10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

publikováno , naposledy aktualizováno 15. 12. 2021

Hledáte způsoby, jak v domácnosti ušetřit nejen za energie a omezit různé další výdaje? Podívejte se na naše jednoduché tipy a začněte se šetřením ještě dnes.

1.      Pozor na „pohotovostní režim, vypínejte vše ze zásuvky a zhasínejte

Některé spotřebiče zbytečně spotřebovávají elektrickou energii, i když je zrovna nepoužíváte. Počítače a televize se po vypnutí dálkovým ovladačem přepnou do pohotovostního režimu – stand by. To vás ročně stojí i několik tisíc korun, průměrně 1500 Kč ročně. Vypínejte je síťovým vypínačem nebo ze zásuvky, pokud to není v rozporu s doporučením výrobce. Energii spotřebovávají i nabíječky na mobilní telefony a napájecí kabely notebooků, pokud je po dobití ponecháte zapojené v zásuvce. Nenechávejte svítit světlo v místnostech, kde zrovna nejste.

2.      Nepřetápějte

Osaďte radiátory termostatickými hlavicemi, případně regulujte teplotu pokojovým termostatem. Snížením teploty v místnosti o pouhý 1 °C ušetříte 6 % energie. Pokud jste celý den v práci, dostačující je teplota kolem 17 °C. Tolik vám stačí i běžně na chodbě. V místnostech topte maximálně na 21 °C a v ložnici na 18 °C. Radiátory nikdy ničím nepřekrývejte. To platí i pro nábytek, záclony i závěsy.

3.      Větrejte chytře

Dlouhé větrání malou skulinou způsobuje v zimě velké tepelné ztráty a vede k celkovému ochlazování vnitřních prostor. Vhodnější je pravidelné, rychlé a intenzivní vyvětrání s dostatečnou výměnou vzduch, které významněji neochladí stěny ani ostatní zařízení místností a teplota vzduchu se rychle vyrovná.

10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

4.      Pračku i myčku vždy naplňte

Nejvíce elektrické energie se při praní spotřebuje při ohřevu vody. Kapacitu bubnu plně využijte a zapínejte plnou pračku. U běžných barevných oděvů je dostatečná teplota vody 40 °C, pro bílé prádlo 60 °C. Vyvářka je energeticky nejnáročnější, proto ji omezte na minimum. Výrazně ušetříte, i když budete zapínat plnou myčku. Pokud je vás málo, kupte si tu menší.

5.      Sušte prádlo venku na čerstvém vzduchu místo v sušičce

Sušičku prádla nepoužívejte a sušte prádlo venku na čerstvém vzduchu. Jedná se o energeticky náročný spotřebič. Načechrané prádlo větrem nikdy nic nepřekoná.

6.      Pokrmy vařte s poklicí a nejlépe na plynu

Během přípravy pokrmů šetřete energii díky používání poklice. Opatření je velmi jednoduché a účinné. Správně přiléhající poklička přináší 4x úspornější provoz ve srovnání s vařením v nezakrytém hrnci.  Nejlevnější vaření je na zemním plynu. Následuje indukce, která ohřívá rovnou hrnec a je o 50 % úspornější než sklokeramická deska nebo elektrická plotýnka.

7.    Odmrazujte ledničku

Vrstva námrazy v mrazicí části chladničky zvyšuje spotřebu elektrické energie. Námraza vyšší než 3 milimetry zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 %. Snížení spotřeby elektřiny ovlivní i umístění chladničky a okolní teplota v místnosti. Pokud je u sporáku, každý stupeň v okolí navíc zvyšuje spotřebu chladničky o 4 %.

10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

8.      Využívejte sprchu místo vany

Časté koupání ve vaně zvyšuje náklady na teplou vodu. Při koupání spotřebujete až 4x více teplé vody než při sprchování. Podle odborníků vám stačí sprcha 2x týdně, jinak si smýváte přirozenou kožní bariéru a snižujete si imunitu.

9.      Ušetřete při čištění zubů i holení

Velké chyby děláme i při denní hygieně. Z výzkumu společnosti Henkel například vyplynulo, že každý 4. Čech při čištění zubů nezavírá kohoutek s tekoucí vodou. Takovou zdánlivou prkotinou zaplatíte ročně i 1700 korun navíc. Tekoucí vodu si pohlídejte i během holení nebo oplachování nádobí.

10. Ušetřete za nákupy až 50 %

Stačí nakupovat chytře. Za běžné nákupy v online obchodech můžete ušetřit až 50 %. Zdarma se zaregistrujte do cashbacku, kde vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Nakupte ve svém oblíbeném e-shopu přes link v cashbacku. Peníze zpět za nákupy vám připíšou na cashback účet asi měsíc po nákupu. I tak ale kupujte jen to, co skutečně potřebujete.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář