Nejlepší babské rady, jak na akné

publikováno

Akné je jedna z nejnepříjemnějších věcí, se kterou se při boji za svou krásou potýkáme, i když zrovna nejsme v pubertě. Vyzkoušejte proto přírodní metody, jak se akné zbavit. Inspirujte se a zbavte se ho, ať si můžete užít bezchybnou pleť.

Co je akné

Akné způsobuje nevzhledné pupínky, zarudlá, zanícená a mnohdy bolestivá místa, po kterých často zůstanou jizvy. Akné je zánětlivý proces probíhající v ucpaných vývodech mazové žlázky. Vývody mazových žlázek na obličeji, ramenou, zádech i na jiných částech těla se začnou ucpávat působením hormonů androgenů, které se tvoří v nadledvinkách a v mužských pohlavních žlázách, proto se akné objevuje u obou pohlaví, ale u mužů má častěji těžší průběh. Vlivem těchto hormonů začne mazová žlázka nadměrně produkovat maz a více se nám mastí pleť.

Nepřiměřeně se množí i buňky vývodného kanálku mazové žlázky, který se odumřelými zrohovatělými buňkami postupně ucpe a vytvoří prostředí pro množení bakterií. Nejčastější je bakterie rodu Propionibacterium acnes. Na přítomnost cizích mikroorganismů pak reaguje imunitní systém zánětlivou reakcíuhrem. Akné není infekční, ale škrábáním i mačkáním se může roznést na jiná místa do zatím nenakažených mazových kanálků.

Jak na akné – babské rady

Na akné zabírá spousta domácích masek, odvarů a směsí, které často používaly i naše babičky a prababičky. Recepty jsou léty prověřené a dostatečně účinné. Díky nim nemusíte sahat hned po chemii a kosmetických přípravcích. Vyzkoušejte následující babské rady a přípravky z běžných ingrediencí či bylin. Zkuste na povrchové i podkožní akné babské rady. Poradíme vám jak se zbavit akné.

Nejlepší babské rady, jak na akné

Jak se zbavit akné přírodně

Zubní pasta

Pokud vás čeká nějaká důležitá událost a den před akcí se vám objevily na obličeji nepříjemné pupínky, zkuste použít zubní pastu. Naneste ji přímo na pupínek a nechte působit přes noc. Pasta z akné vytáhne zánět a nečistoty.

Olivový olej a sůl

Připravte si pastu ze 4 lžic soli a 2 lžic olivového oleje. Pomocí prstů si ji naneste na obličej, nechte ji působit 3 minuty a pak obličej opláchněte teplou vodou s mýdlem. Používejte denně po celý týden a další týden 2x až 3x. Sůl vyčistí póry a olivový olej pleť přirozeně vyživí.

Med a skořice

Připravte si pastu ze 3 lžic medu a 1 lžičky skořice a aplikujte ji na pupínky před spaním. Ráno si obličej umyjte teplou vodu. Opakujte denně po dobu jednoho týdne. Dejte si pozor, pokud máte alergii nebo velmi citlivou pleť. V tomto případě aplikujte jen med bez skořice.

Droždí a šťáva z citronu

Smíchejte droždí s pár kapkami šťávy z citronu na hladkou kaši. Tu si naneste na pleť a nechte 20 minut působit. Pak pokožku důkladně omyjte čistou vodou. Tato maska je opravdu velmi účinná. Kvasnice obsahují mnoho vitamínu B a citron zase vitamínu C.

Okurkový obklad s vaječným bílkem

Smíchejte jednu nastrouhanou salátovou okurku s jedním vaječným bílkem. Naneste na obličej i dekolt a nechte masku působit alespoň 15 minut. Pak pleť opláchněte vlažnou vodou. Aplikujte alespoň týden. Pleť bude vláčná, jemná a čistá.

Odvar z petrželové natě

Využijte nať z petržele a z jedné hrsti si uvařte odvar ve čtvrt litru vody alespoň 10 minut. Poté odvar sceďte a potírejte jím problematická místa. Během týdne se pleť vyčistí a zklidní.

Kopřivový čaj a další bylinky

Kopřivy čistí krev a tím zlepšují i stav pleti. Natrhejte si čerstvé kopřivy a udělejte si z nich čaj. Pijte jej alespoň 3x denně. Do bylinných směsí proti akné se přidávají i další účinné byliny, jako je květ lípy, heřmánek, meduňka, šalvěj, maceška, ibišek nebo ostropestřec mariánský.

Nejlepší babské rady, jak na akné

Prevence akné

Mezi hlavní důvody pro tvorbu akné patří hormonální nestabilita, nevhodná nebo nedostatečná výživa, stres, ale i nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť. Prevence akné souvisí s uvedenými příčinami vzniku. Pleť by měla být 2x denně dostatečně čištěna, aby se póry nezanášely nečistotami zvenčí a nezvyšovalo se riziko infekce různými bakteriemi, které se často tvoří na povrchu pleti.

Pomůže i vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitamínů, dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny a ryby. Z minerálů je to hlavně zinek, který je celkově pro pleť jedním z nejdůležitějších. Vynechejte konzumaci alkoholu, kouření cigaret a příjem příliš kořeněných a mastných jídel. Negativně může působit i přehnaná konzumace cukrů a umělých sladidel.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář