Mol šatní vs. mol potravinový: Jak se jich účinně zbavit?

publikováno

Moli jsou nevítaní nájemníci každého příbytku. Není ale mol jako mol. Je totiž potřeba dělat rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým. Nejen, že každý z těchto molů žije někde jinde, ale také na každého z nich platí něco zcela jiného. Proto vám povíme, na co se máte v boji s každým z nich zaměřit.

Moli bohužel nejsou jen záležitostí starých nepoužívaných spíží a šatníků po našich babičkách. Nacházejí se i v moderních domácnostech, ve kterých panuje čilý ruch. Když je tedy přehlédneme, za nějakou chvíli se náš životní prostor zamoří poletujícími motýlky.

Jaký je rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým? A jak se obou nezvaných hostů zbavit?

Mol šatní

Mol šatní vs. mol potravinový

Mol šatní je jediný druh mola. (Minimálně ve srovnání s molem potravinovým.) Jeho velikost se pohybuje od 2-8 mm. Je zvláštní v tom, že ke svému životu nepotřebuje pít tekutiny, protože si je dokáže vyrobit ve svém těle sám.

Mylnou představou je také to, že největším škůdcem je už hotový motýlek. Ve skutečnosti vám nejvíc škodí jeho larvy, ze kterých se vylíhne.

Jak se ho dá zbavit?

Pokud nechcete riskovat, že se jednoho dne probudíte a na svém oblíbeném kusu oděvu najdete prokousané díry, je potřeba začít urychleně jednat. Nejprve zabte všechny moly, které doma najdete. Jen díky tomu předejdete tomu, aby kladli vajíčka.

Mol šatní a mol potravinový

Následně:

  • Ukliďte skříně a vyperte oblečení
  • Vyhoďte to, co už je zničené
  • Zmrazte, nebo zahřejte to, co nejde vyprat
  • Zavřete oblečení z choulostivých materiálů do uzavíratelných nádob, sáčků na oblečení…
  • Dejte do skříní speciální vonné sáčky, které odpuzují hmyz (levandule…)

Pokud se vám nepodaří molů zbavit svépomocí a pořád vám ztrpčují život, nejlepší volbou bude odborník, který se živí hubením otravného domácího hmyzu.

Mol potravinový – zavíječ moučný

Druhým typem mola je potravinový mol, který je ve skutečnosti zavíječem moučným. (Oproti molu šatnímu pochází z úplně jiné druhové rodiny.) Nejčastěji žije v mouce a obilovinách.

Mola potravinového od toho šatního celkem snadno rozeznáte, je totiž větší. Jeho velikost se pohybuje mezi 20-25 mm. Také létá v průběhu celého roku, mimo zimu.

jak se zbavit mola šatního a mola potravinového

Jak se ho dá zbavit?

Stejně jako v případě šatních molů musíte udělat důkladnější prohlídku vaší potravinové skříně, jestli se v ní náhodou neodehrává něco podezřelého. Pokud zjistíte, že je něco znehodnocené, nebo to má prošlou záruční dobu, tak to vyhoďte.

Úklid vyžaduje i:

  • Otírání sklenic, polic a dalších věcí ve skříni
  • Důkladné vysátí
  • Důkladné čištění čistícím prostředkem
  • Vyhození pytlíku z vysavače
  • Uložení potravin do plastových boxů a plechovek, do kterých se nedostanou škůdci

Ne vždy je možné průniku potravinového mola do domácnosti zabránit, protože může přicestovat spolu se suchými a sypkými ingrediencemi. (Jako je třeba mouka.)

Stejně jako u šatního mola můžete dát do skříně sáček s levandulí, cedrovým dřevem nebo mátou. (Což potravinoví moli nesnáší.)

Pokud při zbavování se tohoto hmyzu znovu selžete, nejvhodnější volbou je odborník, který ví, jak má potravinové moli z domácnosti vyhnat.

Trápili vás někdy moli? Pokud ano, jak jste na ně vyzráli?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mol_šatní – Mol šatní (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zavíječ_moučný – Zavíječ moučný (česky)

https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/how-to-get-rid-of-clothes-moths/ – Jak se zbavit mola šatního (anglicky)

https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-1389063 – Jak se zbavit potravinového mola (anglicky)

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář