9 rizikových faktorů obezity: Jaké jsou její stupně a druhy?

publikováno

Obezita je termín, se kterým se k naší smůle setkáváme čím dál tím častěji. A to rozhodně neznačí nic dobrého. I přesto ale nad varováním odborníků mává mnoho lidí jen tak rukou a nevěnují mu žádnou větší pozornost. Jaké existují druhy obezity? Jaké jsou její stupně? A jaké rizikové faktory k ní mohou přispět?

Máte pocit, že máte kolem pasu, na břiše a na stehnech tuk, který tam nemá co dělat, ale zároveň vás toto zjištění nijak nemotivuje k tomu, abyste zlepšili svůj životní styl? Zadýcháváte se téměř na každém kroku, zajídáte stres a u lékaře vám pravidelně vychází vyšší index BMI? V tom případě byste měli rychle zatáhnout za záchrannou brzdu, protože je docela dobře možné, že se u vás postupně rozvíjí obezita, která bude mít (zcela určitě) negativní dopady na vaše zdraví.

Přečtěte si: Jaké existují typy cukrovky?

Vzhledem k tomu, že obezita patří k současným civilizačním chorobám, které mají negativní vliv jak na reprodukci, tak na vysoký krevní tlak, zdraví pohybového aparátu a na mnoho dalších věcí, neignorujte ji a a co nejdříve se začněte zajímat o to, jak na tom vlastně jste a co vše pro sebe můžete začít dělat. Uvidíte, že v budoucnu se vám tato změna směru jednoznačně vyplatí.

Rizikové faktory obezity

9 rizikových faktorů obezity: Jaké jsou její stupně a druhy?

1. Zpracované potraviny

První rizikový faktor představuje zvýšená konzumace průmyslově zpracovaných potravin, které obvykle obsahují přidané cukry, přebytek soli, tuku, éčka a mnoho dalších látek, které nemají ve zdravém jídelníčku co dělat. (Nebo alespoň ne v nepřiměřeném množství.) Vzhledem k tomu, že tyto potraviny často neobsahují vitamíny a bývají málo syté, v průběhu dne můžete sníst větší porci jídla, než si uvědomujete.

2. Přidané cukry

Teď nemluvíme o přírodním cukru, který obsahuje ovoce, ale o klasickém cukru, který se nachází v cukrovinkách a ve slazených nápojích. Pokud ho přijmete každý den větší množství, negativně se to odrazí na vaší linii.

Přečtěte si: Co jsou zásadité potraviny?

3. Nasycené tuky (saturované)

Když si občas dáte něco nezdravého, tak se vám nic nestane. Pokud ale nasycené (saturované) tuky jíte každý den ve větším množství, pak jde o velmi vážný problém. Kromě toho, že tyto tuky zvyšují riziko vzniku obezity, mají negativní vliv na zdraví kardiovaskulárního systému.

Tip: Co vše škodí slinivce břišní?

4. Nedostatek pohybu

Na vznik obezity má dále negativní vliv nedostatek pohybové aktivity. Nemusíte běhat maraton, ale snažte se každý den hýbat alespoň 20-30 minut. Pro začátek je vhodná svižnější procházka. Jakmile se dostanete do lepší formy, můžete přidat i něco dalšího.

5. Nedostatek spánku

Nedostatek spánku není nic, čím byste se měli před ostatními vychloubat. Především proto, že jeho dlouhodobý nedostatek přispívá ke vzniku obezity. Snažte se tedy každý den spát alespoň 7-9 hodin.

Ve studii subjekty, které spaly čtyři hodiny, měly vyšší hladiny ghrelinu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu. Autoři studie naznačují, že příliš málo spánku přispívá k přibírání na váze tím, že posiluje signály hladu, které vedou k přejídání

6. Stres

Někteří lidé mají tendenci stres zajídat nezdravým jídlem. Další zase mohou popíjet větší množství alkoholu. Pokud to tak děláte dlouhodobě, otvíráte dveře obezitě a dalším zdravotním problémům. Proto je důležitá relaxace a nalezení zdravých kompenzačních mechanismů.

7. Genetika

Někdy člověk za svou obezitu skutečně nemůže, protože v jeho případě může být na vině genetika. To platí například v případě, že má člověk specifické genové mutace. Studie našly varianty v genech, které mohou přispívat k obezitě, včetně těch, které mohou ovlivnit chování nebo metabolismus. Obezita je pravděpodobně způsobena interakcemi mezi více geny a také faktory prostředí.

9 rizikových faktorů obezity: Jaké jsou její stupně a druhy?

8. Zdravotní stav

Zvýšené riziko vzniku obezity se může týkat i lidí, kteří mají zdravotní problémy. Jde například o ženy se syndromem polycystických ovarií, o jedince s inzulinovou rezistencí, o lidi se sníženou funkcí štítné žlázy atd. Na vznik obezity může mít negativní vliv dokonce i menopauza.

9. Léky

Počítat se musí i s tím, že někdy může mít na obezitu vliv i užívání nějakých léků, které musíte brát v rámci léčby jiného zdravotního problému. Přibírat můžete třeba po antidepresivech, kortikosteroidech či po některých lécích na diabetes a vysoký krevní tlak.

Přečtěte si: Vše o stařecké cukrovce

Typy obezity

Štíhlá obezita

Někteří lidé mohou být obézní i přesto, že o tom vůbec neví. Mohou být štíhlí, ale při měření tuku se může ukázat, že ho mají v těle vyšší procento, než kolik by ho správně mělo být.

Abdominální obezita

Abdominální obezita často trápí muže. Tento termín znamená, že se hromadění tuku soustřeďuje na střed těla. Tuk se navíc obvykle neukládá pod kůží, ale kolem vnitřních orgánů, což zvyšuje riziko civilizačních chorob.

Obezita v těhotenství

Obezita v těhotenství má nemalý vliv na průběh těhotenství a zdraví dítěte. Obézní těhotné ženy například podstupují zvýšené riziko, že se jim narodí postižené dítě. Také se zvyšuje riziko preeklampsie či těhotenské cukrovky.

9 rizikových faktorů obezity: Jaké jsou její stupně a druhy?

Monstrózní obezita

Velkým problémem je i monstrózní obezita, která člověku znemožňuje normální každodenní fungování a má přímý vliv na jeho sebevědomí a zdraví.

Jak si stojíme?

Když se podíváme na statistiku obezity v ČR, zjistíme, že obezita se týká 18,5 % Čechů. Nadváhu, která je předstupněm obezity, má pak 47 % mužů a 33 % žen. Rozhodně se tedy máme v čem zlepšovat.

Dáváte si na obezitu pozor? Pokud ano, co proti ní podnikáte?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář