Podrážděný žlučník: Jak dlouho trvá a jakou zvolit dietu

publikováno

Pokud vás bolí žlučník, je skoro jisté, že mu budete muset v některých ohledech přizpůsobit svůj životní styl. V opačném případě se musíte připravit na široké spektrum problémů, kvůli kterým můžete skončit dokonce až na pohotovosti. Jelikož žlučník může trpět hlavně během prosincového hodování, podíváme se na to, jak zklidnit podrážděný žlučník a na mnoho dalších věcí, které byste měli o tomto nepříjemném problému vědět.

Diskuze se často plní lidmi, kteří si v průběhu prosince dopřávají štědré porce alkoholu, sladkého a tučného cukroví, bramborového salátu, klobás a dalších laskomin. Jednoho dne jim ale něco příliš nesedne a řeší podrážděný žlučník.

Jelikož nejsou příznaky a projevy tohoto problému až tak dobře známé, můžete si delší dobu myslet, že vás trápí něco úplně jiného.

Existuje na podrážděný žlučník nějaká účinná léčba? A jak byste kvůli němu měli upravit svůj jídelníček?

Co je žlučník?

Žlučník, nebo také žlučový měchýř, je vakovitý orgán, který se nachází v těsné blízkosti jater. Jeho primární funkcí je skladování žluči, která je důležitá v průběhu trávení. Někteří lidé mají žlučník citlivější, takže jim může začít způsobovat v některých situacích bolest. Pokud se problémy se žlučníkem ignorují, může se u vás objevit i žlučníkový záchvat. Bolest žlučníku je nejčastěji situovaná do pravého podžebří. To, že vás na tomto místě občas bolí ale nemusí znamenat, že máte se žlučníkem problémy.

Příznaky podrážděného žlučníku

Podrážděný žlučník: Jak dlouho trvá a jakou zvolit dietu

Podrážděný žlučník a žlučníkový záchvat spolu mohou úzce souviset, proto se podíváme na to, jak takový záchvat bezpečně poznáte.

Mezi jeho projevy patří:

  • Náhlá a ostrá bolest, která může trvat i po dobu několika hodin
  • Tupá, nebo křečovitá bolest v pravém podžebří, která se rychle zhoršuje
  • Intenzivní bolest, v průběhu které nemůžete klidně sedět ani stát
  • Bolest, která se nezlepšuje ani nezhoršuje při pohybu
  • Citlivost břicha

Bolest žlučníku může vystřelovat do zad a do pravého ramene. V některých případech může žlučníkový záchvat doprovázet i zvracení, nevolnost, horečka, zimnice, tmavá moč a žlutavé zbarvení kůže.

Pokud se problémy se žlučníkem neřeší, mohou vyústit v problémy s játry. V neposlední řadě může dojít i ke komplikacím se slinivkou. Určitě se tedy nevyplatí tento problém podcenit.

Délka žlučníkového záchvatu není jednotná, může ale trvat několik hodin.

Žlučníková dieta

Podrážděný žlučník: Jak dlouho trvá a jakou zvolit dietu

Kromě ztráty hmotnosti a užívání léků, případně i operace, může být jedním z hlavních způsobů řešení tohoto problému žlučníková dieta, která zajistí, že by se mělo minimalizovat riziko záchvatů.

I když se to nezdá, žlučník je velice citlivým orgánem, který vyžaduje, abychom si dopřávali zdravou a pestrou stravu. Pokud si naopak dáváte hodně zpracovaných potravin a tuku, může to problémy se žlučníkem naopak vyvolat.

Mezi nejlepší druhy diet na žlučník patří ta Středomořská, ve které je dostatečné množství zdravých tuků, ryb, ovoce a zeleniny a luštěnin. V úvahu pro vás může přicházet i DASH dieta, v jejímž průběhu se zase omezuje příjem červeného masa, tuku a soli. Co se týče bílkovin, zkuste častěji sahat po jejich přírodních zdrojích.

V případě, že pijete alkohol, neměli byste se utrhnout ze řetězu, ale měli byste ho pít v umírněném množství.

Co dalšího pomáhá?

Podrážděný žlučník: Jak dlouho trvá a jakou zvolit dietu

Vašemu žlučníku prospěje, když začnete být (alespoň trochu) fyzicky aktivní. Nadváha je totiž jedním z rizikových faktorů pro vyšší hladinu cholesterolu. Zároveň žlučníku nedělá dobře, pokud celý den jen sedíte, takže si zkuste každý den dopřát alespoň krátkou procházku.

Poněkud paradoxně byste však neměli trvat na tom, že svůj životní styl (včetně váhy) změníte z týdne na týden. (Nebo z měsíce na měsíc.) Radikální hubnutí a blesková změna životního stylu opět negativně přispívá k riziku problémů se žlučníkem. (Tentokrát jsou ve hře žlučníkové kameny.)

Z toho důvodu se hodí nic extra nepřehánět a zvykat si na nový způsob života postupně. Sice to od vás bude vyžadovat trpělivost a opravdu silnou motivaci, je ale důležité si uvědomit, že to vše děláte pro své vlastní zdraví.

Také máte potíže se žlučníkem? Pokud ano, co vám pomohlo minimalizovat riziko vzniku žlučníkových záchvatů?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Žlučník – Žlučník (česky)

https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack – Vše o žlučníkovém záchvatu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet – Žlučníková dieta (anglicky)

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář