4 nejlepší způsoby, jak posílit imunitu

publikováno , naposledy aktualizováno 25. 2. 2021

Zimní měsíce jsou obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení, kašle a rýmy. Příčinou infekcí může být oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak by měl. Jakými způsoby můžeme náš imunitní systém posílit? Podívejme se jak posílit imunitu.

4 tipy na posílení imunity

Pokud chcete posílit imunitní systém, začněte úpravou svého životního stylu. Změňte stravování, snažte se omezit stres a dopřejte si dostatek pohybu a spánku. Následně můžete doplnit potřebné minerály a vitamíny na imunitu, zkusit doplňky stravy s probatiky a dalšími látkami, které si popíšeme. Díky těmto opatřením snížíte pravděpodobnost infekcí, bolesti v krku, kašle, rýmy a respiračních chorob. Když už tělo napadne infekce, pro stimulaci imunity zkuste bakteriální lyzáty formou cucavých tablet, glukany v sirupu nebo echinaceu v kapkách pro rychlejší účinek.

4 nejlepší způsoby, jak posílit imunitu

1.    Zdravá a pestrá strava

Dejte si pozor na nadměrnou konzumaci jednoduchých cukrů, které negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie. Také si dejte pozor na nadměrný příjem nezdravých tuků v podobě trans nenasycených mastných kyselin, především ztužených rostlinných olejů v cukrovinkách, sladkostech a trvanlivém pečivu. Nahraďte je cereáliemi, zeleninou a ovocem, které posilují imunitní systém.

2.    Doplnění vitamínů, minerálů a probiotika

Pro správné fungováni imunity je potřebný vitamín C v kombinaci se selenem a zinkem. Zvýšená potřeba vitamínu je u kuřáků, těhotných a kojících žen i seniorů. Důležitý je pro imunitní procesy i vitamín A, který působí jako účinný antioxidant. Dále vitamín D a B6. Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení, jako laktobacily nebo bifibakterie, obsažené třeba v kefíru a acidofilním mléce. Příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, brání množení patogenních mikroorganismů a zvyšují obranyschopnost těla. Udržují optimální pH prostředí pro správnou funkci buněk imunitního systému, které se nachází ve sliznici střeva. Počet střevních bakterií převyšuje počet všech buněk v celém našem těle.

4 nejlepší způsoby, jak posílit imunitu

3.    Bakteriální lyzáty a glukany

Bakteriální lyzáty jsou důležité při častých infekcích dýchacích cest. Jde o zlomky neaktivních bakterií, které aktivují imunitní systém, který je při střetu s bakteriemi připraven chránit tělo. Glukany jsou aktivní polysacharidy získané z buněčné stěny různých hub schopné podporovat obranné reakce organismu. Aktivují makrofágy, tedy imunitní buňky zodpovědné za pohlcování cizorodých látek v těle, jako viry, bakterie, parazité nebo plísně. Jde o silné antioxidanty proti volným radikálům.

4.    Echinacea

Pokud využíváte bylinky na imunitu, tahle opravdu pomáhá. Pomáhá i Echinacea neboli třapatka nachová. Nejvíce účinných látek obsahuje její kořen. Podporuje správnou funkci dýchacích orgánů a močových cest a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Měla by se užívat ve vyšších dávkách a v krátkých časových intervalech, maximálně 8 týdnů.

4 nejlepší způsoby, jak posílit imunitu

Proč posilovat imunitu?

Imunitní systém je náš obranný mechanizmus proti patogenům, které se snaží do našeho organizmu vniknout, uchytit se, získat místo k přežití a látky potřebné k rozmnožování. Část imunitního systému se snaží zabránit vniknutí, třeba kůže, pot a bílé krvinky. To je vrozená imunita.

Další složkou imunitního systému je imunita získaná se schopností přizpůsobovat se. Aktivní prvek obrany se skládá z protilátek neboli imunoglobulinů a dvou typů bílých krvinek, B a T lymfocytů. Pokud se potkají s patogeny, jako jsou viry a bakterie, se kterým se už setkaly, účinněji a rychleji se brání, protože mají paměť.

Úroveň schopnosti odolávat napadení a bránit organizmus můžeme ovlivnit. Závisí na věku, vrozených dispozicích, stravovacích návycích, fyzické kondici, stres, spánku i odpočinku. Pokud je oslabená imunita, musíme jí pomoci. To můžeme ovlivnit posílením fyzické kondice, pravidelným pohybem a zdravým stravováním.

                                                                                 18

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář