Diaprin recenze: Je to další podvod?

publikováno

Viděli jsme to už nejméně tisíckrát. Zoufalí lidé řeší nějaký vážný zdravotní problém a snaží se na něj najít účinné a snadné řešení. Problém je, že právě v této chvíli mohou přijít na scénu podvodníci, kterým vůbec nejde o to vám nějak pomoci. Zajímají je totiž hlavně vaše peníze. Dnes se podíváme, proč se vyhnout přípravku, který je dostupný na internetu a který si říká Diaprin.

S velkou pravděpodobností se jen tak nedočkáme doby, kdy by byl svět prostý nejrůznějších vykuků a podvodníků, kteří se snaží druhé podfouknout a na jejich nevědomosti nějakým způsobem vydělat.

Dnes už však naštěstí máme internet, takže všechny podezřelé nabídky můžeme během krátké chvíle velmi podrobně analyzovat. K tomuto účelu výborně slouží pravidelně aktualizovaný seznam SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), ve kterém je přehled internetových stránek s nelegálními nabídkami neschválených přípravků.

Tento spolehlivý a důvěryhodný zdroj totiž mapuje situaci na trhu a pokud někdo prodává něco, co není bezpečné nebo legální, automaticky se to dostane na černou listinu a potenciální kupující by se měli takovému výrobku obloukem vyhnout. A jedním z nich je právě i Diaprin, o kterém tu bude dneska řeč.

Proč se na tento seznam dostal?

Co je Diaprin?

co je Diaprin

Bohužel nedokážeme přesně říct, co má Diaprin být. Naprosto určitě ale víme, že nepůjde o lék, ale pouze o doplněk stravy.

A proč to nedokážeme jasně určit? Především proto, že na stránkách, kde má být dostupný, k němu nejsou uvedeny žádné dodatečné informace o tom, na co se má používat, jak se má užívat nebo jaké je jeho složení.

Stránky, na které na svém webu upozorňoval v souvislosti s Diaprin SÚKL, už totiž (nepřekvapivě) nefungují.

Diaprin SÚKL

Pokud bychom se však měli orientovat podle toho, co je uvedeno na obrázku, pak by měl Diaprin potenciální kupující lákat na:

  • Opuncii
  • Gymnemu sylvestre
  • Jalovec

Ten, kdo za tímto problematickým výrobkem stojí, totiž nejspíš dobře ví, že ve schválených doplňcích stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, o kterých jsme psali poměrně obsáhlý článek, se gymnema sylvestre používá celkem běžně.

Zahraniční zdroje také uvádí, že jalovec může potenciálně taktéž podpořit normální hladinu krevního cukru. A něco podobného koluje i o opuncii.

Proč jde o podvod?

diaprin podvod

Když složení vypadá podle obrázku celkem obstojně, kde je tedy problém?

Mezi hlavní indikátory toho, že byste se měli nákupu tohoto výrobku zdržet, patří především:

  • Varování SÚKL na výše uvedeném seznamu
  • Varování před tímto výrobkem v internetových poradnách Dr. Max (jeden z dotazů si můžete přečíst třeba zde)
  • Internetové stránky, kde měl být Diaprin dostupný, po zveřejnění v seznamu již neexistují
  • Výrobek má podezřele vysokou cenu (bezpečné konkurenční výrobky s lepším složením koupíte i za zlomek ceny, a ne téměř za 2 000,- za jedno balení)
  • U současné inzerce výrobku chybí jakékoliv potřebné informace
  • Výrobek se prodává na stejné stránce, jako jiné podvodné přípravky, před kterými SÚKL varuje (například Tonerin)

Opravdu tedy tato výstražná znamení neberte na lehkou váhu. V případě, že se rozhodnete nějaký volně prodejný doplněk stravy na podporu normální hladiny krevního cukru vyzkoušet, vyberte si takový, který se nenachází na černém seznamu důvěryhodných státních institucí.

Další tipy, co na krevní cukr vyzkoušet

I když užívání doplňku stravy na podporu normální hladiny krevního cukru může být nápomocné, nezapomínejte na to, že stejně důležitý je i celkově zdravější životní styl.

Na udržování jeho normální hladiny dobře funguje například ztráta přebytečných kil, dostatek pohybu a spánku nebo také třeba zdravější jídelníček, ve kterém by mělo být naprosté minimum přidaných cukrů a průmyslově zpracovaných potravin. V neposlední řadě také nezapomínejte na průběžné měření krevního tlaku a hladiny glukózy u lékaře i doma.

Naletěli jste někdy na podobný podvod?

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář