Antibiotika a alkohol: Je to nebezpečné? Jaké jsou následky?

publikováno

Lidé, kteří jsou zvyklí na společenské události, během kterých se často pije, se v době nemoci obvykle zajímají o to, zda je to bezpečné. Zvlášť, když jim lékař předepsal silnější léky, které bojují s bakteriální infekcí. Kdy mohu pít alkohol po antibiotikách? Lze kombinovat antibiotika a pivo? A co penicilin a alkohol? Na to vše a mnohem víc se podíváme níže.

Vynález antibiotik byl pro lidstvo jednoznačně spásou, a to i přesto, že jejich užívání má pár negativních účinků. (Například lze očekávat zhoršené trávení a slabší imunitu, protože jim mnohdy podlehnou i přátelské bakterie ve střevech. Proto se spolu s nimi užívají probiotika.)

Jenže, někteří lidé se nechtějí v průběhu jejich užívání omezovat v tom, na co byli dosud zvyklí. Proto se mnozí pídí po tom, jestli lze kombinovat antibiotika a víno, případně nějaký jiný druh alkoholu, kterému dávají ve svém životě přednost.

Asi vám nemusíme říkat, že to není ani trochu moudré, protože pití alkoholu, stejně jako užívání antibiotik, představuje obrovskou zátěž pro vaše játra. Alkohol navíc může snížit jejich účinnost. Což ve chvíli, kdy tělo bojuje s vážnou infekcí, doopravdy nechcete.

Co dalšího byste měli o užívání antibiotik a pití alkoholu vědět?

Pití alkoholu na antibiotika: Vedlejší účinky

Antibiotika a alkohol: Je to nebezpečné? Jaké jsou následky?

Každá antibiotika na užití alkoholu reagují trochu jinak, což se nejčastěji odráží na negativních příznacích, které se mohou následně objevit. Abychom ale nemuseli vypisovat každý typ antibiotik zvlášť, podíváme se na (alespoň zjednodušený) přehled všemožných vedlejších účinků, které můžete zaznamenat.

Jde například o:

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Bolest hlavy
  • Rychlejší tlukot srdce
  • Křeče v žaludku
  • Zarudnutí
  • Nadměrné pocení
  • Vysoký krevní tlak
  • Poškození jater
  • Průjem
  • Spavost

V některých specifických případech se mohou dokonce na vaší kůži objevit podezřelé skvrny. Antabusový efekt, který je za to zodpovědný, může vést až k mdlobám.

V neposlední řadě, pití alkoholu dehydratuje organismus, což je ve chvíli, kdy máte horečku, kterou tělo potřebuje efektivně snížit, dost nežádoucí. Alkohol pocit tepla navíc ještě zvyšuje.

Efekt alkoholu na rekonvalescenci

Antibiotika a alkohol: Je to nebezpečné? Jaké jsou následky?

Obecně se při nemoci doporučuje najet na zdravější životní styl, který zahrnuje dostatek odpočinku, zdravý jídelníček a dobře nastavený pitný režim, jehož základem by měla být čistá voda s čajem. Alkohol se za součást zdravého životního stylu nepovažuje, proto byste se mu měli v nejlepším případě úplně vyhnout.

Pití alkoholu v době rekonvalescence může vést například k:

Na co dalšího si dát pozor?

Antibiotika a alkohol: Je to nebezpečné? Jaké jsou následky?

Alkohol není jedinou věcí, na kterou byste si měli dát při užívání antibiotik pozor. Například se ví, že při jejich užívání byste neměli chodit na slunce, protože na některé jedince může působit fototoxicky.

Dále je důležité, abyste v době, kdy berete antibiotika, vynechali mléko. Co se týče jiných mléčných výrobků, interval mezi užitím antibiotik a mléčného výrobku by měl být alespoň 3 hodiny.

V neposlední řadě také dávejte pozor na párování antibiotik a pomerančového džusu, který taktéž snižuje jejich účinek. Je to dáno tím, že zvyšuje kyselost žaludečních šťáv, které mají tendenci antibiotika rychleji rozkládat.

Jak tedy vidíte, je to úplná alchymie. Pro své vlastní dobro byste ale měli alkohol a další problematické potraviny, nápoje a aktivity po dobu užívání antibiotik raději vynechat.

Měli jste při užívání antibiotik chuť na alkohol? A dokázali jste ji překonat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/antibiotics-alcohol – Kombinování antibiotik s alkoholem: Je to bezpečné? (anglicky)

https://www.nembce.cz/poradenstvi/36-kontraindikace-antibiotik – Kontraindikace antibiotik (česky)

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář