Masáž obličeje: Opravdu vás dokáže zbavit vrásek?

publikováno , naposledy aktualizováno 14. 6. 2022

Že existuje něco jako masáž zad a šíje, o tom pravděpodobně něco víte. Řada lidí ale nedá dopustit ani na obličejovou masáž, která má přispět jak k větší relaxaci, tak k mírnému omlazení. Opravdu to ale funguje, nebo je to jenom nějaký chytrý trik?

Žijeme ve světě, kterým hýbe kult mládí. Pokud máte na hlavě nějaké šediny, nebo vaši tvář brázdí velké množství vrásek, jste definitivně z módy a měli byste jít bydlet do nějaké hodně odlehlé jeskyně. (Přece se na vás nebude někdo dívat. Nebo ano?)

Kvůli tomuto přístupu se významně rozšířila nabídka wellness a anti-aging služeb, které slibují, že vás za hodinu udělají o dvacet let mladší. (Občas to slibují i krémy, které se pravidelně inzerují v televizních reklamách. Jen neomládnete za 60 minut, ale za 21 dní.) Jelikož ne každá reklama slibuje něco, co dokáže splnit, je vhodné se na všechny omlazující procedury dívat s (alespoň lehkou) nedůvěrou.

Má smysl zkoušet kvůli omlazení masáž obličeje? A pokud ano, co vše vám může nabídnout?

Něco o masáži obličeje

Masáž obličeje ženy

Kdo se domnívá, že kvůli masáži obličeje musí pravidelně navštěvovat drahý kosmetický salon, ten by nemohl být dál od pravdy. Pokud víte jak na to, můžete si udělat obličejovou masáž i v pohodlí svého domova. (A klidně dvakrát denně.) Cílem masáže obličeje je působení na speciální body na krku, obličeji a ramenou. Někdy se to dělá ručně, v poslední době jsou ale čím dál populárnější nejrůznější pomůcky.

V domácích podmínkách můžete k masáži obličeje použít:

 • Vlastní ruce
 • Masážní váleček na obličej (někdy se dělá z polodrahokamů)
 • Gua-shu

Hlavním cílem masáží obličeje je relaxace obličejových svalů.

Benefity obličejové masáže

Masáž obličeje: Opravdu vás dokáže zbavit vrásek?

Obličejová masáž má překvapivě velké množství benefitů, kvůli kterým se řadí mezi opravdu efektivní, ale zároveň méně invazivní, zkrášlující a omlazující techniky.

Nabídne vám:

 • Zmírnění viditelnosti vrásek
 • Mladší vzhled
 • Redukci akné
 • Zářivější pokožku
 • Lepší prokrvení obličeje

Myslete ale na to, že obličejových masáží existuje několik, takže je vhodné se předem informovat o různých technikách. Svá očekávání také jasně vyjádřete při návštěvě salonu.

Domácí obličejová masáž

Masáž obličeje: Opravdu vás dokáže zbavit vrásek?

Před zahájením masáže je důležité, abyste si umyli ruce a obličej. Následně do obličeje vetřete malé množství kosmetického oleje (šípkový, arganový, mandlový…). Aby vám ruce lépe klouzaly, můžete si dát trochu (stejného) oleje i do dlaní. Každý tah opakujte pětkrát, nikdy na obličej netlačte silou.

 • Kruhovým pohybem třete oba spánky
 • Pomocí konečků prstů masírujte obě strany obličeje, postupujte od brady směrem k čelu, následně vraťte ruce dolů
 • Jemně zatlačte prsteníčky do obočí a posouvejte je z vnitřní strany ven, poté stejný pohyb opakujte pod očima
 • Na několik vteřin stlačte prsty prostor mezi obočím
 • Ukazováčkem a prostředníčkem přejíždějte po lícních kostech směrem nahoru
 • Směrem od nosu posunujte bříška prstů po tvářích a k lícním kostem směrem ven
 • Jednu ruku opřete o střed čela a druhou jemně přejíždějte po čele směrem ke spánkům, poté otočte strany

Jak vidíte, obličejová masáž není vůbec komplikovaná. Z toho důvodu se ji může naučit dělat opravdu každý. Stejně jako u jiných procedur ale platí, že pro dosažení nejlepších výsledků musíte dbát na pravidelnost.

Děláte si obličejovou masáž, nebo ji raději necháte dělat odborníka?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-massage-benefits – Benefity obličejové masáže (anglicky)

https://www.mindbodygreen.com/0-20095/a-diy-facial-massage-for-radiant-glowing-skin.html – Masáž obličeje v devíti krocích (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář