Slinivka břišní – vše, co o ní víme

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 6. 2020

Slinivka břišní je životně důležitý orgán. Veškerá onemocnění, která jsou s ní nějakým způsobem spojená, ohrožují pacienta na životě. Proč je zrovna slinivka břišní tak nepostradatelný orgán a jak se o ni starat? Podívejme se na to.

Základní informace o slinivce břišní

Slinivka břišní, latinsky pancreas, nejvíce nejvíc ovlivňuje trávení. Ptáte se, kde je slinivka břišní? Slinivka břišní je velká žláza, která leží částečně za tenkým střevem a částečně za naším žaludkem. Podílí se na vnitřní, ale současně i na zevní sekreci hormonů, a to je pro náš organismus opravdu velice důležité.

Zevní sekrece

Zevní sekrece znamená, že lalůčky, které jsou uloženy na slinivce břišní, tvoří pankreatickou šťávu. Postupnými vývody tato šťáva ústí do tenkého střeva a obsahuje hned několik velmi důležitých enzymů, ovlivňujících trávení veškeré přijaté potravy. Pomáhá štěpit bílkoviny na aminokyseliny, štěpí tuky a složitější a cukry na jednoduché.

Vnitřní sekrece

Slinivka se podílí i na vnitřní sekreci, protože má uvnitř drobné útvary zvané Langerhansovy ostrůvky produkující 2 druhy buněk. Významný inzulín, který umožňuje vstup glukosy do našich buněk. Při jeho nedostatku se nám glukosa hromadí v krvi a vzniká diabetes neboli cukrovka. Druhý je glukagon, který působí zcela opačně než inzulín. Pokud je cukru v organismu málo, je to právě glukagon, kdo uvolní ze svalů nebo jater zásobní cukr glykogen a pak jej dodá buňkám.

Slinivka břišní - vše, co o ní víme

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida je velmi závažný stav. Akutní zánět slinivky břišní je život ohrožující onemocnění. Enzymy pankreatické šťávy se v tomto případě aktivují už ve slinivce. Za normálních okolností se ve slinivce enzymy jen vytvoří a k aktivaci dojde až v tenkém střevě. Pokud dojde k aktivaci enzymů už ve slinivce, dojde následně k natrávení buněk slinivky a k jejich poškození. Nakonec dojde i k takzvané odúmrti buněk slinivky. Důvodem může být biliární pankreatitida, kdy třeba vznikne kámen, který uzavře vývod ze slinivky. Pak šťáva nemůže odcházet. Dalším důvodem může bát i cestující infekce v těle, protože se zánět rád stěhuje. Příčinou může být i nadměrné pití alkoholu. Alkohol působí na buňky slinivky toxicky a to způsobuje jejich zánět.

Více typů zánětu pro určení správné diagnózu

Podle druhu probíhajícího zánětu a jeho typických příznaků se dá rozpoznat, o jakou nemoc jde a dokonce i to, v jakém se nachází stádiu. Nejlehčí formou je otok pankreatu s dobrou prognózou. Pak dochází k hromadění pankreatické šťávy ve slinivce a toto větší množství způsobuje otok slinivky. Těžší formou jsou ohraničené nekrózy. To už dochází k trhání buněk ve slinivce kvůli nadměrnému množství pankreatické šťávy. Pak dochází postupně k nedokrvení a nekrózám.

Obě neléčené formy mohou vést až k nejtěžšímu stupni, jakým je krvácení ve slinivce. Jde sice o velmi vzácný stav, ale přesto není vyloučený.

Jak poznat zánět

Kde bolí slinivka břišní? Pacient při zánětu cítí krutou až nesnesitelnou bolest v epigastriu neboli mezižebří. Najít polohu, která by ulevila od bolesti, se nedaří. Bolest se rozvíjí pomalu, stupňuje se, může trvat hodiny i dny. Někdy vystřeluje do zad a tím tak trochu simuluje počínající zánět žlučníku nebo akutní zánět ledvin. Dostaví se zvracení, nevolnost, nechutenství, pobledlost, zchvácenost a zvýšená teplota. Typickým příznakem je prknovitě stažené břicho v obranné reakci organismu díky břišním svalům. Podrážděná slinivka břišní umí potrápit.

Operace a léčba

Slinivka se podílí především na trávení. Proto je cílem léčby uvést slinivku do funkčního klidu a pacient nesmí nic jíst minimálně 2až 3 dny. Nutná je hospitalizace pro dodání výživy a léků. Výživa se podává jen parenterálně v infuzi.  Pak asi po 2 dnech dojde k postupnému vracení k perorálnímu příjmu potravy. Opravdu velmi pomalu a postupně se pacient vrací přísnou dietou k jídlu. Začíná se tekutinami, kdy se podává čaj a voda. Pokud to pacient snáší dobře, strava se postupně velmi pomalu obohacuje o cukry, tuky a bílkoviny. Dietu musí dodržovat pacient opravdu dlouhodobě. Po propuštění z nemocnice jde o několik měsíců.

Slinivka břišní - vše, co o ní víme

Rakovina slinivky břišní

Rakovinné buňky nereagují na okolí ani zamezení růstu a neposlouchají pokyny, které jim naše tělo dává. Mají neomezenou schopnost se dělit. Mezi největší rizikové faktory, které tyto nádory způsobují, patří celková životospráva a životní styl. Nějakou roli může hrát i dědičnost, obezita nebo věk. Ovšem ani dnes není známo, co opravdu způsobuje rakovinu. Nádory se dělí na benigní – nezhoubné, které rostou omezeně a utiskují okolní tkáň, ale nezakládají další ložiska. Maligní – zhoubné nádory ničí okolní tkáně a naopak zakládají dceřiná ložiska neboli metastázy. Nekontrolovatelný růst zmutovaných buněk nemůže tělo kontrolovat a napravit. Nádor je schopen velmi agresivního růstu a rozšíření do okolních tkání.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

  • žloutenka
  • bolest břicha
  • nevolnost
  • nechutenství
  • celková slabost

Co jí škodí?

Při zánětu slinivky nejsou vhodné tuky, čokoláda a alkohol. K přísnému opatření je třeba se postavit čelem a vše dodržovat. Porušení přísné diety a pravidel stravovacího režimu může mít katastrofální následky. Pacient si musí hlídat, co jí, co slinivce škodí a co vyhovuje. Čím pomaleji, tím lépe. Pak se teprve slinivka pomalu, ale jistě, zase uzdravujete.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář