Domácí léčba zánětu močového měchýře

publikováno

Pokud si chcete zkusit vyléčit zánět močového měchýře přírodní cestou, poradíme vám, jak na to. Záněty močových cest patří k nejčastějším zdravotním problémům, které nás potkávají, především u žen. Než se vydáte k lékaři, zkuste se jich zbavit přírodní cestou už při prvních příznacích, později už musíte k lékaři.

Co je to zánět močového měchýře?

Důvody, proč k zánětlivému onemocnění dochází, jsou různé. Je ale dost snadné jak poznat zánět močového měchýře. Vzniknout může i chronický zánět. Může to být nachlazení, oslabená imunita, bakteriální infekce způsobená nejčastěji bakterií Escherichia coli nebo oslabená funkce ledvin. Nástup bolesti je velmi rychlý.

Domácí léčba zánětu močového měchýře

Nejčastější příznaky zánětu

Mezi první příznaky zánětu močových cest neboli cystitidy patří:

  • bolest podbřišku a bederní oblasti
  • časté močení
  • pálení a řezání během močení
  • krev v moči
  • zvýšená teplota

Jak dlouho trvá?

Záleží na tom, kdy začnete s léčbou. Čím dříve, tím lépe. Délka potíží je zcela individuální. Záleží na míře infekce, příčině i vašem zdravotním stavu. Někdy, když už se zánět opravdu rozjede, se bez pomoci lékaře a antibiotik zkrátka neobjedete. Zkuste to ale co nejdříve a využijte babské rady. I bylinky jsou rychlá pomoc na zánět močového měchýře.

Domácí léčba zánětu močového měchýře

Pozor na zánět ledvin

Zánět ledvin je nebezpečné onemocnění především pro děti, těhotné ženy a seniory, obzvláště diabetiky. U těchto pacientů hrozí riziko selhání funkce ledviny a její trvalé poškození. Může se vyvinout i z obyčejného zánětu močového měchýře. Důkladné lékařské vyšetření je rovněž nezbytné při pálení provázené výtokem, horečce, zimnici a bolesti v zádech. Okamžitě zamiřte k lékaři i v případě, že potíže lehčího rázu po dvou dnech domácí léčby neustoupí.

Domácí léčba zánětu močového měchýře

Jak na domácí léčbu?

Zvyšte příjem tekutin

I nedostatečný pitný režim může být jeden z důvodů oslabeného močového měchýře. Jakmile pocítíte malé pálení v oblasti podbřišku, nasaďte si důslednou pitnou kúru. Aby zánět odešel z těla, je nutné močový měchýř pořádně propláchnout, a to nejlépe bylinkami, které eliminují současně i bolest. Můžete si pořídit klidně už namíchaný urologický čaj nebo pít čaj z medvědice, řebříčku a jitrocele alespoň 2x denně. K tomu pijte čistou neperlivou vodu.

Místo cukrů sáhněte po vláknině

Pokud trpíte na chronický zánět močového měchýře, dávejte si dlouhodobě pozor na nadbytek cukru ve stravě, protože právě jeho větší příjem zvyšuje riziko vzniku vápenatých kamenů. Naopak je dobré zvýšit v jídelníčku podíl vlákniny, která se hojně vyskytuje v zelenině a ovoci, ale i v mandlích. Při bolestech močového měchýře přidejte do jídelníčku dýňová semínka, která jsou močopudná. Při současném dostatečném pitném režimu v kombinaci zánět rychleji zmizí.

Jedlá soda a brusinky

Při zánětu močového měchýře každý den vypijte skleničku vody s rozpuštěnou lžičkou jedlé sody, která snižuje kyselost moči a pálení při močení. Brusinky můžete jíst sušené, v tabletách i v podobě 3 deci 100% brusinkové šťávy denně. Velmi podobné účinky jako brusinky mají i borůvky.

Vyzkoušejte křen

Podle starých lidových receptů funguje při pálení a řezání močového měchýře čerstvý křen. Nastrouhaný křen byste podle babské rady měli konzumovat co nejčastěji. Lžíci křenu můžete také zalít skleničkou horkého mléka a nechat 10 minut vylouhovat, scedit a vypít po doušcích. V této podobě má křen s mlékem silně antibakteriální účinky.

Domácí léčba zánětu močového měchýře

Na co si dát pozor

Pokud trpíte opakovanými problémy s močovým měchýřem, dejte si pozor na zadržování moči. Když se vám chce na toaletu, nikdy neotálejte. Krajkové spodní prádlo z umělých vláken vyměňte za bavlněné nebo bambusové, protože vzdušné přírodní materiály předchází množení bakterií. Problémy s močovým měchýřem zhoršuje káva, proto ji pijte jen v rozumné míře. Snažte se dodržovat pitný režim a občas zařaďte čisticí byliny, jako je kopřiva, přeslička či kontryhel.

Informace byly mj. čerpány z:

https://www.castemoceni.cz/zanet-mocovych-cest/

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/jak-na-opakovane-zanety-mocovych-cest-343630

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář