Jak na odvodnění organismu?

publikováno , naposledy aktualizováno 8. 10. 2021

Pokud máte pocit, že v těle zbytečně zadržujete vodu, začněte potíže řešit. Možná se vám už tvoří otoky, více se potíte, zhoršuje se vám celulitida a cítíte se nafouknutí. Jde o první příznaky toho, že jste zavodnění. Takto s tím můžete bojovat.

Jak se projevuje zavodnění organismu?

Zavodnění těla se projevuje zejména otoky kotníků, nohou, prstů na rukou, ale i celého těla, zhoršováním celulitidy, nadměrným pocením a pocitem nafouknutí. To, zda jste zavodnění, můžete zjistit i pomocí přístrojů Bodystat a InBody.

Příčiny zadržování vody

Častou příčinou, proč se voda zadržuje v těle, je nadměrné solení a konzumace cukru, užívání hormonální antikoncepce, překyselení organismu a různé nemoci. Někdy je tělo zavodněno i před menstruací, ale potíže po ní ustoupí.

Co pomáhá na odvodnění těla?

Jak na odvodnění organismu?

Omezte množství soli

Doporučené množství je 5 g soli na den, ale díky vysokému obsahu soli ve všech průmyslově vyráběných potravinách a naší lehké závislosti na slané chuti, denně přijmeme až 15 g soli. To se projeví zadržováním vody, vyšším tlakem a kardiovaskulárními potížemi. Snižte množství soli, místo průmyslově vyráběných a konzervovaných potravin, polotovarů a fast foodu vařte z čerstvých surovin. Pokrmy dochucujte bylinkami a kořením.

Omezte množství cukru

I cukr má podíl na tom, že v těle zadržujeme vodu. Cukrovinky, zákusky, buchty, koláče, koblihy a sladké nápoje je třeba omezit. Jezte ovoce a zeleninu a pijte čistou vodu bez bublin. Organismu se hodně uleví.

Pozor na hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce může zadržovat vodu v těle. Vyplatí se ji změnit za jiný typ nebo ji zcela přestat užívat. Podle gynekologů nejde sice úplně poznat, zda žena po antikoncepci zadržuje vodu, přibírá a má větší apetit, ale je to častý problém.

Pozor na překyselení organismu

Díky stravě plné kyselinotvorných potravin, dochází k překyselení organismu. V těle se minerály sloučí s kyselinami a vytvoří soli, ty se ukládají mezi buňkami, vážou na sebe a zadržují vodu. Vsaďte na zásadotvorné potraviny, jako zelenina, ovoce, ořechy, semena, sója, mléko, žloutek, rýže natural, celozrnné produkty a oleje. Omezte kyselinotvorné mléčné výrobky, maso, uzeniny, pečivo, obilniny a cukr.

Prověřte některé nemoci

Zadržování vody v těle způsobují srdeční choroby, onemocnění ledvin nebo cirhóza jater. Zda netrpíte nějakou chorobou, musí zjistit lékař.

Jak na odvodnění organismu?

Lymfatické masáže

Při zadržování vody v těle, celulitidě a otocích nohou zabírají i ruční i přístrojové lymfatické masáže. Musíte je ale absolvovat pravidelně a několikrát za sebou.

Čaj na odvodnění

Čaj na odvodnění těla představuje bylinkovou směs. Například Edemin. Čaje zakoupíte v lékárně a v prodejnách zdravé výživy. Vsaďte i na účinky kopřivového a zeleného čaje, které vám pomohou na odvodnění, protože mají diuretické účinky.

Bylinky na odvodnění

Kromě zmíněné kopřivy pomáhá při zadržování vody v těle přeslička, bříza, jalovec, černý rybíz, černý bez, brusinky, řebříček, vřes, řepík a libeček.

Potraviny na odvodnění

Vsaďte na vyšší příjem okurek, petržele, celeru či melounu. Jde o potraviny, které jsou známé svými diuretickými účinky a pomáhají na odvodnění.

Jak na odvodnění organismu?

Léky na odvodnění na lékařský předpis

Léky na odvodnění na lékařský předpis vám při větších potížích předepíše přímo lékař při vaší léčbě. Můžete však vsadit na doplňky stravy bez lékařského předpisu.

Prášky na odvodnění bez lékařského předpisu

  • Hydro Out Diuretic – doplněk stravy odvede nadměrnou vodu z těla
  • Narrol Water Pills – tablety na odvodnění a udržení zdravé hladiny vody v těle
  • H2Out NEW – kombinace 5 přírodních látek s kofeinem
  • Forfemina – bylinný přípravek s minerálem na odvodnění těla
  • Popov Odvodnění – bylinné kapky
  • Liftea Bylinky na odvodnění forte – výtažky z bylin s vitamíny
  • Kneipp 3 bylinky na odvodnění plus – směs močopudných bylinek

Dostatečně pijte a dodržujte pitný režim

I když zadržujete vodu v těle, stále je nutné dostatečně pít. Častou chybou je, že lidé přestanou pít, aby se zbavili zavodnění, což však vůbec nepomůže. Organismus bude vodu ještě více šetřit. Vsaďte na čistou neperlivou vodu a bylinkové čaje.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář