Diaform+ (RECENZE): Jedná se podvod?

publikováno

Nemocní lidé a ti, které trápí jiné vážné problémy, se často uchylují k nákupu zázračných přípravků z internetu, které slibují snadnou a rychlou úlevu. Jenže, kdo si nedává dobrý pozor a před nákupem si neudělá podrobný průzkum, ten může skočit na lep prohnaným podvodníkům. A právě o tomto tématu bude řeč v kontextu s problematickým přípravkem Diaform+.

Mnoho lidí trápí cukrovka, která může být buď vrozená (cukrovka typu I), nebo postupně získaná (cukrovka typu II). Kromě toho, že někdy může lékař během péče nemocným lidem naordinovat léky (inzulin, případně jiné, které mohou řešit přidružený problém), součástí léčby bývá i změna životního stylu, která u cukrovky typu II často stačí na to, aby se stav hladiny krevního cukru postupně stabilizoval a už nedocházelo k nebezpečným výkyvům. Někdy také lidé v rámci toho přistupují k užívání volně prodejných doplňků stravy.

Přečtěte si: Recenze DIAMizin Gurmar

Problém je v tom, že ne všechno je Dialevel nebo Diaben, což jsou doplňky stravy, které se dají sehnat ve volném prodeji. Existují i pochybné nabídky, za kterými stojí podvodníci, kterým jde pouze o vaše peníze. A co hůř – často před jejich praktikami varuje i SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), který o nich informuje na svých oficiálních webových stránkách.

Diaform+ (RECENZE): Jedná se podvod?

Co přesně je problematického na Diaform+? A proč se mu ve svém vlastním zájmu raději vyhnout?

Co je Diaform+?

Diaform+ je velmi problematický produkt, o kterém si povídá snad půlka českého internetu. Na první pohled má normálně vypadající obal, na kterém je uveden termín “food suplement” (což znamená doplněk stravy). Problém je ale ten, že aktivity, které jsou s ním spojené, jsou tak nekalé, že ho SÚKL uvedl na seznamu Internetové stránky s nelegálními nabídkami neschválených přípravků. Tento seznam například zahrnuje přípravky, které v ČR neprošly registrací, stránky, které prodávají padělky a podobně. Diaform+ se na tento seznam dostal poměrně nedávno, podle uvedeného údaje je na webu teprve od 7. září 2023.

Nejedná se o lék, i přesto se za něj skrytě vydává

A pokud o něčem SÚKL řekne, že to není bezpečné a nedoporučuje lidem danou věc objednávat, pak věřte tomu, že to nevěstí nic dobrého a skutečně byste se měli takovému e-shopu a výrobku vyhnout.

Proč je to nebezpečné?

Diaform+ (RECENZE): Jedná se podvod?

Že jde o skutečný problém naznačuje i web Potraviny na pranýři, který se taktéž zabývá informováním o problematických produktech a praktikách, které by mohly někoho poškodit. A právě zde se Diaform+ také hojně probíral.

Dokonce je zde odkaz na web, který se po návštěvě tváří jako CNN Prima News, což je stanice, která je mnoha lidem dobře známá a vzbuzuje v nich důvěru. (Odkaz webu ani jeho jméno z bezpečnostních důvodů uvádět nebudeme, ale jde o stejnou adresu, kterou má v seznamu u Diaform+ SÚKL.) “Prodejce” Diaform+ na webu navíc používá pochybné praktiky, kdy prezentuje rozhovor s osobou na téma, který nikdy neproběhl. Vzhledem k tomu, že k přesvědčování používá veřejně známou a důvěryhodnou osobu, jedná se technicky vzato o fake news/podvod. (Co vnímáme také jako velmi problematické je titulek v horní části webu, který informuje o ladění vztahů “se sudetskými Němci”, což mnoho lidí stále vnímá jako problematické a výbušné téma. Což se nám jeví jako zjevný pokus o vzbuzování negativních emocí ve společnosti.)

Problematické je také to, že:

  • Diaform+ používá ke své prezentaci léčebná tvrzení, což z podstaty toho, že jde o doplněk stravy, nesmí
  • Nelze dohledat údaje o provozovateli webu
  • Internetová doména, ze které pochází přiložený snímek obrazovky, je registrována na Islandu
  • Subjekt podvrhl vzhled známého média pro získání větší důvěryhodnosti
  • Na jedné z přiložených grafik se uvádí problematika kandování buněk, což je termín, který neexistuje (známe pouze kandované ovoce a jsme si jistí, že jde o něco úplně jiného)
  • K prezentaci Diaform+ používá zmanipulované fotky známých osobností (u jednoho pána, který má být izraelským odborníkem, vidíme, že byl použit i na jiných pofidérních webech, což se také často děje)

Diaform+ (RECENZE): Jedná se podvod?

Diaform+ (RECENZE): Jedná se podvod?

Na co dalšího si dát pozor?

Když se porozhlédnete po českém internetu, dotaz na Diaform+ najdete i na některých lékárenských poradnách. Konkrétně třeba na webu Dr. Max, kde se lidé lékárníků často ptají na různé rady, názory, kontraindikace a podobně.

Jeden dotaz na Diaform+ s delší odpovědí lékárnice jsme našly. Dobře v něm popisuje, že jde o produkt, který se nenabízí v lékárnách, ale jen ve vlastní síti webových stránek. Dotaz byl navíc staršího data (z roku 2022), kdy ještě Diaform+ nebyl uveden na seznamu problematických webů, který vede SÚKL.

Podle lékárnice je vhodnější vyzkoušet volně prodejné doplňky stravy, které jsou důvěryhodné (viz například některé, které jsme uvádíme níže), které lze po dohodě s lékařem kombinovat spolu se zdravějším životním stylem.

Je tedy úplně jedno, jaké má Diaform+ složení nebo jaká je jeho cena. Nejedná se o lék, i přesto se za něj skrytě vydává. Také je kolem něj příliš mnoho problematických souvislostí, takže jediné, co vám k němu můžeme říct je: NEKUPOVAT.

Existují ověřené alternativy k tomuto výrobku?

Ano. Existuje mnoho seriózních alternativ. Mezi tzv. důvěryhodné značky řadíme Dialevel, Diaben nebo DIAPIL, na které jsme v našich recenzích také narazili. Jde o ověřené doplňky stravy, které obsahují přírodní látky na kontrolu hladiny cukru v krvi.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář