Jak na domácí keto chleba?

publikováno , naposledy aktualizováno 3. 2. 2021

Pokud se snažíte o snížení nebo udržení váhy a oslovilo vás keto stravování, podívejme se na to, jak se zaměřit na proteiny i v pečivu. Náš keto chléb by totiž ve vašem jídelníčku rozhodně chybět. Je bezlepkový, lehce stravitelný a bohatý na bílkoviny. Keto strava se zaměřuje především na zvýšený obsah bílkovin a zdravých tuků ve stravě s omezení příjmu sacharidů. A tento chléb keto stravování vyhovuje.

Pokud se snažíte, aby vaše strava byla v souladu s formou keto stravování, zřejmě konzumujete stravu, která obsahuje velmi málo sacharidů, ale o to více proteinů a zdravých tuků. Myšlenka proteinových diet a keto stravování je, že pokud tělo dostane jen malou dávku glukózy a sacharidů, spaluje jako energii náš tuk. Keto dieta proto pomáhá spálit tuk v těle při stavu zvaném ketóza.

Keto chléb plný zdravých tuků

Základem tohoto chleba je mandlová mouka, která je bezlepková, bohatá na zdravé mononenasycené tuky. Ty mají blahodárný vliv na snížení škodlivého LDL cholesterolu v krvi a snížení rizika vzniku srdečních onemocnění. Použít se dá i kokosová mouka. Můžete je i namíchat.

Co je vinný kámen

Vinný kámen neboli hydrogenvinan draselný je draselná sůl kyseliny vinné přítomná ve víně, jejímž vysrážením pak vzniká krystalický zákal ve formě jemného sedimentu. Používá se stejně jako kypřící prášek. Je vhodný pro celiaky na přípravu bezlepkového pečiva, používá se jako kypřidlo a zahušťovadlo. Emulguje vodu a tok, pomáhá při vyšlehávání pěn a současně brání krystalizaci cukru.

Jak na domácí keto chleba?

Doba přípravy

Příprava 40 minut

Množství 1 chléb – 20 plátků

Potřebné ingredience

  • 1½ šálku mandlové mouky
  • 6 vajec, které si oddělíme žloutek od bílku
  • ¼ čajové lžičky vinného kamene
  • 3 až 4 lžíce roztaveného másla
  • ¾ lžičky sody na pečení
  • 3 lžičky jablečného octa

Postup

Předehřejte si troubu na 190 °C. Pak si oddělte vejce. Žloutky dejte do menší misky a bílky do větší misky. K bílkům přidejte ¼ čajové lžičky vinného kamene. Metličkou nebo v mixéru vyšlehejte bílky. Pak do kuchyňského robotu přidejte vaječné žloutky, sodu na pečení, mandlovou mouku, máslo a jablečný ocet a vše řádně promíchejte. Potom si smíchejte vyšlehané bílky se vzniklou směsí. Formu na chléb můžete, ale nemusíte vymazat, záleží na tom, jakou formu použijete. Pak přelijte připravenou směs do formy. Pečte asi 30 minut, dokud nedostane chléb na povrchu zlatou barvu.

Nutriční hodnota v 1 plátku keto chleba

Jeden plátek keto chleba obsahuje pouze 2 gramy karbohydrátů. Jeden plátek 100% celozrnného chleba obsahuje až 15 gramů karbohydrátů. Keto chléb obsahuje na plátek přibližně 7 gramů prospěšného tuku, zatímco běžný chléb jen 1 gram.

  • 86 kalorií
  • 3,6 gramů bílkovin
  • 7 gramů tuku
  • 1,8 gramů uhlohydrátů
  • 1 gram vlákniny
  • 0,3 gramu cukru
  • 77 miligramů sodíku
  • 60,8 miligramu cholesterolu
  • 0,9 miligramu železa (5 % DDD)
  • 160 IU vitaminu A (3,2 % DDD)
  • 24 miligramů vápníku (2,4 % DDD)

Jaké druhy chleba upřednostňovat a kdy jej jíst

Pokud nemáte proteinový chléb, upřednostněte alespoň chleba s vyšším celozrnným podílem a s vyšším množstvím vlákniny, který kromě pšeničné mouky obsahuje i jiné druhy a má nižší glykemický index, méně soli i lepku ve prospěch jiných rostlinných bílkovin. Chléb vnáší do jídelníčku sacharidy a ty zvyšují inzulin.  Škroby z pečiva jsou vhodné hlavně ráno a dopoledne, kdy je třeba doplnit energii.

Pro sportovce a vyznavače aktivního životního stylu

Pokud máte sedavý způsob života, po bílém pečivu budete přibírat. To se nehodí ani pro sportovce, kteří ve větší míře zatěžují svaly. Pečivo může být dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, potřebných jako stavební látky pro svaly. Pro pohybově aktivní jedince jsou lepší bílkovinné chleby, které kromě škrobů přeměňovaných na energii obsahují i zvýšený podíl bílkovin k regeneraci a růstu svalů. Keto chléb má i nižší glykemický index, takže se z něj energie vstřebává pomaleji než z bílého chleba.

 

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář