7 tipů, jak správně hydratovat pleť v zimě

publikováno , naposledy aktualizováno 20. 7. 2022

V zimě potřebuje naše pokožka jinou péči, než jakou jí dopřáváme v průběhu léta. Zatímco v létě jde o to, aby mohla pokožka i v parném počasí volně dýchat a nebyla zbytečně zatěžovaná, v zimě musíme zabránit ztrátě vlhkosti a musíme vytvořit funkční bariéru mezi tělem a vnějším chladným podnebím. Proto vám dáme pár tipů, které vaše kůže v zimě ocení.

Péče o pokožku je především doménou žen. Skutečnost je ale taková, že svou pozornost by jí měli věnovat i muži.

Obecně platí, že aby pokožce nic nechybělo, měli bychom přihlížet k tomu, jaké venku panují klimatické podmínky. Pokud je parno k zalknutí, opravdu není moudré dávat na tvář něco hutného a mastného. (Kromě toho, že se to pořádně nevstřebá budete mastní a lesklí.) V zimě zase nejsou vhodné lehké hydratační gely, protože na tváři neudělají ochranný film, který zabraňuje poškozování kůže studeným větrem a mrazem.

Kromě těchto základů si ale vaše pokožka v zimě zaslouží i pár dalších pozorností, na které se společně podíváme níže.

Příznaky suché pokožky

hydratace pleti v zimě

Než se pustíme do konkrétních tipů a triků, mrkneme se na to, jak v zimě poznáte suchou a citlivou pokožku, která volá po vaší zvýšené pozornosti a cílenější péči.

Suchá pokožka, která je způsobená chladným počasím, se projevuje:

  • Zarudnutím
  • Hrubší texturou
  • Suchými mapami
  • Svěděním
  • Podrážděním
  • Praskáním
  • Pálením

Pevně ale věříme tomu, že díky níže uvedeným tipům to tak daleko nedojde. (A pokud ano, tak se vám to podaří brzy napravit.)

TOP 7 tipů pro zimní péči o pleť

Hydratace okamžitě po umytí

Tvář bychom si měli umývat několikrát za den. Ráno ji zbavíme nečistot, které vznikly po noční regeneraci. Večer se zase zbavujeme líčidel a nečistot z vnějšího prostředí. Jakmile se tedy umyjete vodou s jemným čisticím prostředkem na obličej, namažte ho krémem. Stejný postup aplikujte na tělo. Hned po koupání se namažte krémem a teprve pak se do něčeho oblečte.

hydratace pleti v zimě

Krém s UV faktorem

Krémem s UV faktorem bychom se měli natírat každý den. I když nesvítí viditelně sluníčko. (UV paprsky dovedou proniknout k pokožce i přes mraky.) Jak víme, UV záření má negativní vliv na vysušení a předčasné stárnutí pokožky. Proto používejte přípravky s SPF 20-30.

Zvlhčovač vzduchu

Pobyt v přetopených vnitřních prostorách zbavuje pokožku celého těla přirozené vlhkosti. Z toho důvodu se čím dál častěji doporučuje opatření zvlhčovače vzduchu, který ztrátu vlhkosti topením trochu vyrovná. Myslete ale na to, že na vyšší vlhkost vzduchu budou reagovat i vaše vlasy.

Studenější sprcha

Ne, nemluvíme o tom, že byste se měli začít otužovat. (I když, i to má něco do sebe.) Jde především o to, abyste se pravidelně nekoupali ve vroucí vodě. I když může být taková horká koupel někdy příjemná, pokud si ji budete dopřávat příliš často, skončíte s vysušenou a podrážděnou pokožkou.

Šetrný peeling

Pokud nechcete mít na tváři a na těle suché šupinky, nejlépe vám poslouží peeling. Ten by ale neměl být moc hrubý, protože by mohl už tak oslabenou a suchou pokožku ještě více podráždit. Varianty v tomto ohledu existují dvě. Buď nebudete na peeling tak tlačit, nebo si seženete takový, jehož textura se podobá malým zrníčkům mokrého písku.

Vnitřní hydratace

Ta zahrnuje dostatečný pitný režim (voda, čaj…) a konzumaci potravin a doplňků stravy, které obsahují nenasycené mastné kyseliny omega 3. Mezi další látky, které kůže potřebuje pro svůj hezký vzhled, patří kolagen, jehož množství má v průběhu života tendenci ubývat. (Například i kvůli působení UV záření, před kterým se málokdo chrání celoročním nošením krému s ochranným faktorem 30+.) Aby se produkce kolagenu trochu podpořila, určitě je vhodné ho doplňovat z doplňků stravy s jeho obsahem. Ve složení by měla být i přeslička rolní, která podporuje normální vzhled pokožky a růst vlasů, a komplex vitamínů skupiny B, které jsou důležité jak pro krásnou pokožku, vlasy a nehty, tak pro fungování metabolismu a dalších důležitých tělesných procesů.

hydratace pleti v zimě

Chraňte se!

Pokud se teploty přiblíží k bodu mrazu, nebo ještě níž, noste čepice, šály, svetry, rukavice a další součásti běžné zimní výbavy, které vás udrží v teple.

Jakými způsoby pečujete v zimě o svou pokožku vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/winter-dry-skin – 11 tipů pro prevenci suché pokožky v průběhu zimy (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář