Umělá sladidla seznam: Jaké druhy jsou vhodné pro diabetiky?

publikováno

Seznam umělých sladidel je poměrně dost dlouhý. Pokud patříte mezi skalní fanoušky keto diety, pravděpodobně znáte xylitol a erythritol. Z praktických důvodů ale potřebují sladidla znát i lidé, kteří trpí cukrovkou. Víte, která jsou vhodná právě pro ně?

Diabetes je onemocnění, které postihuje velké množství lidí. Zatímco I. typ je poměrně vzácný a člověk se s ním už narodí, cukrovka II. typu se častěji dostavuje v pokročilém věku, běžně jako následek nezdravého životního stylu.

Jelikož cukrovkáři musí při kontrole nemoci dodržovat zdravý životní styl, nemohou se ládovat cukry, jak je napadne. Místo toho by se měli důkladně informovat o možnostech náhradního slazení, které dodá pokrmům příjemně nasládlou chuť, ale negativně neovlivní hladinu krevního cukru.

K čemu jsou umělá sladidla dobrá?

Umělá sladidla seznam: Jaké druhy jsou vhodné pro diabetiky?

Umělá sladidla umožňují v některých případech dodat jídlům a nápojům, do kterých se přidávají, sladkou chuť, ke které přirozeně tíhneme, bez toho, aby měly negativní vliv na hladinu krevního cukru, která není během diabetes v normě.

To je jednoznačně žádoucí, protože lidé s cukrovkou nemusí mít v organismu dostatek inzulinu. Případně na něj tělo není tak citlivé, jak by správně mělo. To může vyústit v řadu nežádoucích komplikací, mezi které patří třeba poškození nervů. Zároveň je ale důležité znát nežádoucí účinky umělých sladidel, které se mohou dostavit při jejich nadužívání.

Jak si vybrat?

Umělá sladidla seznam: Jaké druhy jsou vhodné pro diabetiky?

Umělá sladidla mohou podporovat zdraví, ale jen za předpokladu, že si vyberete správně. Například čekankový sirup obsahuje poměrně velké množství vlákniny a má nižší glykemický index, z toho důvodu ho mohou diabetici v mnoha případech používat. Na druhou stranu, pokud to s ním přeženete, může vám způsobit zažívací potíže.

Naopak fruktóza, ač je u diabetiků oblíbená, by se měla naopak cíleně konzumovat s mírou. Dále existují i syntetická umělá sladidla, mezi která patří třeba sacharin, aspartam a sukralóza. Některé z nich ale mohou ovlivňovat hladinu glykémie. (Například sacharin.)

Počítejte navíc s tím, že umělá sladidla bývají často násobně sladší než klasický cukr, takže jich stačí použít opravdu jen velmi málo. Právě to z nich navíc dělá tak trochu problém, protože mnohonásobně větší sladkost svádí organismus k tomu, aby tuto chuť více vyhledával. Můžete si tedy na slazení vybudovat něco jako závislost.

Přírodní náhradní sladidla

Když už probíráme umělá sladidla a jejich potenciální škodlivost, seznam by nebyl kompletní bez výčtu těch, která se naopak považují za nejméně problematická.

Do této kategorie patří například:

  • Stévie
  • Xylitol
  • Erythritol
  • Sorbitol
  • Cukerné polyalkoholy

Například stévie má GI 0, což ji předurčuje k tomu, aby si ji oblíbili lidé s diabetem. Také ji můžete používat jako sladidlo při pečení a vaření, takže nemusíte zcela vynechávat ani své oblíbené pekárenské výrobky. Zapomeňte ale na sirup, pro diabetiky se používá hlavně speciální tabletová nebo sypká forma, kterou seženete v lékárně.

Xylitol je zase sladidlo, které se vyrábí z březové šťávy. Kvůli svým vlastnostem po něm čím dál častěji sahají i lidé, kteří drží keto nebo low-carb dietu. Skoro to samé se dá říct i o erythritolu, který najdeme v přirozené formě třeba v melounu.

V neposlední řadě byste měli zaměřit svou pozornost na cukerné polyalkoholy, které se sice podobají cukru, ale nejsou s ním úplně totožné. Například o nich víme, že nepodporují vznik zubního kazu, tak, jako to dělá klasický cukr. Tělo je navíc neumí metabolizovat.

Umělá sladidla seznam: Jaké druhy jsou vhodné pro diabetiky?

Na druhou stranu, pokud patříte mezi citlivější jedince, užívání cukerných polyalkoholů může mít nežádoucí účinky, mezi které patří:

  • Nadýmání
  • Nevolnost
  • Průjem

Z toho důvodu je důležité, abyste s nimi zacházeli spíš opatrně.

Museli jste z nějakého důvodu začít používat umělé sladidlo? Pokud ano, které z výše uvedených jste si vybrali? A jste s ním spokojení? Budeme rádi, když nám své zkušenosti a dojmy napíšete do komentářů pod článkem.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář