Komplikace diabetu: jak na ně?

publikováno

Hlavním problémem jsou u diabetu akutní a chronické komplikace. Podívejme se, jak se projevují, jak se jim vyvarovat a jak postupovat v případě, kdy nastanou.

Známé komplikace diabetu

Akutní komplikace při diabetu navíc bezprostředně ohrožují život pacienta. Při léčbě lze však zaznamenat rychlé zlepšení zdravotního stavu. Chronické komplikace vznikají jako důsledek dlouhodobého vlivu hyperglykémie. Rozvíjí se velmi pomalu, plíživě, často zcela bez povšimnutí. Jejich léčba je pak velmi obtížná a nelze již docílit úplného uzdravení. Když u diabetes komplikace neustupují, vyhledejte lékaře. Podívejme se na nejčastější komplikace při diabetu.

Komplikace diabetu: jak na ně?

Akutní komplikace

Hypoglykemické koma

Vážná komplikace při předávkování inzulínem nebo léky, které pacient bere na zvýšení vylučování inzulínu z beta buněk, ale i při vyšší konzumaci cukru v těle v případě, kdy pacient současně nesníží dávku inzulínu, po sportovním zatížení či fyzické námaze. V důsledku poklesu hladiny cukru v krvi dojde v mozku k vyplavení hormonů, které se snaží hladinu cukru v krvi zvýšit, poruše vědomí a komatu. Průvodními znaky je hlad, pocení, třes, nervozita, neklid a poruchy soustředění.

Ketoacidotické koma

Vzniká u diabetiků 1. typu, kteří si ještě neaplikují inzulin. V těle cukrovkám se hromadí ketolátky, dochází k okyselení krve a nadměrnému močení, kdy se tekutiny rychle ztrácejí z těla a dochází k dehydrataci a odvodnění organismu. Pacient může mít různě hlubokou poruchu vědomí, těžce dýchá a z jeho dechu je cítit acetonový zápach připomínající nezralá jablka.

Hyperglykemické hyperosmolární koma

Závažná akutní komplikace se objevuje hlavně u starších diabetiků 2. typu. Vyvolává ji infekce, nejčastěji zápal plic nebo infekce močových cest. Dochází k těžké dehydrataci, tedy odvodnění organismu a značně se zvyšuje hladina cukru v krvi. I když se komplikace vyskytuje méně často, bohužel často končí smrtí.

Laktacidotické koma

Jde o vzácnou komplikaci, která se dříve často vyskytovala u pacientů s diabetem 2. typu v souvislosti dnes již nepoužívanými léčivými přípravky, jako byl fenformin nebo buformin. V současné době může k tomuto stavu dojít v případě, kdy diabetik drží přísnou redukční dietu bez dohledu a rady svého lékaře, nebo nadměrně konzumuje alkohol a současně bere na cukrovku bigvanidy, například metformin.

Komplikace diabetu: jak na ně?

První pomoc u akutních komplikací diabetu

Diabetik, který se léčí inzulinem nebo léky, je ohrožen hypoglykémií neboli nízkou hladinou cukru v krvi. Je třeba co nejdříve dodat tělu dostatek cukru, nejlépe ve formě slazeného nápoje, ale třeba i klasického rohlíku. Pokud postižený není schopen polykat, protože je v bezvědomí, vkládá se mu kostka cukru pod jazyk a ihned se volá rychlá lékařská pomoc. V tomto případě jde o pravdu o minuty, proto situaci nepodceňujte. Při dalších typech komatu je nutná hospitalizace.

Jak odlišit hypoglykemické koma

Odlišit hypoglykemické koma od dalších typů komatu je těžké. U hypoglykémie stačí jen dodat cukr. Jenže ostatní akutní stavy u diabetiků, které jsou spojeny naopak s vyšší hladinou cukru neboli hyperglykémií, mohou být dost nebezpečné. Hypoglykémie se na rozdíl od ostatních výše uvedených typů diabetických komat rozvíjí v řádu pár minut. Pokožka je opocená, nevyskytuje se dušnost a hluboké dýchání, ani známky dehydratace, jako je suchý jazyk. Pokud si nejste jistí, můžete podat pacientovi s hyperglykémií cukr, protože jeho život neohrožují jen minuty. Osudovou chybou ale může být podání inzulinu při hypoglykémií.

Komplikace diabetu: jak na ně?

Chronické komplikace

Mezi chronické komplikace neboli pozdní komplikace diabetu patří postižení ledvin, jejich snížená funkce, která vede až k selhání ledvin. Diabetes často postihuje i oči, kdy dochází k poškození sítnice, šedému a zelenému zákalu nebo slepotě. Časté jsou poruchy zažívacího ústrojí, trávení a vyprazdňování nebo žlučníkové kameny. Cukrovka vede i k poškození cév a vznikají nemoci, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu a cévní mozková příhoda. Vede i k poškození nervů, které se projevuje jako brnění a bolesti končetin. U dolních končetin se objevují otlaky, vředy, defekty a záněty, které často končí amputací, tzv. diabetická noha.

Jak na jejich prevenci?

Prevenci cukrovky je třeba věnovat maximální pozornost. Je komplikovaná a záleží na celé řadě faktorů. Pomáhá dostatečný pitný režim, pravidelné stravování 3x až 5x denně, konzumace zeleniny, ovoce jen s mírou s ohledem na cukr, kvalitní tuky, ryby, bílé maso nebo fermentované a zakysané mléčné výrobky. Prospěšný je dostatek pohybu a spánku i omezení stresu.

Závěr

Diabetes spolu s obezitou patří celosvětově k nejčastějším onemocněním a jsou na vzestupu. V České republice už dávno přesáhl počet evidovaných diabetiků 7 %. Diabetes je závažná nemoc zvyšující náklady na léčbu komplikací, které s ním souvisí, jako jsou kardiovaskulární, ale i onkologická onemocnění.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář