Diaxil je podvod, dejte si na něj pozor [recenze]

publikováno

Sledujete náš seriál, ve kterém postupně rozebíráme podvodné přípravky? Pak musíme jejich řady rozšířit o Diaxil, před kterým varuje nejen SÚKL, ale i řada dalších důvěryhodných webů. Pojďte se spolu s námi podívat na důvody, proč se mu vyhnout!

Glykemie lítá jak u zdravých, tak u nemocných lidí. Právě lidé s prediabetes a již diagnostikovanou cukrovkou proto musí dávat velký pozor na složení svého jídelníčku. A ideálně by měli dodržovat i zásady zdravého životního stylu, které zahrnují například dostatek spánku a pravidelný pohyb.

Na trhu pak existuje mnoho prášků na podporu normální hladiny krevního cukru. Někdy jde o doplňky stravy s přírodním složením. Lékař však může v určitých situacích předepsat i regulérní léky. (Například lidem, kterým zdravotní životní styl sám o sobě nezabírá, či lidem, kteří celoživotně trpí nevyléčitelnou cukrovkou typu I.)

Do celého toho kotle, ve kterém se všechno pořádně vaří, pak můžeme přidat ještě podvodné přípravky, kterých (bohužel pro nás) není málo. Před řadou z nich dokonce varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv a mnoho dalších ověřených webů a důvěryhodných institucí. Správně by se vůbec neměly prodávat, protože s jejich prodejem jsou legislativní potíže. Podvodníci jsou ale mazaní, takže si nějakou cestu, jak vám svůj výrobek mohou nacpat až pod nos, nakonec najdou.

A právě to je případ Diaxil. Co o něm víme?

Diaxil – zázrak, před kterým varuje SÚKL

diaxil súkl

Že je Diaxil nelegální přípravek, o tom se nedá vůbec polemizovat. Proč? Protože kdyby s ním bylo vše v naprostém pořádku, nebyl by na černé listině nelegálních nabídek a přípravků, kterou vede a aktualizuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. To je zcela neprůstřelný argument, proti kterému nelze mít žádnou námitku.

Pokud se však budete snažit navštívit webové stránky, které jsou u této nabídky uvedeny, zjistíte, že ani jedny nefungují. Anebo alespoň na nich není to, co by člověk správně očekával. To je na jednu stranu dobře, protože historicky máme doloženo, co na těch stránkách bylo. (Za což vděčíme důvěryhodnému webu Potraviny na pranýři, který se také věnuje odhalování nejrůznějších šmejdů.) To však ani zdaleka neznamená, že se našinec nemůže k nabídce Diaxilu dostat na internetu vůbec.

Co bylo špatně na původním webu?

diaxil podvod

I když nemůžeme původní web s nabídkou Diaxil dohledat, můžeme čerpat z informací, které zveřejnil právě web Potraviny na pranýři.

Na původním webu s nabídkou Diaxil bylo následující:

  • Na webovkách byl falešný (deep fake) rozhovor s ministrem zdravotnictví, který nikdy neproběhl
  • Web neoprávněně obsahoval logo Ministerstva zdravotnictví pro zvýšení důvěryhodnosti nabídky
  • Web neoprávněně obsahoval loga a identifikátory CNN Prima News a podvrhl jejich internetové stránky pro podporu důvěryhodnosti svých sdělení
  • Na webu byla v souvislosti s Diaxil uvedena nepovolená léčebná tvrzení
  • Na webu se vyskytovaly nekalé obchodní praktiky
  • Nebyl znám provozovatel webových stránek

Jak tedy vidíte, jde o pořádnou nálož.

Kde je Diaxil ještě dostupný?

diaxil podvod

Diaxil je dostupný například na tržišti Allegro, které by mělo z našeho pohledu začít mnohem více kontrolovat, kdo a co přes něj přesně nabízí.

I přesto, že se tento doplněk stravy snaží tvářit důvěryhodně, nenapadá nás žádný dobrý důvod, proč by si ho měl i přes případnou nevědomost někdo kupovat.

Dobře, ve složení má být údajně kyselina alfa-lipoová, extrakt ze skořice, zinek a extrakt z borůvek. Jako hlavní ingredience však je na Allegro uvedená brusinka. Také se nám zdá být úsměvné, že v balení má být údajně 20 kapslí a mají se brát dvě denně. Podobná “sranda” by tedy při správném počítání vydržela pouhých 10 dní. A to se za cenu “pouhých” 922,- za jedno balení skutečně nevyplatí. (A to i kdyby šlo o legální nabídku.)

Co si z toho vzít?

Zkušenosti s tímto podvodným přípravkem hledat nebudeme, protože budou nejen falešné, ale také zcela bezpředmětné. Nelegální přípravek vám totiž nedoporučujeme v žádném případě kupovat. I kdyby snad byly sebelepší.

V případě, že chcete v rámci zdravější životosprávy, která má vést ke snížení hladiny krevního cukru, vyzkoušet užívání doplňku stravy, vyberte si takový, který je řádně registrován a ověřen. Také nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého ošetřujícího lékaře, který může hladinu krevního cukru spolehlivě sledovat v čase. Snadno tedy zjistíte, jestli se vaše snažení ubírá správným směrem.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář