Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a jak na ni?

publikováno , naposledy aktualizováno 14. 11. 2021

Menstruační cyklus trvá průměrně 28 dní. Pokud se stane, že máte cykly nepravidelné dlouhodobě, konzultujte problém s lékařem. Může jít o různé nemoci.

Nejčastější příčiny nepravidelné menstruace

V mnoha případech pomůže změna životního stylu. Vliv na průběh menstruačního cyklu mají stres a nadváha. V jiných případech jde o příznak vážného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní nebo naopak delších než 40 dní, je na čase zpozornět.

Syndrom polycystických ovárií – vaječníků

Porucha ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly, nejméně 35 dní u dospělých a 45 dní u dívek v pubertě. V některých případech se nedostaví cyklus vůbec. Onemocnění je často spojované s neplodností. Syndrom může vést k cukrovce a potížím se srdcem. Na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky a pomáhá i změna životního stylu.

Štítná žláza

Štítná žláza v krku zodpovídá za regulaci metabolismu a může ovlivnit  menstruační cyklus. Nadměrně aktivní či naopak neaktivní štítná žláza může způsobit předčasné, opožděné i vůbec žádné cykly a způsobit i neplodnost.

Diabetes

S menstruačními problémy je spojená cukrovka 1. a 2. typu. Cukrovka 1. typu je autoimunitní porucha, která napadá buňky produkující inzulín, způsobuje delší či opožděné cykly nebo výrazné krvácení. Někdy pomohou antikoncepční pilulky.

Poruchy příjmu potravy

Pacientky s anorexií či bulimií riskují ztrátu menstruačního cyklu. Pokud výrazně zhubnou, hladina hormonů v těle se naruší a menstruace se nedostaví.

Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a jak na ni?

Děložní fibroidy

Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. U žen ve věku 30 až 40 let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby zachovává plodnost. Zahrnuje změnu stravy, cvičení, antikoncepci, hormonální léky a zvláštní postupy, jako je třeba zmrazení fibroidů.

Endometrióza

Endometrióza vytváří děložní sliznice mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodech, na vaječnících a jinde v dutině břišní. Následkem je kratší, delší či bolestivější menstruace. Pokud nezaberou léky, dojde k chirurgickému zákroku. Někdy je nutné podstoupit hysterektomii neboli odstranění dělohy.

Adenom hypofýzy

Malé nádory na hypofýze neboli podvěsku mozkovém způsobují zkrácené, delší či žádné cykly. Některé z nádorů vylučují prolaktin, hormon zodpovědný za tvorbu mléka při kojení. Adenomy hypofýzy nejsou časté. Velké nádory je třeba odstranit operací. Menší adenomy lze odstranit pomocí léků.

Von Willebrandova choroba

Porucha srážlivosti krve je dědičná a způsobuje menstruační abnormality a silné krvácení. Pokud je krvácení delší než 7 dní, vznikají i krevní sraženiny. Při léčbě někdy pomohou hormonální léky.

Zánětlivé onemocnění pánve

Při nákaze pohlavní nemocí, jako je kapavka či chlamydie dojde k nepravidelnému krvácení a bolestivým menstruačním křečím, horečce, zimnici a výtoku z pochvy, ale i neplodnost. Na bakteriální infekce jsou účinná antibiotika.

Rakovina

Rakovina dělohy se nejčastěji objevuje po menopauze a při obezitě. Jedním z jejích příznaků je abnormální krvácení. Objevuje se i slabý vaginální výtok, bolesti při močení a pohlavním styku, ale i nepravidelná menstruace.

Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a jak na ni?

Nepravidelná menstruace po porodu

Nepravidelná menstruace po porodu je zcela normálním a může se měnit i délka cyklu. Dlouhá menstruace se může stát krátkou a naopak. Ve ve většině případů bývá poporodní menstruace snazší a méně problémová než před těhotenstvím. Děloze trvá určitou dobu, než se vrátí do své normální velikosti a hladina hormonů se změní. Navíc i kojení ovlivňuje hladiny hormonů.

Většina žen dostala první menstruaci mezi 45 a 94 dny po porodu. Průměrná první menstruace nastává 74 dní po porodu. Hlavním faktorem ovlivňujícím načasování prvního menstruačního období po porodu je ovulace. Pokud chcete zkontrolovat, zda máte ovulaci, využijte sadu pro predikci ovulace z lékárny.

Nepravidelná menstruace při kojení

Ženy, které kojí, mají častěji nepravidelnou menstruaci, protože hormony podporující kojení mohou způsobit, že tělo oddálí ovulaci nebo ovuluje zřídka. Dokonce i u žen, které nekojí, bývají menstruace nepravidelné, protože tělo potřebuje čas na zotavení z těhotenství a porodu.

Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a jak na ni?

Jak na nepravidelnou menstruaci?

  • Cvičení, dostatek pohybu, hormonální jóga
  • Zdravá strava a životní styl
  • Zvládání stresu
  • Vyhýbání se antikoncepci
  • Užívání vitamínů, hlavně D a B

Bylinky a přírodní léčba

  • Borůvky
  • Ibišek
  • Jasmín
  • Kontryhel
  • Měsíček
  • Lékořice
  • Listy maliníku
  • Řebříček

Co způsobuje nepravidelnou menstruaci a jak na ni?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář