Účinky a využití arganového oleje

publikováno

Arganový olej je právem řazen mezi nejdražší a nejvzácnější oleje na světě. Lisuje se za studena z plodů Argánie trnité. Oříšky jsou podobné olivám a rostou pouze v jihozápadní části Maroka. Na plodech stromů si ale velmi často rády pochutnávají marocké kozy, čímž tyto stromy bohužel nenávratně poškozují.

Obyvatelé Maroka arganový olej nazývají tekutým zlatem z důvodu jeho obrovské cennosti a také jeho zlatavé barvě. Tento druh oleje je hojně využíván zejména v kosmetickém průmyslu, ale stejně významným se stal třena i v gastronomii. Arganový olej sice ani zdaleka nepatří mezi levné produkty, protože je vzácný a jeho výroba je velmi náročná. Vynahradí vám to však svou blahodárnou účinností a širokým spektrem využití.

Účinky a využití arganového oleje

Účinky arganového oleje

V arganovém oleji je obsaženo opravdu mnoho tělu prospěšných látek. Najdete v něm zejména esenciální mastné kyseliny – Omega 9 a Omega 6, vitamíny A, E, F a karoten. Každá látka působí blahodárně na lidský organismus.

Vlasy

Výrazné účinky má arganový olej arganový olej na vlasy, vlasový folikul a nehty. Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, sáhněte po arganovém oleji. Olej také vyživuje vlasové vlákno a chrání vlasy před poškozením. Navíc vás zbaví svědění vlasové pokožky. Vlasy nejen posílíte, ozdravíte a vyživíte, ale dodáte jim i hebkost a lesk. Marocké zlato je účinným bojovníkem proti roztřepeným konečkům vlasů i a poškozeným vlasům. Pokud se vám lámou nehty, olej posílí nehtové lůžko a udrží nehty v kondici.

Účinky a využití arganového oleje

Pleť

Účinná ochrana proti UV záření

Arganový olej vás ochrání před škodlivými účinky nebezpečného UV záření, které sílí vlivem oslabených ozónových děr. Arganový olej chrání buňky a vitamín E je silný antioxidant, který navíc působí protizánětlivě.

Proti stárnutí pokožky

Arganový olej na pleť působí jako elixír. Vitamín E také zpomaluje stárnutí, zabraňuje degradaci buněk a vrací pokožce její elasticitu. Pokožku budete mít krásně svěží a hladkou, protože arganový dokáže vyhlazovat i vrásky.

Pro hydrataci pokožky

Olej z arganu přírodně hydratuje naši pokožku. Použijte jej zejména na noční zvlhčení pokožky. Naneste arganový olej krouživými pohyby na pokožku před spánkem. Stačí použít jednu až dvě kapky a zaručeně uvidíte výsledek. Použijte jej i na popraskané paty nebo rty. Mužům zase pomáhá po holení.

Účinky a využití arganového oleje

Proti akné

I když se vám může zdát na první omak arganový olej mastný, úžasně se vstřebává, skvěle hydratuje a pomocí arganového oleje se zbavíte i svého akné.

Na popáleniny a kožní problémy

Arganový olej můžete využít i na popáleniny. Má hojivé účinky, zjemňuje nepříjemné projevy ekzémů, hojí jizvy a rány. Olej pomáhá při kožních onemocněních, mezi které patří i úporné kožní onemocnění s názvem lupénka.

Na pokožku a strie nejen v těhotenství

V těhotenství dostává pokožka pořádně zabrat, hodně se napíná a pak se zase smrští, čímž často vznikají strie. Arganový olej předchází striím a udržuje pokožku pevnou.

Účinky a využití arganového oleje

Jak ho správně využít?

Vmasírujte v těhotenství i po porodu 2 až 3 kapky oleje do břicha, na boky i na stehna, nezapomeňte ani na svá ňadra a další problémové partie. Pokud už strie máte, smíchejte arganový olej s hnědým cukrem a aplikujte na postižené oblasti ještě před koupelí. Nespornou výhodou arganového oleje je v jeho rychlosti a hloubce vstřebávání do pokožky. Nezanechává na pokožce mastný film.

Proti poškozeným rtům a popraskaným patám na nohou asi nenajdete účinnější prostředek. Stačí na rty nanést 1- až 2 kapky arganového oleje a vaše rty budou znovu vláčné, hladké a měkké. 2 až 3 kapky dejte na praskající pokožku na nohách a patách. Naneste olej na nohy, nasaďte si pak ponožky na celou noc a ráno jen zbytky oleje setřete. Většinou se ale plně vstřebá.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář