Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

publikováno , naposledy aktualizováno 26. 5. 2021

Při oslabení nebo porušení imunitního systému dochází ke snížení schopnosti organismu se bránit různým infekcím. Jsme unavení, vyčerpaní a trápí nás často se opakující onemocnění. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky.

Imunitní systém tvoří propojené činnosti různých obranných buněk, jako jsou leukocyty, lymfocyty, makrofágy a neutrofilyh, bílkoviny, kam patří protilátky nebo komplementy a imunitní orgány, například brzlík. Hlavní funkcí imunitního systému je rozpoznání a obrana organismu před cizorodými látkami a vlastními buňkami, které se vymknou kontrolním mechanismům a způsobí vážné nemoci, jako rakovina.

Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

Oslabená imunita a její příznaky

Vrozené poruchy imunitního systému

Vrozené poruchy imunity neboli primární imunodeficience jsou vzácné a těžko léčitelné. Způsobují je genetické poruchy. Nejčastěji jde o protilátkovou deficienci, kdy tělo není schopno vytvářet dostatek protilátek a bránit se proti cizím mikroorganismům. Projeví se po narození, kdy už dítě nechrání mateřské protilátky.

 • hnisavé hojení pupečníku  – omfalitida
 • zánět středního ucha
 • zánět bradavkovitého výběžku na lebce
 • zápal plic

Získané poruchy imunitního systému

Častější jsou získané poruchy neboli sekundární imunodeficience. Příčinou jsou onemocnění imunitního systému, jako je HIV, důsledek úrazů či nemocí, jako je běžný i pooperační stres, diabetes, poruchy výživy, nádory, chemoterapie a radiace.

Pokud imunitní systém nefunguje správně nebo vůbec, je tělo snadno náchylné ke vzniku infekčních onemocnění. Slabý imunitní systém je také příčinou složité a zdlouhavé léčby, komplikací a zhoršení stavu. Jak poznat oslabenou imunitu?

 • únava, ospalost i při delším spánku, nesoustředěnost a lhostejnost
 • bolest v krku, nachlazení, chřipka, angína a infekce dýchacích cest
 • žaludeční, střevní a trávicí potíže, nadýmání, bolesti břicha, zácpa a průjmy
 • nechutenství
 • zimomřivost, studené končetiny a pocení
 • astma
 • špatné hojení ran
 • plísně na nohou a nehtech
 • vyrážky, ekzémy, svědění kůže a lupy
 • kvasinkové infekce
 • bradavice
 • erysipel, růže
 • pásový opar
 • mononukleóza
 • zápal plic
 • záněty očí a uší
 • rakovina

Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

Oslabená slizniční imunita

Ve střevech je 70 až 80 % imunitního systému, označovaného jako MALT. Celková plocha našich sliznic měří kolem 300 m2. Sliznice napadají viry, baktérie, kvasinky, plísně a další paraziti. Bojují za nás imunitní buňky a spřátelené mikroorganismy, jako laktobacily, bifidobakterie a prospěšné typy E. coli.

Oslabená imunita po antibiotikách

Při častém užívání širokospektrálních antibiotik, které zlikvidují i prospěšné bakterie, dochází k poškození střevní mikroflóry, alergickým reakcím, toxickým projevům organismu a oslabení imunity. Máme sklon k nemocem virového či bakteriálního původu, vyvine se ekzém, vyrážka, plíseň na rukou či nohou, lupy a špatně se hojící rány. U žen se může dostavit kvasinková infekce a výtoky.

Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

Oslabená imunita po očkování

Jsou zásadní rozdíly mezi přirozenou a vakcinační imunitou, která není plnohodnotná, nezahrnuje buněčnou složku, nechrání doživotně a nepřenáší se z matky na dítě. Očkování vakcínou vede k přesunu od zánětlivé buněčné Th1 odpovědi k TH2 proti-látkové reakci a její nadměrná aktivace vede k alergiím a auto-imunním nemocem.

Oslabená imunita při menstruaci

Během menstruace se imunita snižuje a žena je mnohem náchylnější k nastydnutí močových cest, které komplikuje průběh menstruačního cyklu. V zimě je častější zánět vaječníků, který způsobují bakterie přenášené zejména pohlavním stykem.

Oslabená imunita u dětí

Častá je i oslabená imunita u dětí, u kterých se imunitní systém teprve vytváří. Děti se těžce brání běžným infekcím. Trápí je opakované záněty dutin, středního ucha a močových cest a alergie. Řešení je podávání imunomodulátorů podporujících tvorbu protilátek 2 až 3 sezóny po sobě, ideálně před nástupem do školy.

Jak posílit oslabenou imunitu?

Nutné je dodržování zdravého životního stylu. Zdravá, pestrá a vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita a zodpovědný přístup posiluje imunitní systém. Důležité je nestresovat se myslet pozitivně. Užívat můžete i různé vitamíny na oslabenou imunitu, potravinové doplňky na posílení imunity a imunomodulátory.

Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

Vitamín C

Podporuje imunitní systém, pomáhá bojovat proti bakteriím i virům a posiluje jeho odolnost proti infekcím. Nejlepší je čerstvé ovoce a zelenina, případně tablety.

Vitamín A

Má pozitivní vliv na imunitní systém a zvyšuje odolnost před infekcemi. Předávkování však způsobuje bolesti hlavy a kostí, únavu, dvojité vidění, ospalost a nechutenství.

Vitamíny skupiny B

Pomáhají udržovat správné funkce organismu. Zdrojem jsou kvasnice, luštěniny, ořechy a ryby. Případně sáhněte k B-komplexu.

Zinek

Posiluje obranyschopnost, pomáhá při únavě, zlepšuje stav pokožky a urychluje hojení ran i uzdravení. Zdrojem jsou játra, tmavé maso, mléko, žloutky a ústřice.

Byliny na posílení imunity

 • Kustovnice čínská – Goji
 • Ženšen
 • Šípek
 • Třapatka nachová – Echinacea
 • Rakytník řešetlákový

Rybí tuk

Obsahuje omega-3 kyseliny, které posilují imunitní systém, zpomalují stárnutí, snižují riziko nádorů, regulují hladinu cukru v krvi a podporují psychiku a paměť.

Spirulina, chlorela a zelený ječmen

Zelené superpotraviny podporují detoxikaci organismu, zlepšují trávení i střevní prostředí, dodávají energii a posilují imunitní systém.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná obsahuje hlavně vitamíny B, C, D a K, z minerálů zinek, draslík i selen, vlákninu i bílkoviny. Posiluje imunitu, snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi, má pozitivní vliv na krevní tlak, srdce i cévy a má protirakovinné účinky.

Oslabená imunita: Znáte nejčastější příznaky?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář