Vitamín C a jeho 10 účinků na naše zdraví

publikováno

Vitamin C umí regenerovat tkáně i buňky a zvyšovat odolnost organismu proti chorobám. Důležitý je vitamín C na imunitu i funkci bílých krvinek působících v našem organismu jako obrana před mikroorganismy.

Co je to vitamín C?

Vitamín C – kyselina askorbová patří mezi ve vodě rozpustné vitamíny a je obsažen v mnoha druzích ovoce a zeleniny, jako jsou pomeranče, grapefruity, citron, jahody, kiwi, papriky, brokolice, kapusta nebo špenát. Denní doporučená dávka vitamínu C je 75 mg pro ženy a 90 mg pro muže.

Vitamín C a jeho 10 účinků na naše zdraví

10 nejlepších účinků vitamínu C

1.    Silné antioxidační účinky

Vitamín C je silný antioxidant. Posiluje přirozené obranné schopnosti našeho těla i imunitní systém, chrání buňky před poškozením volnými radikály a tím i před celou řadou chronických a kardiovaskulárních onemocnění i záněty. Vitamín C zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi až o 30 %.

2.    Snižuje vysoký krevní tlak

Asi třetina dospělých osob má vysoký krevní tlak a ten zvyšuje riziko srdečních onemocnění, která jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Vitamín C pomáhá roztahovat cévy v srdci, což přispívá ke snížení krevního tlaku.

3.    Snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu

Riziko kardiovaskulárních chorob zvyšuje i vysoká koncentrace triglyceridů, tedy škodlivého LDL cholesterolu a nízká hladina prospěšného HDL cholesterolu.

Vitamín C pomáhá tyto rizikové faktory eliminovat, snižovat riziko chorob srdce a cév, protože současně snižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů.

4.    Snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a je prevencí dny

Dna neboli dnavá artritida je velice bolestivé onemocnění, které se projevuje zánětem kloubů, do kterých se ukládají krystalky kyseliny močové. Nejčastěji postihuje kloub na palci nohy. Přicházejí i otoky a zčervenání kůže nad postiženým kloubem. Dna vznikne při nadměrné koncentraci kyseliny močové v krvi, což je odpadní produkt při odbourávání bílkovin. Vitamín C chrání před záchvaty dny.

Vitamín C a jeho 10 účinků na naše zdraví

5.    Zlepšuje vstřebávání železa

Železo je minerál nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek, které rozvádí kyslík po těle. Vitamín C pomáhá zlepšovat vstřebávání železa z potravy a podílí se na přeměně nesnadno vstřebatelné formy železa, která je například v potravinách rostlinného původu na formu vstřebatelnou. To je důležité zejména u lidí, kteří nejedí maso, jako vegani a vegetariáni, protože maso je hlavní zdroj železa.

6.    Pomáhá snižovat riziko sideropenické anémie

U lidí, kteří trpí nedostatkem železa, pomáhá vitamín C snižovat riziko sideropenické anémie. Podle studií vitamín C zmírní projevy anémie. Pokud máte nedostatek železa, je konzumace potravin s vitamínem C nebo užívání doplňku stravy možností, jak zvýšit vstřebatelnost železa a hladinu železa v krvi.

7.    Zlepšuje fungování bílých krvinek

Jedním z hlavních důvodů užívání doplňků stravy s vitamínem C je snaha o posílení imunity. Vitamín C se účastní řady imunitních pochodů a je pro správné fungování obranyschopnosti těla důležitý. Podílí se na správné tvorbě bílých krvinek, zejména lymfocytů a makrofágů, které chrání před infekcí. Navíc zlepšuje fungování bílých krvinek a chrání je před poškozením volnými radikály i dalšími škodlivými látkami.

Vitamín C a jeho 10 účinků na naše zdraví

8.    Zlepšuje obrannou funkci pokožky, urychluje hojení i rekonvalescenci

Vitamín C je důležitou součástí obranného systému naší kůže. Je aktivně transportován do pokožky, kde pak dál funguje jako antioxidant a posiluje bariérovou funkci kůže. Navíc vitamín C zkracuje dobu hojení ran a celkové rekonvalescence při nemoci. Použijte vitamín C na vlasy a zregenerujete je.

9.    Chrání mozek před účinky stárnutí

Demence je časté onemocnění spojené s úbytkem kognitivních schopností a ztrátou paměti, zejména ve vyšším věku. Riziko demence zvyšuje oxidační stres, což vede k rozvoji zánětu v mozku, míše a nervech. Užívání vitamínu C chrání centrální nervový systém, kognitivní funkce a paměť před předčasným stárnutím.

10.                  Prevence proti kurdějím či skorbutu

Skorbut neboli kurděje se i dnes vyskytují u seniorů a narkomanů. Nedostatek kyseliny askorbové se projevuje častým nachlazením, citlivou sliznicí, křečovými žilami a hemoroidy, nadváhou, poruchami spánku, depresemi, šedým zákalem a bronchiálním astmatem. S antibiotiky, kortizonovými preparáty a aspirinem bychom měli užívat i vitamin C, jehož vstřebávání se snižuje.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář