Žaludeční nevolnost: Co jíst, jaké jsou léky a jak si pomoci

publikováno

Žaludeční nevolnost postihne čas od času každého člověka. Například při jízdě autem, nebo po konzumaci nějakého konkrétního pokrmu. Jelikož jde o velmi nepříjemný stav, je pochopitelné, že se ho snažíme urychleně zbavit. Víte, co vše by vám mohlo pomoci? Pokud ne, na vše podstatné se zaměříme níže.

Žaludek je poměrně odolný orgán. Aby ne, když se v něm nachází agresivní žaludeční kyselina, která je důležitá pro trávení předžvýkaného jídla. Někdy ale může citlivě reagovat na něco, co se rozhodneme dělat, nebo sníst.

Jelikož žaludeční nevolnost může skončit v některých případech i společenským znemožněním (řekněme si upřímně, že nikdo nechce zvracet na veřejnosti), je pochopitelné, že se snažíme držet v ústraní a nějak se z toho dostat.

Žaludeční nevolnost: Co jíst, jaké jsou léky a jak si pomoci

Léky na žaludeční nevolnost

Pokud je žaludeční nevolnost opravdu hodně úporná, nebo vám dokonce znemožňuje cestovat, pravděpodobně budete potřebovat silný kalibr, kterým jsou léky na žaludeční nevolnost. Při cestování vám pomůže lék Kinedryl, který se užívá před nástupem do dopravního prostředku. (Řidiči ho ale nemohou, protože vyvolává ospalost.) V průběhu normálního chodu dne také můžete zkusit Iberogast kapky, které by vám měly taktéž přinést rychlou úlevu.

Domácí tipy na žaludeční nevolnost

Ne vždy je situace tak zlá, aby vyžadovala použití léku z lékárny. Proto se podíváme na pár tipů, jak zvládnout žaludeční nevolnost za použití domácích prostředků.

Nelehejte si

To nejhorší, co můžete při žaludeční nevolnosti udělat je to, že se položíte. V takovém případě totiž svěrači nebrání nic v tom, aby vypustil obsah žaludku ven. Pokud už musíte z nějakého důvodu do postele, podložte si hlavu několika polštáři. Díky tomu by měl být váš žaludek stále trochu níž.

Dieta

Pokud se se žaludeční nevolností pojí i zvracení, dobrým řešením je krátkodobá dieta, která by se měla skládat hlavně ze suchých a málo dráždivých nápojů a potravin. Dobrou volbou je kvalitní vývar, čistá voda, suchý toast, několik piškotů, banán nebo jablečné pyré. Zkusit můžete i uvařené (suché) těstoviny a rýži.

Rychlý nápoj na zažívání

Žaludeční nevolnost: Co jíst, jaké jsou léky a jak si pomoci

V první řadě vás asi napadne čaj na lepší trávení. Dobrou volbou může být v tomto ohledu máta, nebo zázvor. Mluvit ale budeme spíš o vodě s vymačkaným citronem a o vodě, ve které rozpustíte malé množství jedlé sody. V obou případech by mělo dojít k redukci acidity vašeho žaludku, což by mělo přispět k jeho zklidnění.

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud vás bolest žaludku trápí delší dobu, pravděpodobně nepůjde o obyčejnou žaludeční nevolnost. Tím spíš, pokud se u vás objeví nějaké další (vážnější) příznaky.

Mezi varovné jevy patří silná bolest žaludku, pocení, otok břicha, zvracení krve, černá stolice, neschopnost jít močit, nebo vykonat velkou potřebu, bolest na hrudi, problém s dýcháním a žloutenka.

Tipy, jak předcházet žaludeční nevolnosti

Žaludeční nevolnost: Co jíst, jaké jsou léky a jak si pomoci

Nejlepším tipem ze všech je to, že se rozhodnete žaludeční nevolnosti předcházet.

Zkuste:

  • Dlouhodobé užívání probiotik a vlákniny
  • Pomalejší konzumaci jídla
  • Zdravější jídelníček s menším množstvím mastných a zpracovaných jídel
  • Pití většího množství vody
  • Redukci stresu
  • Pravidelnější pohybovou aktivitu
  • Identifikaci potravinových alergií a intolerancí

Jak vidíte, cílená změna životního stylu může zajistit, že bolest žaludku bude hodně rychle minulostí.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/sensitive-stomach – Vše o citlivém žaludku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322047 – 12 domácích tipů na žaludeční nevolnost a problémy s trávením (anglicky)

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář