Jak na přírodní zvýšení testosteronu?

publikováno

Hladinu testosteronu můžete zvýšit přirozeně mnoha způsoby. Díky tomu můžete zaznamenat i efektivnější ztrátu tělesného tuku, rychlejší budování svalů, rychlejší metabolismus, lepší sexuální apetit i zlepšení výkonu nejen ve fitku.

Jak na přírodní zvýšení testosteronu?

Přírodní testosteron

Přirozený pokles a úbytek testosteronu nastává po 30 roce života u mužů, ale i u žen, i když ony mají celkovou hladinu testosteronu nižší. Při poklesu hladiny testosteronu je negativně ovlivněna rovnováha testosteronu a estrogenu. Konzumujte ve stravě více přísad zvyšujících hladinu testosteronu, doplňky stravy a dodržujte pár zásad. A jak zvýšit hladinu testosteronu?

Bylinky

Pískavice řecké seno

Pískavice řecká působí na zvýšení libida a testosteronu. Je plná hořčíku, zinku a selenu, díky čemuž je inhibován globulin vázající pohlavní hormony a zvyšující hladinu volného testosteronu. Diosgenin podpoří tvorbu pohlavních hormonů, libido a pohlavní styk. Saponiny zmírní problémy s trávením, kožní onemocnění, chrání před rakovinou, snižují cholesterol, cukr a tuk v krvi, riziko krevních sraženin a ledvinových kamenů. Trigonellin je antibakteriální, antivirový, snižuje tuk a cukr, má protinádorové účinky a chrání mozek. Olej podporuje regeneraci po úrazech.

Tribulus Terrestris

Tribulus terrestris je bylina, jejíž kořen i plody slouží ke zvýšení libida a udržení zdravých močových cest. Zvyšuje sexuální touhu a hladinu testosteronu. Přispívá ke zlepšení erekce a sexuální spokojenosti. Doplňky obsahující tuto bylinu zvyšují sexuální touhu, vzrušení a spokojenost i u žen s nízkým libidem.

Ashwagandha

Ashwagandha neboli Withania somnifera se používá především jako adaptogen, pomáhá tělu zvládat stres a úzkost. Má přínosy pro kvalitu spermií a zvýšení hladiny testosteronu. Zvyšuje výkon, sílu a ztrátu tuku a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Zvyšuje účinky testosteronu.

Jak na přírodní zvýšení testosteronu?

Nedostatek testosteronu

Zázvor

Při nedostatku testosteronu vsaďte i na zázvor, který umí zmírnit zánět a zvýšit hladinu testosteronu a luteinizačního hormonu. Má pozitivní vliv na sexuální funkce i tvorbu spermií. Konzumace zázvoru poskytuje i další zdravotní výhody.

Granátové jablko

Granátové jablko plné antioxidantů je symbolem plodnosti a sexuální funkce, podporuje zdraví srdce a snižuje stres. Je cestou, jak zvýšit testosteron u mužů a žen. Působí na zlepšení nálady a krevního tlaku.

Jak na přírodní zvýšení testosteronu?

Přírodní doplňky stravy

Diindolylmethan (DIM)

Diindolylmethan (DIM) vzniká při trávení zeleniny, hlavně brokolice, květáku nebo růžičkové kapusty. Zajišťuje zdravou rovnováhu mezi dvěma pohlavními hormony – testosteronem a estrogenem. Převádí silné formy estrogenu na méně silné formy, celkové účinky estrogenu jsou sníženy a vede to ke zdravé produkci testosteronu.

Dehydroepiandrosteron (DHEA)

Dehydroepiandrosteron (DHEA) je přirozeně se vyskytující slabý androgenní steroidní hormon produkovaný nadledvinami proti stárnutí, pro zlepšení sexuálních funkcí, zvýšení atletického výkonu a léčbu osteoporózy. Hraje roli při zvyšování testosteronu a při kontrole hladiny estrogenu.

Kyselina D-asparagová – DAA

Aminokyselina reguluje testosteron v těle, pomáhá produkovat růstový hormon a budovat svaly. Posiluje uvolňování luteinizačního hormonu, který pomáhá varlatům produkovat více testosteronu a podpoří sexualitu i plodnost. Pomáhá ke zvýšení spermatogeneze – produkce mužských pohlavních buněk. V období menopauzy zvyšuje libido i u žen. Zlepšuje výkon, fyzickou výdrži i psychickou vitalitu, dodá energii, zrychlí regeneraci, podpoří centrální nervovou soustavu a slouží jako neurotransmitter v mozku, zlepšuje paměť, koncentraci a imunitu.

  • Sója
  • Obiloviny – kukuřice, ovesné otruby, těstoviny, pohanka, proso, ječmen, rýže
  • Zelenina
  • Ovoce – banány, švestky, třešně, nektarinky a sušené meruňky a broskve
  • Maso – červené hovězí, játra, drůbež
  • Zelený ječmen a řasy Chlorella
  • Vejce
  • Mléčné výrobky
  • Cukrová třtina a melasa

Vitamin D3

Vitamin D podporuje mužské hormony a získáme jej hlavně ze slunečních UV paprsků. Vitamin D může nastartovat hladinu testosteronu, zvyšuje sílu, svalovou hmotu a sportovní výkon. Vitamin D3 užívejte i ve výživových doplňcích.

Zinek

Ke zvýšení hladiny testosteronu je třeba i zinek. Zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu v těle a testosteronu v krvi. Užívání zinku je užitečné i při zotavování a regeneraci svalů po fyzické námaze a vysoce intenzivním cvičení.

Jak na přírodní zvýšení testosteronu?

Jak zvýšit testosteron

Zvyšte intenzitu svého cvičení

Pokud chcete přirozeně zvýšit hladinu testosteronu, zkuste cvičení s vysokou intenzitou několikrát týdně. Pokud tréninky nemají dostatečně vysokou intenzitu, brzdí zvýšení hladiny testosteronu. Intervalový trénink s vysokou intenzitou (HIIT) je progresivní silový trénink pro uvolňování růstového hormonu a testosteronu.

Dostatek kvalitního spánku

Nedostatek spánku souvisí s poklesem množství testosteronu, které je tělo schopné produkovat. Dejte si 7 až 9 hodin spánku každou pro zvýšení hladiny testosteronu přirozenou cestou.

Konzumace více tuku

Pokud je ve stravě pravidelně konzumováno větší množství mononenasycených a nasycených tuků včetně mandlí, avokáda, arašídového másla, olivového oleje a tmavé čokolády, sýry, kokosového oleje, žloutků a červeného masa, prospějete tvorbě testosteronu i kondici.

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář