Ašvaganda čili Withanie snodárná: Účinky na spánek a stres

publikováno , naposledy aktualizováno 23. 11. 2022

Pokud zrovna procházíte stresujícím obdobím, je pochopitelné, že se snažíte přijít na to, co by vám mohlo od vašich potíží trochu ulevit. Jelikož ne vždy je možné přítomnost stresoru ve vašem životě ovlivnit, můžete vyzkoušet bylinku, které se říká Ašvaganda. Co všechno umí? Na to se společně podíváme níže.

Stres je reakce těla na něco, co považuje za hrozbu. Příroda nás takto vybavila kvůli tomu, že v život ohrožující situaci nemůžeme přemýšlet nad tím, co máme dělat, ale musíme začít rychle jednat. Jde tedy o automatickou reakci, která nám velí buď bojovat, nebo utéct. (Někteří lidé reagují na stres i tím, že jednoduše zamrznou. Což můžeme vidět i v přírodě, kde se mohou mláďata nehybně skrývat před predátorem v trávě.)

Problém je ale v tom, že ne vždy se můžeme zakódovaným reakcím podvolit. Lidé si vymysleli něco, čemu se říká etiketa a slušné chování, takže svého protivného šéfa nemůžeme přetáhnout na poradě kyjem po hlavě. Také jen s malou pravděpodobností vyběhnete z auta při dopravní zácpě a necháte ho stát na místě. To prostě jednoduše nejde.

Jaké účinky vám může ve chvílích napětí nabídnout bylinka Ašvaganda?

Účinky Ašvagandy

Ašvaganda čili Withanie snodárná: Účinky na spánek a stres

Ašvaganda, nebo také Withanie snodárná, se dlouhodobě používá v indické Ajurvédě. Z toho plyne, že má schopnost harmonizovat některé z pochodů, které se odehrávají ve vašem těle.

Ašvagandě se připisuje schopnost:

  • Zlepšovat atletický výkon
  • Zlepšovat mentální rozpoložení (především v případě deprese)
  • Podporovat mužskou plodnost
  • Podporovat normální hladinu testosteronu u mužů
  • Redukovat hladinu krevního cukru
  • Redukovat záněty
  • Zlepšovat paměť a činnost mozku
  • Podporovat klidný spánek

Jak tedy vidíte, z dlouhodobého užívání Ašvagandy můžete těžit v mnoha ohledech.

Ašvaganda na stres, úzkosti a spánek

Tento článek se zaměřuje především na stres a úzkost, takže se podíváme na to, co konkrétně vám může nabídnout v tomto případě.

Ašvaganda se považuje za adaptogen, který dovede zlepšovat reakci těla na stresovou zátěž. Děje se to tak, že působí na centrum v mozku, které je zodpovědné za naši stresovou reakci. Jelikož je menší, než obvykle, můžete pociťovat menší míru stresu a úzkostí. Kromě jiného, Ašvaganda může zlepšit i kvalitu spánku, který se stresem a úzkostmi celkem hodně souvisí. (Pokud se neustále něčeho bojíte, je pochopitelné, že budete mít problém s usínáním.)

Co to ta Ašvaganda vlastně je?

Ašvaganda čili Withanie snodárná: Účinky na spánek a stres

Když nyní víte, čím vším pro vás může být užívání Ašvagandy prospěšné, podíváme se na nějaké základní informace o ní. Ašvaganda, nebo také Withanie snodárná, je vytrvalá rostlina, které se daří v tropickém až subtropickém prostředí. Nejvíce informací o ní nám poskytuje indická Ajurvéda, ve které se tato bylinka poměrně běžně používá.

Indové si z ní vyrábějí speciální nápoj, který se dělá tak, že se rozdrtí malé množství byliny (3-5 g) a následně se uvaří ve vodě, nebo v mléce. Vzhledem k tomu, že má tento nápoj velmi specifickou chuť, která nemusí být pro každého příjemná, je přípustné ho osladit buď medem, nebo cukrem.

V Indii se tento nápoj používá kvůli:

  • Podpoře libida
  • Stimulaci organismu
  • Redukci zánětů v těle

Jelikož si s velkou pravděpodobností nebudete Ašvagandu pěstovat svépomocí doma, můžete její prospěšnost otestovat tak, že ji zkusíte dlouhodobě užívat ve formě přírodních doplňků stravy.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Ašvagandou?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snodárná – Withanie snodárná (česky)

https://www.jakbytfit.cz/pomoc-prirodni-cestou/asvaganda/ – Ašvaganda čili Indický ženšen a jeho 12 účinků na zdraví (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 zdravotních benefitů Ašvagandy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407 – Jaké jsou benefity Ašvagandy? (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář