5 moderních cvičení na hubnutí, které jste ještě nezkusili!

publikováno

Hledáte způsoby, jak rychle zhubnout břicho a nakopnout metabolismus, který bude efektivně spalovat i ve chvíli, kdy zrovna odpočíváte? I když jednou z manter, která platí i v letošním roce, je kalorický deficit, velkou roli v tom, zda dosáhnete úspěchu, hraje i správně zvolené cvičení.

Hubnutí vnímá mnoho z nás jako značně nepříjemnou povinnost, která předznamenává, že se budeme muset omezit v tom, co máme rády. A místo toho budeme muset pořádně šlápnout do pedálů a věnovat se kontrole porcí, složení jídelníčku a nějaké pohybové aktivitě, do které se nám často vůbec nechce. Proto je zásadní, abyste si hned na začátku vybraly takové cvičení, které je nejen efektivní při budování kondice a pro budování svalů, ale také vás bude delší dobu bavit.

Cvičení však není jediným ze způsobů, jak zrychlit váš metabolismus. Zkusit můžete i kávu či garcinii kambodžskou. I přesto se však i během užívání spalovačů tuků doporučuje cvičení do své životosprávy nějakým způsobem zařadit, protože jedině tak bude mít vaše úsilí plodné výsledky a podpoříte zdravé hubnutí.

cvičení na hubnutí

Jak si ale cvičení vybrat, když máte pocit, že vás nic nebaví? Možná jste zatím ještě neobjevily tyto zajímavé možnosti!

HIIT

HIIT cvičení patří mezi oblíbené stálice, které nejspíš jen tak nevyjdou z módy. Jak je z názvu patrné, vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je náročný. Posouvá váš kardiotrénink na jinou úroveň, protože navyšujete své tempo mimo svou komfortní zónu. HIIT můžete využít při jakémkoli typu kardio tréninku, ať už jde o běh, používání schodolezu, veslování nebo skákání přes švihadlo.

Rychle se zapotíte, budete se velmi intenzivně hýbat a pak se stáhnete na pomalejší frekvenci, po které následuje další kolo vysoké intenzity. Tato strategie vám může ušetřit čas: Nemusíte cvičit tak dlouho, jako byste cvičily ve stále stejném tempu.

Tip: Účinky kofeinu na náš organismus

Hubnutí tancem

K tanci nemusíte být fyzicky zdatné ani ohebné. Vlastně ani nepotřebujete přirozený rytmus. Díky tanečním tréninkům si můžete vybudovat kondici, flexibilitu a koordinaci, a to vše při udržování vlastního tempa. Pravdou je, že nezáleží na tom, jestli si dupete ve studiu hip-hopu nebo jamujete na své oblíbené skladby v obýváku: Pokud se vám zrychlí tep (a začnete se potit), ať už tančíte jakýkoli typ tance (a kdekoli), cvičíte.

Virtuální fitko

virtuální fitko

V době pandemie, kdy se 45 % lidí snažilo zůstat aktivní doma, se zvýšil počet virtuálních tréninků. V v dalším roce se bude ještě více z nás obracet na technologie, aby mohli cvičit z pohodlí domova. A k dosažení tohoto cíle budeme využívat několik různých cest.

Online cvičení v posilovnách si udrží svou popularitu díky výhodám, mezi které patří větší personalizace, lepší dostupnost a sledovatelnost fitness cílů. Pro mnoho stejných výhod se stávají populárními také posilovny s virtuální realitou.

Venkovní cvičení (se skupinou i samy)

venkovní cvičení

Hodně populární je například fitness chůze, které se můžete věnovat v okolí svého bydliště. Dobrým parťákem pro vás může být pes, který vás bude motivovat k udržení správného tempa. Taky se ale můžete zkusit porozhlédnout, zda v okolí nemáte (v nějakém parku) venkovní posilovnu nebo workoutové hřiště. Ve větších městech se často pořádají i skupinová venkovní cvičení jógy, tai-chi a podobně. Nemusíte být tedy zavřené jen uvnitř.

Přečtěte si: Znáte tyto potraviny na hubnutí?

Obvyklé denní aktivity

I když technicky vzato nejde tak úplně o cvičení, když zvýšíte množství pohybu v průběhu všedního dne, také vám to může za nějakou dobu přinést své ovoce. Začít můžete chůzí. Kam to jde, cestujte pěšky.

Také pomáhá:

  • Nošení přiměřeně těžkých tašek v ruce
  • Pravidelné uklízení
  • Běžná údržba domácnosti (během hodně důkladného úklidu se člověk hodně zapotí)
  • Údržba zahrady

Výhodou této rady je pak především to, že se budete hýbat, ale budete mít pocit, že vlastně necvičíte. Pravda, důkladný úklid celého bytu nebo domu asi nebudete dělat každý den 1-2 hodiny, můžete ale tímto typem pohybu proložit některá z výše uvedených cvičení v některé dny v týdnu.

Uvidíte, že i když se to jeví banálně, opravdu se to za několik týdnů projeví na zlepšení vaší fyzické kondice a na snížení hmotnosti. Takže proč to nezkusit?

Jaké cvičení z výše uvedených se vám zamlouvá ze všech nejvíc?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář