Bylinky na menopauzu: Které pomohou?

publikováno

Nepříjemné stavy během menopauzy, jako jsou návaly horka, podrážděnost nebo bolesti hlavy způsobují hormonální změny v ženském těle. Bylinkami můžete zmírnit příznaky přírodní cestou. Víte, které bylinky při menopauze pomáhají?

Co je to menopauza

Za normální a běžné se při menopauze pouvažují i poměrně velké výkyvy. Během tohoto období v těle začíná docházet k mnoha změnám. Jistotou je nepravidelnávynechávající menstruace. První projevy menopauzy se mohou objevit už několik let před poslední menstruací v rámci premenopauzy.

Kdy očekávat menopauzu

Menopauzou si dříve nebo později projdou všechny ženy. Nelze však přesně říci, kdy se menopauza objeví. Obvykle je to mezi 45 až 52 rokem života ženy, kdy vaječníky postupně přestanou produkovat hormony. Lékaři se domnívají, že nástup a projevy menopauzy mohou být přímo závislé i na kouření, konzumaci alkoholu i kávy.

Menopauza a její příznaky

Projevy menopauzy jsou různé a ženy mohou pociťovat žádné nebo všechny příznaky v různé míře. Nejčastější jsou návaly horka a přibírání. Přírodní a bylinné přípravky jsou podávány jako doplněk stravy v tabletách, kapkách i ve formě čaje.

Bylinky na menopauzu: Které pomohou?

Nejlepší byliny na menopauzu

I konzumace bylinných čajů je omezená denním maximem. Nepřekračujte bezpečnou dávku. Konkrétní byliny se požívají různě a mohou být v kombinaci s jinými rostlinnými preparáty nevhodné. Vždy si přečtěte informace.

Jetel luční

Jetel luční, latinsky Trifolium pratense, je známý svými růžovo fialkovými květy a trojlistem. Jetel roste na loukách i pastvinách a v Evropě je původní. Obvykle se používá pro své dezinfekční a detoxikační účinky. Čaj nebo přípravky s jetelem se během menopauzy bere na nespavost, nevolnost a nepříjemné návaly horka.

Andělika čínská

Andělika čínská, latinsky Angelica sinensis, někdy také ženský ženšen, pochází z Asie. Kořen se konzumuje v tabletách, kapslích i jako čaj. Používá se pro zlepšení stavu ženského urogenitálního systému a k okysličení krve, což ovlivňuje celkovou kondici i při menopause.

Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá, latinsky Oenothera biennis je žlutě kvetoucí vysoká dvouletka. Pochází z Dálného východu. U nás roste v pískovcových lomech, na rumištích a podél vlakových tratí. Ze semen se lisuje pupalkový olej, který je používán i v kosmetice. Zmírňuje návaly horka i vedlejších nepříjemné projevy menopausy.

Len setý

Len setý, latinsky Linium usitatissimum, je vysoká rostlina s modrými kvítky, kterou pěstovali již staří Egypťané. Stonky slouží k výrobě látek, semena proti zácpě a zánětech trávícího systému a lněný olej při onemocnění jater i k vyrovnání hladiny cholesterolu. Kaše z mletých semen se dává na pokožku při zánětech a popáleny. Chemické vlastnosti lnu jsou podobné estrogenu, proto pomáhá proti horkosti, odvápňování kostí, pro zlepšení nálady a navození duševní harmonie.

Bylinky na menopauzu: Které pomohou?

Čaje na menopauzu

Klimakterin

Bylinný čaj Klimakterin je doplněk stravy určený pro ženy, které procházejí menopauzou. Doplněk stravy obsahuje jetel luční, meduňku, měsíček a levanduli.

  • Jetel luční pomáhá ženám zvládat návaly horka, pocení a neklid.
  • Meduňka přispívá k relaxaci, klidu, odpočinku a udržuje pozitivní náladu.
  • Měsíček podporuje svěžest, pročištění těla a přispívá k optimální relaxaci.
  • Levandule podporuje klidný spánek, duševní pohodu a přirozený komfort.

Bylinky na menopauzu: Které pomohou?

Čaj Menopauza s jetelem

Bylinná směs Menopauza s jetelem je doplněk stravy určený především pro ženy v období klimakteria. Biologicky aktivní složky podporují fyzický i psychický komfort v období menopauzy. Obsažené byliny obsahují vysoký podíl fytoestrogenů.

  • Květy jetele lučního – podporují normální činnost kardiovaskulárního systému a optimalizují krevní tlak, pomáhají na návaly horka, pocení a neklid.
  • Kontryhel obecný – pro osvěžení těla, normální činnost cévní soustavy a eliminaci pocitu těžkých nohou.
  • Řebříček obecný – podporuje trávení, funkci močových cest i ledvin a zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Mateřídouška úzkolistá – přispívá k normální funkci dýchacího systému a podporuje trávení.
  • Třezalka tečkovaná – podporuje duševní zdraví, emoční rovnováhu, pomáhá při zvládání stresových situací a přispívá ke kvalitnímu spánku.
 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář