Zkuste tyto 3 diabetické recepty během těhotenské cukrovky!

publikováno

Těhotenská cukrovka trápí poměrně velké procento nastávajících maminek. I když po skončení těhotenství často odezní, ženy musí důsledně kontrolovat skladbu jídel a velikost porcí. Neléčená těhotenská cukrovka by totiž mohla vést k rozvoji problémů u plodu. Proto se podíváme na několik receptů, které můžete při těchto potížích vyzkoušet.

Těhotenské cukrovce se často říká gestační diabetes. Ve své podstatě jde o poruchu metabolismu glukózy, která se objevuje v průběhu těhotenství. Nejčastěji pak odeznívá během šestinedělí.

Těhotenská cukrovka se diagnostikuje glukózovým zátěžovým testem, v jehož průběhu těhotné ženy nalačno vypijí hodně sladký roztok. Následně se pak u nich zkoumá hladina krevního cukru. Pokud je nad normou, ženám se diagnostikuje těhotenská cukrovka, kvůli které musí změnit svůj dosavadní jídelníček.

Co když ale nemáte nejmenší tušení, jaké jídlo byste si měla připravit? Abyste dlouho netápala, nejlepší recepty vám představíme níže.

Zeleninový sandwich s hummusem

Zkuste tyto 3 diabetické recepty během těhotenské cukrovky!

Budete potřebovat: 2 plátky celozrnného chleba, 3 lžíce kvalitního hummusu, ¼ rozmačkaného avokáda, ½ hrnku salátu, ¼ červené papriky, ¼ hrnku nakrájené okurky, ¼ hrnku strouhané mrkve

Začněte tím, že potřete chléb hummusem a na druhou půlku dáte rozmačkané avokádo. Do středu pak dejte salát, nakrájenou okurku, papriku a strouhanou mrkev. Nakonec obě části přiklopte, rozkrojte chléb na půlku a můžete jíst.

Špagety se sezamem a kuřetem

Budete potřebovat: 220 g celozrnných špaget, 3 lžíce sezamového oleje, 2 nakrájené jarní cibulky, 1 lžíci rozmačkaného česneku, 2 lžičky strouhaného zázvoru, 1 lžičku hnědého cukru, 2 lžíce sojové omáčky, 2 lžíce kečupu, 220 g kuřecích prsou bez kůže, 1 hrnek nakrájených lusků, 1 hrnek strouhané mrkve, 3 lžíce pražených sezamových semínek

Uvařte špagety podle návodu, který je uveden na obalu. Po uvaření slijte ze špaget vodu a propláchněte je pod tekoucí studenou vodou.

Následně spolu smíchejte sezamový olej, jarní cibulku, česnek, zázvor a hnědý cukr a vše dejte zahřát na pánev. Následně přidejte kuřecí maso, které orestujte ze všech stran, tak, aby bylo dostatečně tepelně upravené. Jakmile dojde ke smažení, přidejte do pánve sojovou omáčku a kečup. Nakonec přidejte špagety, lusky a mrkev. Posypejte semínky a můžete podávat.

Špenátový salát

Zkuste tyto 3 diabetické recepty během těhotenské cukrovky!

Budete potřebovat: 220 g čerstvého špenátu, 1 malou červenou cibuli, 1 menší avokádo, 4 plátky slaniny, 1 a ½ lžíce cukru, ⅓ hrnku červeného vinného octa, 1-2 lžíce vody

Nejprve důkladně umyjte salát pod tekoucí vodou. Poté ho osušte a smíchejte ho s jemně nakrájenou cibulí a nakrájeným avokádem.

Mezi tím dejte opékat slaninu na pánev, dokud nebude pořádně křupavá. Může to trvat i 4 minuty. Mezi tím smíchejte ocet s cukrem a vše důkladně zamíchejte. Jakmile se cukr rozpustí, je zálivka hotová. Pokud ji potřebujete naředit, můžete do ní dát malé množství vody. Nakonec všechny ingredience smíchejte a můžete podávat.

Tipy, jak se stravovat

Pokud ve skladbě svého jídelníčku tápete, zkuste při jídle používat talíř a několik jednoduchých doporučení. Jedna třetina talíře by měla být tvořena neškrobovitým druhem zeleniny (chřest, okurka, mrkev…). Další třetina talíře může obsahovat sacharidy (brambory, hrášek, kukuřice, celozrnné výrobky…). Poslední třetina by měla být vyhrazena kvalitním zdrojům bílkovin. Také si můžete dovolit mít 1 mléčný produkt za den (jogurt, sýr…), nebo jeden kus ovoce.

Dobrým tipem je třeba:

  • Nakrájená zelenina s hummusem a ořechy
  • Plátky jablka s arašídovým máslem
  • Sýr cottage s lesním ovocem
  • Mix ořechů a sušeného ovoce
  • Vejce vařené natvrdo s kouskem ovoce
  • Celozrnný krekr se sýrem

Jak vidíte, sice budete muset o svém stravování trochu přemýšlet, ale nemělo by jít o žádný nesplnitelný úkol.

Jaké oblíbené recepty jste měla při zvládání těhotenské cukrovky vy?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Gestační_diabetes_mellitus – Gestační diabetes mellitus (česky)

https://www.verywellfamily.com/gestational-diabetes-recipes-and-meal-ideas-1087647 – Jak se stravovat při těhotenské cukrovce (anglicky)

https://www.eatingwell.com/recipes/18340/health-condition/diabetic/gestational/ – Recepty pro ženy s těhotenskou cukrovkou (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář