Zvládnutí cukrovky: Nové i klasické přístupy v léčbě diabetu

publikováno , naposledy aktualizováno 26. 10. 2023

Diabetes je dlouhodobé či dokonce celoživotní onemocnění, se kterým se potýká početná skupina lidí. Málokdo ale ví, jaké jsou současné inovace v léčbě. V posledních týdnech také na sebe upozornila kampaň jedné ze zdravotních pojišťoven, která v propagaci zdravého životního stylu použila inzulínové pumpy. Dnes se tedy podíváme na standardní způsoby léčby i na novinky, o kterých možná ještě nevíte.

Hodnoty cukru v krvi bychom si měli všichni dost bedlivě hlídat, protože u běžné populace mohou poukazovat na to, zda se náhodou neobjevila neléčená cukrovka. U již nemocných lidí pak pravidelné měření glukózy v krvi jasně dokládá, zda se jim daří problém udržovat pod kontrolou.

Přečtěte si: Víte, co je to hypoglykémie?

Jednou z metod, která je dostupná všem, je diabetická dieta, která minimalizuje riziko citelnějších výkyvů hladiny krevního cukru. Ne vždy ale úprava životního stylu stačí, proto se v některých případech doporučují léky. (Inzulin.)

Vzhledem k tomu, že je cukrovka běžným onemocněním, které máte dost možná i ve své rodině, níže se seznámíme se vším, co byste měli v roce 2023 o tomto onemocnění vědět.

Typy cukrovky

Zvládnutí cukrovky: Nové i klasické přístupy v léčbě diabetu

Druhy cukrovky jsou tři. Diabetes I. typu bývá vrozený, protože tělo nedovede samo o sobě vyrobit dostatek inzulinu, který udržuje hladinu krevního cukru pod kontrolou. Případně ho tělo nedokáže vyrábět vůbec. Vzhledem k charakteru tohoto problému mají tento typ cukrovky často diagnostikovány malé děti a mladí lidé, kteří s ním musí umět celý život žít. (Což s sebou přináší řadu omezení.)

Cukrovka II. typu bývá získaná. Často se za ní schovává nezdravý životní styl, jehož součástí bylo příliš mnoho nezdravých nápojů a potravin a nedostatek pohybu. Takový člověk část života prožije ve zdraví, ale v určité chvíli u něj může dojít k pre-diabetes a následně k rozvoji diabetes typu 2. Posledním typem cukrovky, který všichni známe, je těhotenská cukrovka, která se objevuje v průběhu gravidity a po porodu samovolně mizí. (Proto ženy v těhotenství podstupují zátěžový glukózový test.)

Klasická léčba

Zvládnutí cukrovky: Nové i klasické přístupy v léčbě diabetu

V případě, že máte cukrovku 1. typu a vaše tělo neprodukuje dostatek inzulinu, s největší pravděpodobností si ho budete muset píchat. Jiným způsobem postupovat nelze, protože kdyby se podával ve formě polykatelných léků, rozložily by ho žaludeční šťávy a neměl by požadovaný účinek. V současné době se řadí mezi pokročilejší metody speciální inzulinová pera a inzulinové pumpy.

U cukrovky II. typu nemusí být podávání inzulinu nutné. Ke korekci potíží často stačí cílená změna životního stylu.

Inovace v léčbě

Již v roce 2017 vydal IKEM zprávu, že by píchání inzulinu několikrát denně mohlo být pro diabetiky brzy minulostí, protože se testoval nový (přelomový) způsob léčby. Celá procedura spočívá v tom, že by se měl přes jícen a žaludek zavést na začátek tenkého střeva laser, který za 15 minut oslepí nervové buňky na začátku střeva (ve dvanácterníku), což by mělo vést ke zlepšení či k úplnému vymizení diabetu 2. typu. Provedení zákroku ale vyžaduje splnění přísných kritérií.

V srpnu roku 2023 také ČT přinesla zprávu, že ve světě se již používají nové moderní léky na cukrovku. V ČR ale zatím nejsou dostupné. Tyto přípravky by měly přispívat k efektivnějšímu úbytku hmotnosti a měly by zároveň u uživatelů snižovat riziko infarktu a onemocnění ledvin, které je u diabetiků poměrně časté.

Diabetická dieta a cvičení

Zvládnutí cukrovky: Nové i klasické přístupy v léčbě diabetu

Jedním z hlavních principů diabetické diety je snížení příjmu cukru a jeho rovnoměrné rozložení do jídel v průběhu celého dne. Zároveň tato dieta pomáhá v kombinaci se cvičením redukovat hmotnost, obezita je totiž jedním z faktorů, které mohou mít na cukrovku negativní vliv. V průběhu diety se pak doporučuje jíst hodně zeleniny, vlákniny a ovoce. Aby bylo jisté, že je cukrovka pod kontrolou, měla by se pravidelně měřit hladina krevního cukru.

Individualizovaný přístup k léčbě cukrovky

V průběhu léčby cukrovky by měl každý člověk získat individuální přístup, protože jedině tak bude nastaven správný režim, který bude dokonale sedět potřebám a požadavkům nemocného. Součástí léčby může být i psychosociální podpora, díky které zvládnete tuto těžkou životní situaci i po stránce psychiky.

Přírodní léčba

Kromě změny jídelníčku a zakomponování tělesné aktivity do svého každodenního programu můžete vyzkoušet i volně prodejné doplňky stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které se dají sehnat ve volném prodeji.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář