochopitelně ale dosáhnete nejlepších výsledků ve chvíli, kdy užívání zeleného čaje spojíte s aktivním pohybem.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, obecně se doporučuje, aby lidé nekupovali jakýkoliv čaj matcha, který se jim dostane pod ruku. Je mnohem lepší investovat do kvalitního japonského čaje matcha, který disponuje potřebnou kvalitou.

Příprava čaje matcha

Matcha čaj recept, příprava

Příprava čaje matcha je velice jednoduchá, takže ji zvládnete i doma. Stačí dát 1-2 čajové lžičky prášku do hrnku (množství prášku by mělo odpovídat cca 2-4 g) a zalijete ho 60 ml horké vody. Aby došlo k dokonalému propojení, měli byste mít po ruce bambusové míchátko, které se dá sehnat ve speciálních potřebách.

Koncentrovanější nápoj připravíte ze stejného množství čaje a 30 ml vody. Postup přípravy je jinak stejný.

Jak poznat kvalitní čaj matcha?

Kromě toho, že byste měli preferovat matcha čaj z Japonska, vám hodně napoví i jeho barva. Pokud je vybledle zelená, s největší pravděpodobností jde o čaj nižší kvality. Opravdu kvalitní matcha má svěží zelenou barvu.

Kvalitní čaj matcha lze poznat i podle vůně, která by měla trochu připomínat trávu a měla by být trochu nasládlá. Ve složení by neměl být ani žádný přidaný cukr, nebo jakákoliv další ingredience, která nemá v dobrém čaji matcha co dělat.

Máte rádi čaj matcha, nebo jste mu zatím nepřišli na chuť?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mačča – Mačča (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea – 7 benefitů čaje matcha (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/matcha-benefits-risks-weight-loss-effect-top-sellers/ – Vše o čaji matcha (anglicky)

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář