Průvodce těhotenstvím – druhý trimestr

publikováno

Jaká je druhá třetina těhotenství a kdy začíná druhý trimestr? Od 16. do 27. týdne, tedy od 4. do 6. měsíce a bývá většinou oproti 1. trimestru příjemnější. Potíže související s počátky těhotenství se zmírňují. Na co si dát pozor?

Průběh druhého trimestru

Obvykle ustoupí nevolnosti a časté nucení na močení. V 6. měsíci dítě rychle roste a dochází k váhovému nárůstu ženy o 5 až 7 kg, tedy 50 až 60 % předpokládaného nárůstu hmotnosti.

Na co si dát pozor?

Podívejme se, jak vypadá v těhotenství druhý trimestr.

Screening v druhém trimestru

Druhý screening absolvujete po 20. ukončeném týdnu. Zaměřuje se na odchylky ve vývoji plodu, rozštěpy, srdeční vady či nedostatek plodové vody. Měří se velikost plodu, zkoumá se množství plodové vody a uložení placenty.

Potrat v druhém trimestru

5. měsíc těhotenství, tedy 17. až 20. týden je nebezpečný pro potrat. Někdy je děložní čípek slabší než obvykle, jindy se placenta oddělí od dělohy už před porodem. Důležité je dbát na zdravou stravu.

Krvácení v druhém trimestru

Může přijít vaginální krvácení, silné křeče v břiše, výtok krevních sraženin a tkáně z pochvy, který může doprovázet pocit tlaku a nadýmání v břiše či průjem, ale i silné bolesti v oblasti ramen. Okamžitě vyhledejte lékaře.

Změna nálad v druhém trimestru

Příčinou jsou těhotenské hormony ovlivňující nervovou soustavu. Dochází i ke změně identity, kdy si žena uvědomuje, že bude matkou a doléhá na ni tlak odpovědnosti.

Výtok v druhém trimestru

Dejte si pozor na výtok bílé, žluté, zelené, šedé, růžové, červené a hnědé barvy, jeho hustou konzistenci, nepříjemný zápach, doprovodné bolesti při močení a pohlavním styku, svědění, zarudnutí a podráždění v intimní oblasti.

Špinění v druhém trimestru

Pokud je špinění delší nebo silnější, může být příznakem potratu a dalších problémů vyžadujících okamžitou lékařskou pomoc. Dejte si pozor na břišní a bederní bolesti, závratě, nevolnost a zvracení.

Konec druhého trimestru

I nadále má být strava kvalitní, vyvážená a pestrá pro optimální vývoj plodu. Bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky, s obsahem optimálního množství bílkovin, tuků i vlákniny a s omezením cukru a soli.

Závěr

Dokončeným 27. týdnem vývoje začíná poslední fáze těhotenství.

Napsat komentář