Lámavé nehty – proč se lámou a co pomůže?

publikováno , naposledy aktualizováno 7. 4. 2021

Jak je možné, že některé ženy mají krásné a pevné nehty, zatímco vy se marně snažíte a nemůžete docílit stejných výsledků? Mít upravené nehty neznamená jen mít je dlouhé a nalakované. Hezké jsou i zapilované, krátké čisté nehty. Přestože je kvalita nehtů do značné míry dědičná, můžete je zlepšit správnou výživou.

Příčiny lámání nehtů

Nejhůř se ale udržují nehty, které se často lámou a také třepí. Často stačí jen doplnit minerály nebo vitaminy a celkově o ruce více pečovat. Nehty vyžadují pravidelnou péči, zbytečně je nevystavujte námaze a stresu, jako jsou chemikálie a horká voda. U suchých a lámavých nehtů je nutné při domácích pracích používat ochranné rukavice. Práce s čisticími prostředky nehty i pokožku rukou vysušuje a poškozuje. Tvoří se záděry a infekce nehtových lůžek.

Třepivé a lámavé nehty

Důvodem lámavých nehtů může být i snížená funkce štítné žlázy. Typickým projevem je přesušená kůže včetně nehtů, třepení a lámání nehtů. Poměrně často jde také o projev nějakého onemocnění, zejména lupénky, mykotického zánětu, metabolické poruchy nebo autoimunitní choroby.

Lámavé nehty - proč se lámou a co pomůže?

Výživa na nehty

Nehty potřebují hydrataci, výživu a používání kvalitních laků na nehty. Dopřávejte si dostatečný příjem vody a potraviny bohaté na vodu, jako meloun či okurky a hydratujte své nehty zevnitř. Podívejte se, co pomáhá na lámavé nehty, jak dodávat výživu ve stravě a jak si udělat výživnou lázeň na lámavé a třepivé nehty i nehtová lůžka.

Minerály na nehty

Základem úspěchu je správná výživa, zejména vápník, který je obsažen v mléčných výrobcích, droždí, vnitřnostech, ořeších a některé zelenině, jako je mrkev a chřest. Dopřejte si i pravidelný přísun dalších minerálů, jako jsou zinek, železo, křemík a hořčík. Střídejte pravidelně různé druhy minerálních vod.

Vitamíny na nehty

Dále je potřeba vitamín B, který získáváme ze žloutků, masa, luštěnin i banánů. Nutný je i dostatek mastných kyselin. Biotin – vitamín B7 pomůže při léčbě křehkých nehtů. Obsahují ho mandle, vejce, sladké brambory, cibule, rajčata a oves. Začněte přidávat do salátů panenský olivový olej, jezte dostatek mořských ryb, jako je losos, treska, okoun či pstruh. Kromě vitaminů skupiny B, zejména B2, B5, B7 a B12, doplňte i vitaminy C, D, E a A. Vitamin C pomáhá udržovat nehty bez záděr a naleznete ho v citrusech nebo v pšeničných klíčcích. Vitamin A zabraňuje tomu křehkým nehtům. Nejvíc je ho ve špenátu a brokolici.

Jak na lámavé nehty?

Když si děláte manikúru doma, nehty se třepí a lámou kvůli nevhodným pomůckám a technice. Nejčastější chybná péče je používání kovového nebo skleněného pilníku. Ten je třeba vyměnit za papírový pilník. Nehty tvarujte a zkracujte pomocí speciálních kleštiček. Stříhání nůžkami je poškozuje a začnou se rychle lámat.

Lámavé nehty - proč se lámou a co pomůže?

Chraňte svoje nehty

Zima a mráz příliš nehtům ani pokožce rukou neprospívá. Snažte se mazat ruce včetně nehtů a venku si ruce chraňte rukavicemi. Také je pravidelně lakujte lakem na nehty od kvalitní a osvědčené značky. Může to být i průsvitný či tělový lak. Podkladový lak nehty zacelí, ochrání a zpevní. Lakujte si je i 2x v týdnu.

Vyhýbejte se odlakovačům na nehty s acetonem

Většina odlakovačů na nehty obsahuje aceton a je plná chemikálií. To vede k vysoušení pokožky a nehtů. Odlakovač na nehty může navíc obsahovat vysoce toxické chemikálie, jako je formaldehyd, toluen či ftaláty. Zvolte jemný odlakovač na nehty, který je šetrnější k vaší pokožce a obsahuje esenciální oleje.

Vyhněte se umělým nehtům

I když se zdá, že je trend umělých nehtů už na ústupu, s umělými nehty se stále ještě často setkáváme. Umělé nehty však dost vážně poškozují lůžka vašich nehtů, oslabují nehty a vypadají pak velmi nezdravě. Když je sundáte, křehké lámavé nehty i nehtová lůžka potřebují silnou a dost dlouhou regenerační péči.

Lámavé nehty - proč se lámou a co pomůže?

Hydratační lázeň

Na hydratační lázeň budete potřebovat 1 pomeranč a 2 lžíce olivového oleje. Pomeranč vymačkejte do misky a smíchejte šťávu s olejem. V této lázni si pak namáčejte prsty po dobu 20 až 30 minut. Poté si ruce umyjte ve vlažné vodě a pečlivě si ruce nakrémujte včetně nehtů a jeho okolí. Hydratační kúru opakujte 2x týdně. Olivový olej v kombinaci s pomerančem posílí a vyživí vaše nehty.

Použijte přírodní krém na ruce

Pokud vás trápí nekvalitní nehty a suché ruce, dopřejte si pravidelnou péči v podobě přírodních krémů na ruce. Vyživují pokožku a zvlhčují i vaše nehty. Abyste na pravidelnou péči nezapomínali, mějte svůj hydratační krém u umyvadla i na nočním stolku. V krému by neměl chybět vyživující esenciální olej.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář