Těhotenská cukrovka: Poznejte ji podle těchto 7 příznaků!

publikováno

Žízeň v těhotenství je mnohdy naprosto normální, zvlášť v letních měsících, kdy dostává váš organismus pořádně zabrat. Vzhledem k mnoha změnám je ale důležité hlídat cukr v těhotenství, protože může nepozorovaně zaútočit takzvaná těhotenská cukrovka, která může ohrozit normální vývoj plodu. Jaké má příznaky? Existuje nějaké doporučení, co jíst? A proč je při těhotenské cukrovce jedno, jestli je zrovna 8./24./29. nebo jiný týden těhotenství?

O cukrovce na tomto portále píšeme poměrně často, proto jistě víte, že před cukrovkou 2. typu lze obvykle zaznamenat něco, čemu se říká prediabetes. Jde o stav, v jehož průběhu dochází k pozvolnému zvýšení krevního cukru, jeho hodnoty ale nejsou zatím tak vysoké, aby se dalo hovořit o klasické cukrovce.

Vzhledem k tomu, že život s diabetem není jednoduchý, rozhodně se vyplatí znát svůj glykemický profil, který vás v případě nouze dovede upozornit na to, že s vaším organismem a jeho fungováním něco není tak úplně v pořádku. Jenže, někdy mohou problémy přijít velmi náhle, například v době těhotenství, kdy v organismu ženy dochází k mnoha velkým změnám.

Mnohé dámy nad tímto problémem mávnou rukou, protože jde o jediný typ cukrovky, který se dovede samovolně ztratit. Jenže, hazard se moc nevyplácí, protože ten, kdo na něj může doplatit nejvíc, je váš nenarozený potomek.

Co byste tedy měly o cukrovce v těhotenství vědět?

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka: Poznejte ji podle těchto 7 příznaků!

Těhotenská cukrovka je zdravotní problém, který přímo souvisí s těhotenstvím. (Z toho důvodu se všem těhotným dělá preventivně glukózový zátěžový test.) V jeho průběhu organismus jinak pracuje s glukózou. Vysoký krevní cukr během těhotenství pak může negativně ovlivnit zdraví plodu. Těhotenská cukrovka se po skončení těhotenství obvykle sama ztratí, může ale předznamenávat, že v budoucnu bude žena čelit vyššímu riziku vzniku cukrovky 2. typu.

Cílem úpravy životosprávy je pak glykovaný hemoglobin v těhotenství, což znamená dobře kompenzovanou cukrovku a není třeba se bát komplikací.

Příznaky těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka má příznaky, které se mohou podobat klasické cukrovce. Jelikož se ale říká, že opakování je matkou moudrosti, mrkneme se, co přesně se hodí během těhotenství sledovat.

Zpozorněte v případě, že vás trápí:

  • Časté močení
  • Únava
  • Nevolnost a zvracení
  • Častá žízeň
  • Ztráta hmotnosti i přesto, že víc jíte
  • Rozmazané vidění
  • Kvasinkové infekce

Aby to ale nebylo tak jednoduché, mnohé z těchto příznaků přímo souvisí s těhotenstvím. Z toho důvodu vám doporučíme podstoupit glukózový zátěžový test, který dovede udělat v celé věci jasno.

Rizika neléčené těhotenské cukrovky

V případě, že budete cukrovku během těhotenství ignorovat, může to vést k nadměrné velikosti plodu, což může vyústit ve velmi komplikovaný porod. Také u vás může existovat vyšší riziko preeklampsie, která může vést k předčasnému porodu nebo k úmrtí rodičky. Dále můžete trpět nízkou hladinou krevního cukru, která pro vás může být nebezpečná. Po porodu se může nízký krevní cukr objevit i u novorozence. V neposlední řadě, novorozenec může mít i respirační potíže a novorozeneckou žloutenku. Zároveň platí, že čím vyšší je matčina hladina krevního cukru v těhotenství, tím větší je riziko těchto problémů.

Jak se léčí?

Těhotenská cukrovka: Poznejte ji podle těchto 7 příznaků!

Těhotenská cukrovka se nejčastěji drží pod kontrolou tak, že těhotná žena najede na zdravější životní styl. Mezi výrazně preferované potraviny patří ty, které obsahují vysoký obsah vlákniny. Také je důležitá pravidelná fyzická aktivita. (I když také hodně záleží na vašem celkovém zdravotním stavu. Pokud máte rizikové těhotenství, před sportem se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.) V případě, že hodnoty po jídle stále nejsou dobré, v krajní situaci vám může lékař doporučit užívání léků.

Tip: Vyzkoušejte recepty pro těhotenskou cukrovku.

Prevence

Těhotenské cukrovce se většinou nedá nijak předcházet, protože přímo souvisí s těhotenstvím. Můžete ale zmírnit její riziko tím, že se budete snažit udržovat zdravou tělesnou hmotnost a zdravě jíst.

Trápila vás někdy těhotenská cukrovka? Pokud ano, dařilo se vám dodržovat doporučení lékařů?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář