Jak mít krásnou pleť? Víme, co pomůže

publikováno , naposledy aktualizováno 26. 4. 2021

Správná strava, pitný režim, dostatek spánku i péče o pleť, vitamíny a minerály v potravě, ve formě potravinových doplňků i kosmetických přípravků, to vše umí významně zpomalit proces stárnutí a snížit škodlivé následky slunečního záření, kouření nebo znečištěného ovzduší. Jak mít krásnou pleť? Tohle vám pomůže.

Tipy pro krásnou pleť

Pravidelný a dostatečný spánek

Pokud nebudete mít dostatek spánku, nebudete mít ani energii, Únava se na pleti projevuje nejvíce. Věnujte proto spánku minimálně 7 hodin denně. Zmizí kruhy i váčky pod očima i popelavá barva povadlé pleti.

Pravidelně relaxujte

Udělejte si čas na přečtení knihy, koupel s bylinkovou solí a naučte se relaxovat. Pokud je v pohodě mysl, projeví se to i ve fyzickém těle včetně naší pleti.

Věnujte se pohybu

Pravidelný pohyb a cvičení pomáhají pro detoxikaci těla a udržení zdravé váhy. Rozproudíte krev i lymfu a rozběhnete spalování. Vaše pleť bude pružná a svěží.

Jak mít krásnou pleť? Víme, co pomůže

Vitamíny na pleť

Vitamín C

Vitamín C pečuje o cévní systém v pokožce, lepší prokrvení a přívod živin. Jako antioxidant ji chrání před působením volných kyslíkových radikálů. Předchází vzniku vrásek a udržíte pleť napjatou a elastickou.

Vitamín E

Užívání 400 IU vitamínu E denně ochrání pokožku před poškozením škodlivým UV zářením, vznikem vrásek a zlepšíte stav pokožky i pleti.

Vitamín A

Vitamín A zabrání vzniku pimentových a stařeckých skvrn, je důležitý pro regeneraci kůže a zlepší stav při ekzémech včetně lupenky. Potrava bohatá na betakaroten, což je prekurzor vitamínu A snižuje různé potíže s pokožkou.

B komplex

Například vitamín B – biotin, je součástí kůže, vlasů i nehtů. Zaprání svědění, šupinatění kůže a kožním potížím. Vitamín B1 pomáhá při hojení ran a pásového oparu. Vitamín B5 pomáhá předcházet vzniku vrásek. Společně s biotinem a inositolem podporuje růst vlasů. Zabrání zvýšení mastnoty pleti a tvorbě akné.

Selen

Selen ochrání kůži před poškozením kůže slunečním zářením a vznikem rakoviny.  Stačí 200 mikrogramů selenu denně pro snížení malignit, tedy zhoubného bujení.

Měď

Měď se společně s vitamínem C a zinkem podílí na tvorbě kolagenu a elastinu pro pevnost a pružnost pleti. Se selenem chrání před poškozením kožních buněk slunečním zářením.

Zinek

Zinek nám pomáhá zejména hojit jizvy, akné a snižovat nadměrnou tvorbu mazu.

Křemík

Křemík na sebe váže molekuly vody a je důležitý pro správnou hydrataci pokožky.

Síra

Síra je jednou z hlavních složek kůže, vlasů a nehtů. Jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů způsobujících stárnutí a poškození kůže.

L lysin

L lysin je aminokyselina působící preventivně proti oparu a podporuje jeho hojení. Je zastoupena v kolagenu. Pomůže při jeho syntéze i obnově, hojí kožní léze a rány.

Kyselina alfa lipoová

Kyselina alfa lipoová je 100 x silnější antioxidant než vitamín C a E. Pomáhá zpomalovat stárnutí kůže, zlepšuje efektivitu dalších vitamínů, působí proti poškození kůže slunečním zářením, kouřením i znečištěním ovzduší.

Esenciální mastné kyseliny

Esenciální mastné kyseliny slouží pro tvorbu ochranného hydrolipidového kožního pláště. Zabraňují dehydrataci, zánětům i tvorbě černých a bílých teček. Zdrojem jsou rybí oleje i lněný olej. Doplňte i sladkovodní řasy spirulina či chlorella.

Jak mít krásnou pleť? Víme, co pomůže

Potraviny pro krásnou pleť

Jezte zdravě

Jídelníček má být pestrý, abychom tělu dodali všechny vitamíny a minerály. Nezapomínejte na proteiny, zdravé tuky, luštěniny, zeleninu, ovoce či ořechy.

Vsaďte na superpotraviny

Pleti prospějí ryby, jako losos, kakao, chřest, kurkuma, sladké i pálivé

papričky, meloun, avokádo i červená řepa. Využijte i bylinky pro krásnou pleť.

Pijte hodně neperlivé čisté vody

Denně pijte 2,5 litru čisté neslazené a neperlivé vody. Odstraní z těla škodlivé látky. Pak vás bude zdobit krásná pleť bez akné. Příliš mnoho tekutin poškozuje ledviny.

Jak mít krásnou pleť? Víme, co pomůže

Nezanedbávejte péči o pleť

Pravidelné čistění pleti

Čištění pleti 2x denně je nutností. Během dne, ale i noci, je pleť zatěžována vnějšími faktory. Čištění pleti odstraní prach, odumřelé buňky i denní líčení. Bude lépe dýchat, regenerovat a uzdravovat se.

Neustále hydratujte

Pleť vlivem stárnutí přestává produkovat dostatek přirozeného tuku a ztrácí schopnost udržet si vodu. Vznikají vrásky, dojde ke ztrátě elasticity, suchosti, povadlosti i zdrsnění povrchu. Zvolte hydratační krém večer i ráno. Ráno použijte krém s ochranným faktorem proti paprskům slunce, které urychlují proces stárnutí.

Kosmetika pro krásnou pleť

Nekupujte levné produkty

Ne vždy platí přímá úměra, co je dražší, to je lepší. U kosmetiky to tak ale je téměř ve všech případech. Kupte si raději dražší krém přímo od kosmetičky.

Pečlivě vybírejte podle tipu pleti

Zvolte krém, který je určen výhradně pro vaši pleť. Hydratační krémy v pleti uzamykají vlhkost a pak vám vydrží krásná pleť bez vrásek po delší dobu. Pro zralou pleť volte anti-aging krémy určené právě pro váš věk, třeba s kyselinou hyaluronovou, kolonoidním stříbrem nebo zlatem.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář