Co pomůže na namožené svaly a jak je uvolnit?

publikováno , naposledy aktualizováno 14. 7. 2021

Častěji trpí namožením svalů ti, co moc nesportují a čas od času se jdou proběhnout nebo zajdou do fitka. Koordinace mezi svaly a nervy není optimální a hlavně při rychlém zastavení pohybu, třeba při míčových hrách, tenisu nebo squashi se svaly snadno a rychle unaví. Bolestmi svalů trpí i profesionální sportovci, hlavně po nezvyklé fyzické zátěži. Jakmile sval vykonává práci, na kterou není zvyklý, intenzivní bolest a namožení trvá až 5 dní.

Příčiny namožení svalů

Namožení způsobuje bolest, která však většinou zmizí bez následků. V namožených svalových vláknech začne docházet k miktrotraumatům. Nepatrné trhlinky se tvoří nadměrným stažením vláken a jsou příčinou bolesti. Obvykle po několika dnech dojde k zahojení bez poškození.

Co pomůže na namožené svaly a jak je uvolnit?

Co na namožené svaly?

Namoženým svalům dopřejte klid. Svalovina potřebuje dostatek času na regeneraci. Dopřejte si lehčí cvičení, které podpoří rychlost hojení svalových trhlinek. Během regenerace však nikdy neprovozujte sport, který vám svalové namožení přivodil. Zkuste si také lehnout na zem, podložit si mírně hlavu a chvíli volně dýchat. Zaměřte se na kvalitní postel, rošt a matraci pro sportovce, ideálně pěnovou s masážní profilací pro pohodlný spánek. Jen správný a poctivý trénink doplněný relaxací a odpočinkem přináší výsledky.

Strečink a vyklusání jako pomoc

Prohřátí a protažení svalů před výkonem předchází jejich natažení a natržení. Strečink po výkonu zase pomáhá odplavit nahromaděný laktát ze svalů a bolest svalů po sportu ustupuje mnohem rychleji. Rozcvička a závěrečné protažení zabere 10 minut a ušetří až 5 dní bolesti. Po sportu ve vyšší intenzitě, kdy si nejste vědomi náhlé bolesti, která by vznikla přímo při výkonu, je bolest svalů po sportu způsobená nahromaděným laktátem. Pomáhá vyklusání, rychlá chůze, jízda na rotopedu či kole v nižší tepové frekvenci či plavání. Je třeba zvýšit prokrvení ve svalech, aby se laktát odplavil a netvořil se nový.

Co pomůže na namožené svaly a jak je uvolnit?

Zkuste flossband

Novinkou při regeneraci po sportu je flossband, což je pružná guma, kterou použijete na přetížené partie, nejčastěji jde o dolní končetiny. Kompresí svalu a následným uvolněním dojde rychle k masivnímu prokrvení přetížené oblasti a rychlejšímu odplavení laktátu, který způsobuje bolest. S fyzioterapeutem se také poraďte o tejpech a tejpingu.

Jak uvolnit namožené svaly

Na bolavá místa několikrát denně přikládejte na 15 minut zábal se zabaleným ledem. Klidně do utěrky, ručníku, nebo strčte led do ponožky. Nikdy led nepřikládejte přímo na holou kůži, aby nedošlo k poškození tkáně. Toto akutní řešení problému slouží jen k úlevě od bolesti. Po prudkém pohybu, kdy pocítíte pichlavou bolest přímo ve svalu, nejčastěji stehna či lýtka, může dojít k natažení nebo natržení svalu. Ledováním zabráníte vzniku otoku, který prodlužuje dobu hojení. Při intenzivní bolesti raději navštivte lékaře.

Co pomůže na namožené svaly a jak je uvolnit?

Co použít na koupel či masáž

Hojení mikrotraumat ve svalových vláknech podpoří i teplá koupel s rozmarýnem, masáž pro uvolnění laktátu, vířivka i sauna. Na namožené svaly zabírá kostival lékařský, třezalka tečkovaná, kaštan koňský i máta a relaxační pocit navozuje i levandule. Pro komplexní uvolnění svalového napětí navštivte profesionálního maséra. Můžete volit mezi klasickou masáží s chladivou, nebo i hřejivou mastí na uvolnění svalů, anebo masáží thajskou či shiatsu, která uspíší regeneraci asistovaným strečinkem.

Mast na namožené svaly

Ať už máte namožené břišní svaly, namožené svaly na ruce či noze, nebo namožené mezižeberní svaly, při bolestech nesahejte hned po prášcích. Pomohou vám i topické formy přípravků jako jsou speciální gely a krémy s rostlinným výtažkem, například Sport bio active či Arto bio active gel, který navíc příjemně chladí.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář