Co je BMI index

publikováno

Pátráte po své ideální váze a nevíte, jak je to vlastně s BMI indexem? Přečtěte si o něm víc. Prozradíme vám, jak na jeho výpočet a co vlastně výsledek pro vás znamená.

Co je to index BMI

Zkratka BMI znamená Body Mass Index. Takto se označuje index tělesné hmotnosti a používá se jako měřítko obezity. Tento index se dá i snadno vypočítat. Toto měření mohou zdraví lidé považovat za vodítko třeba při určení rizika srdečních nebo cévních onemocnění, které jsou většinou spojeny s nadváhou a obezitou. Méně spolehlivé však bývá u sportovců, malých dětí, starších osob nebo těhotných a kojících žen, kde je tento údaj velmi individuální.

Co je BMI index

Jak na jeho výpočet

Výsledek dostanete vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech výškou daného člověka umocněnou na druhou. BMI umožňuje statisticky porovnat různě vysoké lidi.

BMI =  hmotnost v kg / výška 2 v m

Výsledné hodnoty BMI se dělí do šesti skupin: podváha, normální váha, nadváha, obezita 1. stupně, 2. stupně a 3. stupně. Nadváha je považovaná za předstupeň obezity. Zdravotní rizika stoupají již od BMI 25 a ostře stoupají už od hodnoty BMI 27. Při obezitě 3. stupně se osoby většinou nedožívají ani 60 let.

 

BMI Kategorie Zdravotní rizika
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5 – 24,9 normální váha minimální
25,0 – 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší
30,0 – 34,9 obezita 1. stupně zvýšená
35,0 – 39,9 obezita 2. stupně – závažná vysoká
40,0 a více obezita 3. stupně – těžká velmi vysoká

Příklad:

Žena měří 167 cm a váží 56 kg

Výpočet BMI:

  • 1,67 x 1,67 (výška v metrech na druhou) = 2,7889
  • 56 : 2,7889 = 20,08 (vydělení váhy výsledkem)

BMI je tedy 20,08

Co je BMI index

Jak funguje BMI kalkulačka

BMI kalkulačka funguje na základě jednoduchých vzorců. Dojde k výpočtu konkrétního indexu, který je ukazatelem toho, jak jste na tom z hlediska své váhy s poměrem k výšce. K výpočtu potřebujete znát jen svoji aktuální výšku a hmotnost. Získáte hodnotu, která vám napoví, ve které BMI kategorii váhy se zrovna nacházíte.

S výslednou hodnotou BMI úzce souvisí i vaše zdraví. Čím vyšší máte index BMI, tím se také celkově zvyšuje riziko vzniku onemocnění spojených s nadváhou a obezitou. U některých kalkulaček se dozvíte i ideální váhu na základě Robinsonova vzorce.

Robinsonův vzorec

Jde o výpočet takzvané ideální tělesné hmotnosti. Robinsonův vzorec je právě nejznámějším z nich. Oproti BMI vzorci zohledňuje i pohlaví jedince. Ženy mají fyziologicky vyšší procento tuku v těle, nezbytného pro produkci estrogenu. Mají proto mnohem nižší zastoupení svalové tkáně než muži. To je ale důležitý faktor při výpočtu ideální váhy.

Výpočet ideální hmotnosti podle Robinsonova vzorce:

Žena: výška v cm, např. 170 cm – 152,4 x 0,650 + 48,67 = ideální hmotnost ženy

Muž: výška v cm, např. 170 cm – 152,4 x 0,728 + 51,65 = ideální hmotnost muže

BMI u dětí

Pro děti univerzální tabulka neexistuje. U dětí tato kritéria nelze použít. Poměr hmotnosti a výšky, tedy i BMI, se během celého dětství a dospívání značně a individuálně mění. Místo toho lze z tabulek a grafů zjistit ideální, nízké a vysoké BMI podle věku a pohlaví dítěte. U dětí se tedy určuje obvyklá úroveň z percentilových grafů. V percentilových tabulkách se pak zjišťuje, zda je dítě v normě, zda trpí nadváhou nebo je moc hubené.

Co je BMI index

Je opravdu přesný? (jak moc mu věřit)

BMI je však stále jen orientační hodnota. I přesto, že je Body Mass Index hodně používaným a rozšířeným vzorcem, je třeba vzít na vědomí, že se stále jedná pouze o orientační bod. Nedá se nikdy z přesnosti konstatovat, že hodnota, která vám aktuálně vyšla, je ta 100 % správná. To vám zaručí jen vyšetření u specialisty.

BMI totiž ve většině případů nezohledňuje pohlaví jedince, věk a už vůbec ne jeho aktivní neboli svalovou hmotnost, což je velice důležitý údaj. Svaly váží mnohem více než tuk. BMI také neumí odhalit skrytou obezitu, což je ukládání útrobního neboli viscerálního tuku a omezení funkce orgánů uložených především v dutině břišní.

Závěr

BMI výpočet je i přesto všechno celosvětově uznávaným měřítkem pro stanovení diagnózy obezity. Slouží  jako prvotní ukazatel životní prognózy a rizika většiny známých komplikací obezity. Pokud vám tedy BMI kalkulačka ukáže vysoký BMI index, je to hlavně výzva ke změně dosavadního životního stylu, stravovacích a pohybových návyků.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář