12 užitečných tipů jak snížit krevní tlak

publikováno , naposledy aktualizováno 26. 10. 2023

Ideální hodnota krevního tlaku je 120/8 mmHg. Pokud se vám však na tlakoměru objeví více než 140/90 mm Hg, máte vysoký tlak neboli hypertenzi, která více namáhá a ničí cévy. Ty časem ztrácí elasticitu, ucpávají se a jsou náchylné k prasknutí. To může způsobit mrtvici či kardiovaskulární onemocnění.

Pokud si opakovaně naměříte vyšší tlak, navštivte lékaře, aby provedl další vyšetření a případně vám nasadil léky proti vysokému tlaku neboli antihypertenziva. Poradí vám, co na vysoký tlak a pomůže vybrat správný lék a tlak se dostatečně sníží.

Příznaky vysokého tlaku

Ačkoli se krevní tlak většinou neprojevuje žádnými příznaky, zvyšuje riziko hlavních příčin úmrtí, jako je srdeční příhoda, mrtvice, výduť a selhání ledvin. Podle harvardské studie vysoký krevní tlak hraje vedlejší roli ve více než 15 % úmrtí. Česká společnost pro hypertenzi uvádí, že 25 % Čechů netuší, že má vysoký krevní tlak. Nechte si jej alespoň jednou za rok nebo dva roky změřit praktickým lékařem.

Příčiny vysokého tlaku

  • konzumace nezdravých pokrmů
  • zvýšený příjem alkoholu
  • kouření
  • nadváha a obezita
  • chronický stres
  • nedostatek pohybu
  • sedavý způsob života
  • syndrom spánkové apnoe
  • onemocnění ledvin
  • cukrovka

12 užitečných tipů jak snížit krevní tlak

Jak snížit krevní tlak?

1. Choďte na intenzivní procházky

Zdravotní procházky velmi rychle sníží krevní tlak. Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat kyslík efektivněji a nemusí při čerpání krve pracovat tak intenzivně. Věnujte se intenzivní chůzi alespoň 30 minut denně téměř každý den. Snažte se postupně zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo srdce.

2. Dýchejte zhluboka do břicha

Pomalé dýchání, meditační cvičení, qi gong, jóga nebo taj či snižují hladinu stresových hormonů. Ty zvyšují hladinu reninu, ledvinového enzymu zvyšujícího krevní tlak. Dýchejte zhluboka do břicha 5 minut ráno a 5 minut večer. Při výdechu ze sebe uvolněte napětí.

3 Relaxace při poslechu hudby

Poslouchejte uklidňující vážnou hudbu nebo keltskou či indickou melodii 30 minut denně a u toho hluboce dýchejte. U ž po týdnu uvidíte výsledky.

4. Konzumujte batáty, rajčata i banány

Ovoce a zelenina bohaté na draslík jsou důležité na snížení vysokého krevního tlaku. Ideálně byste měli přijmout 2000 až 4000 mg draslíku denně. Mezi plodiny bohaté na draslík patří batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazole, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce jako švestky nebo rozinky.

5. Jezte sóju

Pokud nahradíte dostatek rafinovaných karbohydrátů ve stravě potravinami bohatými na sóju nebo mléčný protein, dojde ke zlepšení hypertenze i prehypertenze.

6. Přestaňte solit

Dejte si pozor na sůl a sodík. Snižte příjem soli na 1500 mg denně. To je polovina běžného příjmu. Půl čajové lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku. Dosolováním se ve stravě přijímá 15 % soli. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách a vařte z čerstvých potravin. Dochucujte bylinkami, kořením a citronem.

7. Dejte si čtvereček hořké čokolády

Hořká čokoláda obsahuje flavanoly, které přispívají k pružnosti cév a nižšímu krevnímu tlaku. Dejte si 15 g čokolády denně obsahující alespoň 70 % kakaa.

8. Užívejte doplněk stravy koenzym Q10

Koenzym Q10 snižuje krevní tlak. Tento antioxidant nutný pro produkci energie a rozšiřuje cévy. Doplněk stravy s obsahem 60−100 mg a užívejte jej 3x denně.

9. Alkohol po kapkách

Podle studií čtvrtina až polovina alkoholického nápoje denně sníží krevní tlak více, než pokud nebudete pít vůbec. Pokud budete pít víc, tlak se zvýší. Jedním alkoholickým nápojem se pro snížení tlaku myslí 340 ml piva, 140 ml vína nebo 42 ml tvrdého alkoholu. Z toho si dejte čtvrtinu až polovinu. Přibližně jeden alkoholický nápoj u žen a dva u muže zase sníží riziko srdečních chorob.

10. Zkuste kávu bez kofeinu

Kofein zužuje cévy a zvyšuje účinek stresu, kvůli kterému srdce začne pumpovat více krve a zvýší se krevní tlak. Kofein tento efekt navíc znásobuje. Pokud kávě nedokážete odolat, dejte si ji bez kofeinu. Ochráníte současně i srdce.

11. Méně pracuje

Pokud v práci trávíte více než 41 hodin týdně, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku o 15 %. Práce přesčas neumožňuje dostatek času na cvičení a zdravé stravování. Nastavte si na počítači či telefonu upomínku, že je čas jít domů.

12. Zatočte s chrápáním

Hlasité a ustavičné chrápání je jedním z příznaků obstrukční spánkové apnoe OSA. Mnoho osob se spánkovou apnoí má i vysokou hladinu hormonu aldosteronu, který zvyšuje krevní tlak. Polovina osob se spánkovou apnoí má vysoký krevní tlak. Hrozí krátké a život ohrožující výpadky dechu během spánku. Kromě hlasitého chrápání je příznakem únava během dne a ranní bolesti hlavy.

12 užitečných tipů jak snížit krevní tlak

Jak ho snížit okamžitě?

Léky na snížení vysokého krevního tlaku mohou mít vedlejší účinky, mezi které patří křeče v nohou, závratě a nespavost. Většina lidí ho může snížit přirozeně bez užívání léků. Prostředkem jak okamžitě snížit krevní tlak je hlavně klid.

Mírné zvýšení tlaku

Na mírně zvýšení tlaku lékař doporučí pravidelné měření tlaku a změnu životního stylu. Je dobré přestat kouřit, nepít alkohol, v případě nadváhy zhubnout a pravidelně se hýbat. Vysoký tlak mají nejčastěji obézní lidé a kuřáci. Je třeba dodržovat pitný režim, jíst zdravě, konzumovat pravidelně zeleninu a ovoce.

Jednorázové zvýšení tlaku

Pokud vám tlakoměr naměří vysokého hodnoty, je to většinou způsobené stresem či nervozitou a je třeba vysoký tlak snížit. Nejdříve se uklidněte, v klidu se posaďte, odpočívejte, zavřete oči a dýchejte. Pomáhá studený obklad a masáž hlavy. Pokud vám stoupne v ordinaci, jde o syndrom bílého pláště a tlak zvedá strach a úzkost.

Bylinky na vysoký tlak

Zkuste ibiškový čaj. Doporučují se 3 šálky denně. Snížení vysokého krevního tlaku mají na svědomí fytochemikálie obsažené v ibišku. Při nákupu čaje vybírejte čajové směsi, které ibišek zmiňují hned v úvodu výčtu složek, což značí jeho vyšší obsah. Pomáhá také meduňka a hloh.

Babské rady na vysoký tlak

Za přírodní prostředky na snížení tlaku se dají považovat i některé potraviny, jako je česnek, cibule či brambory. Místo kávy vyzkoušejte spíše zelený čaj, který kromě tlaku snižuje hladinu tuků a cukrů v krvi. Jako přírodní léčba vysokého tlaku působí i olivy a extra panenský olivový olej.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář