Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

publikováno , naposledy aktualizováno 2. 11. 2022

O prospěšnosti probiotik se na veřejnosti mluví stále více. Můžeme je konzumovat přímo ve stravě a využívat i probiotické přípravky, které odborníci stále více doporučují. Co jsou probiotika a k čemu slouží?

Představení probiotik

Ptáte se, co jsou probiotika? Jedná se o organismy, mikroby či bakterie, které žijí v našem těle, zejména v trávicím traktu a střevech. Pracují s naším tělem ve vzájemné symbióze, jsou velmi důležité a nezbytné pro životní funkce.

Probiotika pomáhají nám strávit a vstřebávat živiny, zejména vitamín B12, chrání náš organismus před viry, škodlivými bakteriemi, dalšími patogeny a různými negativními vnějšími vlivy prostředí. Jsou nezbytné pro dobrou imunitu a mají značný preventivní vliv na rozvoj autoimunitních a civilizačních onemocnění.

Jsou důležitá pro komunikaci mezi střevy a dalšími částmi těla, například mezi mozkem přes nervový systém, hormony, neurotransmitery a mikrobiom. Našemu tenkému střevu se říká druhý mozek. Probiotika produkují některé živiny, jako je vitamín K2 nebo butyrát, což je mastná kyselina s krátkým řetězcem důležitá pro správnou funkci buněk a enzymy nezbytné pro trávení přijaté potravy.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Rovnováha bakterií ve střevech je základem zdravého trávicího traktu – GIT a zdraví. Díky vlivu střevního mikrobiomu na náš zdravotní stav, imunitu a rozvoj fyzických i psychických nemocí. Bakterie by měly být v rovnováze. S disbiózou a přemnožením bakterií souvisí i přítomnost lipopolysacharidů – LPS – endotoxinů.

Toxiny se z bakterií uvolňují při narušení buněčné stěny a jejich rozkladu. Nejvíce endotoxinů se vyskytuje při SIBO – small intestinal bacterial overgrowth, tedy prorůstání bakterií nebo mikroorganismů archaea do tenkého střeva a jejich přemnožení zde, anebo jiné bakteriální nerovnováze, zejména v tlustém střevě, u patogenů nebakteriálního původu, jako je kandida a paraziti i chronických obtíží. Narušují imunitu, spouští zánětlivé reakce, působí akutní i chronické obtíže.

Srovnání – 5 nejlepších probiotik na českém trhu


Probiotikus



Probio24


Walmark Biopron 9



Probione


NatureVia Laktobacily







413-459 Kč


349 Kč


395-565 Kč


12.000 Kč/3 měs.


510-699 Kč


11 kmenů, min.
13 miliard CFU


11 kmenů, min.
11 miliard CFU


9 kmenů, min.
10 miliard CFU


probiotika
na míru


5 kmenů, min.
6 miliard CFU


CFU = Colony-forming unit – v překladu se jedná o “počet mikrobiálních buněk ve vzorku, které jsou životaschopné”. 

Jak vzniká nedostatek probiotik

Náš trávicí trakt narušuje nevhodná strava chudá na živiny a potraviny podporující metabolismus a mikrobiom. Měli bychom konzumovat vhodně připravené a čerstvé potraviny a omezit nebo rovnou vynechat průmyslově zpracované produkty, hotové pokrmy, maso a živočišné výrobky z velkochovů, lepek a škodlivé tuky. Nevhodná je i dlouhodobá strava low carb a keto diety.

Nevhodný je alkohol, cigarety, toxické látky a hormonální disruptory, pesticidy, chemická kosmetika a čistící přípravky, léky proti bolesti, antibiotika, vakcíny, chronické užívání syntetických léků, nesteroidních protizánětlivých léků, léků na tlak, pálení žáhy i spaní, antidepresiv, kortikosteroidů, imunosupresiv a hormonální antikoncepce. Neprospívá nám ani stres, velké vypětí a orientace na výkon.

Probiotika je možné pravidelně nad rámec těchto opatření v malém množství dodávat. Nic se však nesmí přehánět. Záleží na jejich formě. Doplňování v rámci suplementace nebo i ve formě přirozených kvašených potravin musí být vyvážené.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Jak na správné užívání probiotik

Vhodné je konzumovat malé množství přirozených kvašených – fermentovaných potravin. Bakterie jsou většinou živé, na rozdíl od probiotik v kapslích či v prášku. Každá z potravin má jiné spektrum bakterií, proto vsaďte na rozmanitost. Fermentace potravin má lepší stravitelnost. S probiotiky dodáte tělu podle typu fermentované potraviny i tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, podpoříte sekreci žaludeční kyseliny a enzymů pro trávení a vstřebávání živin i pravidelné vyprazdňování. Jde o umírněnou konzumaci produktů mléčného kvašení.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Probiotika v potravinách

  • kvašené zelí
  • kvašená červená řepa, cuketa i mrkev
  • pickles  – větší kousky kvašené zeleniny, jako je okurka, cuketa, mrkev, řep i pastiňák v solném roztoku
  • korejské kimchi – pikantní kvašená zelenina s kořením bez konzervantů
  • kefír z kokosového mléka
  • pravý kvašený jogurt z kokosového mléka bez konzervantů
  • ACV –  apple cider vinegar – kvalitní nefiltrovaný jablečný ocet
  • kvalitní kysané mléčné výrobky, kefír, acidofilní mléka, či jogurt z kozího, ovčího nebo kravského mléka v omezené míře

Jak dlouho je užívat?

I fermentované potraviny užívejte jen v malém množství. Jsou hodnotným zdrojem mikroživin i energie, nesmí se to však s nimi přehánět. Začínejte s nimi po malých dávkách, postupně přidávejte a zvykejte si na ně. Kvašená zelenina je jen doplněk k jídlu, pokud vám chutná. Je bohatá na kyselinu mléčnou, stejně jako kefír a jogurt. Vhodné je 1-2 porce denně v pár gramech, nebo jen příležitostně.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Za jak dlouho zaberou

Při vhodné stravě si organismus vytvoří rovnováhu mikrobiomu sám. Probiotika jsou sice prospěšná, ale ne zázračná. Je třeba zjistit podstatu problému. Zaměřte se na celkovou efektivitu metabolismu, dostatek pro-metabolických živin a energie. Prospěšnější a funkčnější je vyvážená strava než navyšování probiotik ve stravě. Tzv. přírodní probiotika v přirozené stravě mají efekt při dlouhodobé konzumaci.

Antibiotika a probiotika

Probiotika po antibiotikách jsou prospěšná. Pokud užíváme klasická syntetická antibiotika, ale i přírodní silné antibiotické látky na bakteriální infekci, je třeba podniknout kroky na podporu a obnovu střevního prostředí a imunity. Základem zůstává vyvážená pro-metabolická strava. Jednou ze součástí opatření může být i navýšení kvašených potravin v jídelníčku nebo doplnění probiotik. Po antibiotikách se doporučuje užívání probiotických doplňků stravy.

Jak dlouho užívat probiotika?

Pokud jde o účinky probiotik v doplňcích stravy, pocítíte je zhruba za týden až dva.

Recenze účinných probiotik

#1 Probiotický komplex pro silnou imunitu

Probiotikus

Na prvním místě se umístil probiotiky překypující Probiotikus – cenově dostupný doplněk stravy s opravdu velkým množstvím probiotických bakterií. Obsahuje hned 11 kmenů probiotik. Mezi nimi zmíníme například Bifidobacterium longum, které jsou jedny z prvních, které obsazují tělo při našem narození. Jsou nesmírně důležité: pomáhají udržovat zdravý trávicí trakt a posilují imunitní systém, syntetizují neuvěřitelných 19 aminokyselin, vážou se na střevní stěnu, a tím vytlačují ostatní, nebezpečné bakterie a kvasinky. Nesmíme opomenout také Bifidobacterium bifidum, jedny z nejčastějších probiotických bakterií, které se nachází v těle savců. V doplňku stravy najdeme i další bifidobakterie (Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis…), dále i lactobacily (Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus…) a další probiotické mikroorganismy (Streptococcus thermophilus).

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Velkou výhodou ve složení je také rozpustná vláknina – Inulin. Inulin má prebiotický účinek, to znamená, že živé bakterie vyživuje, a napomáhá tak udržovat zdravou střevní mikroflóru. Celý doplněk stravy dokonce čítá minimálně 39 miliard životaschopných probiotických mikroorganismů v maximální denní dávce 3 kapslí.

Beru dlouhodobě 2 tabletky/den a dřívější problémy se zažíváním a sníženou imunitou jsou fuč. Kupuji i dceři a rodině.

spokojený zákazník, probiotikus.cz

 

#2 Unikátní probiotický doplněk stravy

Probio24

Těsně na druhé příčce se umísťuje další silný probiotický doplňek stravy – Probio24. Probio24 se pyšní 11 kmeny bakterií, stejně jako Probiotikus. Na rozdíl od Probiotikus můžeme v jeho složení nalézt laktokoky Lactococcus lactis, které jsou startovacími kulturami mléčného kvašení. Ve složení jsou také i Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis. Co ve složení ovšem chybí jsou Bifidobacterium longum, které syntetizují aminokyseliny, posilují imunitní systém a udržují zdravý trávicí trakt – ve složení by tak zkrátka neměly chybět. Ovšem co ve složení nechybí, jsou prebiotika, které vyživují živé bakterie a napomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. V 1 kapsli se nachází 11 miliard životaschopných probiotických mikroorganismů – v maximální denní dávce 3 kapslí je tedy minimálně 33 miliard životaschopných probiotických mikroorganismů.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

Užívám pravidelně a zažívání při běžné stravě se zlepšilo.

spokojený zákazník, probio24.cz

 

#3 Vysoce účinný doplněk stravy vhodný při užívání antibiotik

Walmark Biopron 9 PREMIUM

Třetí místo obsazuje doplněk stravy Walmark Biopron 9 PREMIUM. Se svým složením vůbec nestojí pozadu. Najdeme u něho hned 9 probiotických kmenů (což je ale bohužel o něco méně než u předchozích doplňků stravy). Přehlédnout nemůžeme Bifidobacterium longum nebo Bifidobacterium bifidum. Jsou zde stejně jako v Probiotikus, Probio24 i laktobacily: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum. Lactobacillus plantarum se běžně vyskytují třeba v nakládaných nesterilizovaných okurkách, dokáží produkovat L-lysin (aminokyselinu s antivirovými účinky). I v tomto doplňků stravy najdeme prebiotika, které vyživují živé bakterie. V jeho maximální denní dávce 2 tobolek můžete objevit až 20 miliard živých mikroorganismů.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

 

Splní to co slibuje.

spokojený zákazník, heureka.cz

 

#4 Přesně podle vašich potřeb

Probione

Na čtvrté místo se vyšplhala zajímavá alternativa probiotik na míru – Probione. Na základě kompletní analýzy vašich střevních bakterií získáte probiotika na míru. Je to velmi zajímavý nápad už z toho důvodu, že nevíme, jaké bakterie nám chybí. Pro některé však může být problém nejasný počet probiotik a odstrašující cena. Cena čtvrtletní probiotické kúry šplhá k 12 000 Kč, což opravdu není dostupná cena pro každého. Nicméně pro ty, kteří chtějí speciálně vytvořená probiotika přímo pro jejich potřebu, je toto vhodná alternativa.

Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?

 

S vaším projektem I s probiotiky jsem velmi spokojena a ráda bych pokračovala I v r. 2019. K zahájení vaší kúry mě přiměla skutečnost, že jsem v posledních letech opakovaně prodělávala v každém zimním období virózy (někdy I několikrát za měsíc, ačkoliv jsem…

zákazník, probione.com

 

#5 Unikátní komplex 5 vybraných kmenů probiotik

Swiss NatureVia Laktobacily 5

Poslední probiotika, která se na našem žebříčku stačily umístit, jsou Swiss NatureVia Laktobacily 5. Komplex obsahuje pouhých 5 kmenů probiotik. Nechybí Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum ani Bifidobacterium breve. Pro některé může být výhodou Vitamín C navíc, bohužel jej v těchto probiotikách najdeme jen v malém množství – v 1 kapsli je ho 12 mg, což je pouhých 15 % denní referenční hodnoty příjmu, i tak je to ale koneckonců dobrý bonus navíc. Chybí ovšem také prebiotika, které jsou důležité pro výživu živých bakterií. Množství probiotik v jedné kapsli je ovšem velmi slušné – v 1 kapsli najdeme minimálně 6 miliard životaschopných probiotických organismů. Optimální denní dávka je/jsou 1-2 kapsle.

naturevia laktobacily 5

Je dobré na doplnění mikroflory laktobacily

zákazník, drmax.cz

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

3 komentáře u „Probiotika: Co jsou zač a jak je správně užívat?“

  1. Zkušenost mám s probiotikusem a biopronem a o něco líp se mi jevil asi probiotikus. Má o něco pestřejší složení tak to může být tím.

    Odpovědět

Napsat komentář