Hubnutí bez jojo efektu, natrvalo a s úsměvem

publikováno

Pokud jste už vyzkoušeli celou řadu diet, ale hubnout se vám pořád nedaří, nebo máte shozená kila rychle nahoře, určitě víte, co je jojo efekt. Chcete opravdu zhubnout definitivně a nepřibrat? Podívejte se, zda je hubnutí bez jojo efektu možné.

Znáte jojo efekt?

Pokud jste si už prošli několika způsoby hubnutí a dietami, jojo efekt vás asi neminul. Po každé dietě, zhubnete, ale jakmile se vrátíte ke své původní stravě, zase znovu přibere. Jojo efekt je po návratu k předchozímu stravování nejčastějším zklamáním. To, že opět přibereme a možná více, než dříve, nás pak odrazuje od dalšího hubnutí.

S následným jojo efektem je způsob hubnutí značně neefektivní a navíc skutečně nezdravý. Našemu tělu to neprospívá. Po rychlém zhubnutí se za chvíli opět obalíme tukem. Navíc často přijdeme o svalovou hmotu. Takové hubnutí je celé špatně. Určitě zapomeňte na všechny léky na hubnutí bez jojo efektu. Je to vše jen reklamní trik.

Hubnutí bez jojo efektu, natrvalo a s úsměvem

Kdy se s ním můžeme setkat

Rychlé hubnutí bez jojo efektu bohužel neexistuje. Důležité je si uvědomit, že bohužel nikdy nemůžeme nějak zázračně rychle zhubnout a tuto váhu si celý život už udržet, obzvláště pak v případě, kdy se vrátíme k původnímu způsobu stravování a životnímu stylu. Jojo efekt nás zaručeně nemine. Pokud někde čtete, že je to rychlá dieta na týden bez jojo efektu, raději na ni moc nesázejte.

Když se pár týdnů stravujeme jinak, a to přesně podle nějaké diety, která nám navíc sama o sobě až tak moc nesedí, nemůže to končit úspěchem. Vidíme, že hubneme, ale máme pocit, že nám stále něco chybí. Máme chutě na sladké, slané či smažené a nezdravé, jsme unavení a bez energie, nevrlí, podráždění a těšíme se, až nám dieta konečně skončí a vrátíme se štíhlí k původnímu způsobu života. To je ale nereálná představa.

I když si dáme předsevzetí, že budeme jíst to nezdravé, sladké, smažené a kalorické už jen málo a zřídka, málokdy to dodržíme. Nechceme se ale ani vrátit k dietnímu režimu. Zdravé potraviny často zase opustíme a začneme se stravovat rychle a nezdravě. Po pár měsících máme kilogramy nahoře a často vážíme ještě více než před začátkem diety. Tady je to často ketóza a jojo efekt. Oblíbené proteinové diety fungují, ale nesmíte se pak vrátit do normálu. To ale nikdo nedokáže.

Hubnutí bez jojo efektu, natrvalo a s úsměvem

Účinná prevence

Důležité je si opravdu uvědomit, že za vším stojí starý životní styl. Ten nás vede k tomu, že přibíráme na váze. V tom nám žádná dieta nepomůže. Musíme chtít celkově a doživotně změnit svůj životní styl. Zaručená dieta bez jojo efektu je možná jen se změnou životního stylu.

Pokud chceme zhubnout trvale, musíme vyloučit to, co bychom jíst opravdu neměli. Důležité je si uvědomit, jakých chyb se ve svém jídelníčku často dopouštíme a proč tomu tak je. Zda jíme rychle, nemáme dostatek času nebo jen pevnou vůli. Pak si musíme uvědomit, zda nám přibraná kila za takové chyby stojí. Pokud je odstraníme, nebo některé z nich výrazně omezíme, kilogramy půjdou nenávratně dolů a hlavně se už nevrátí zpět. Nedojde k jojo efektu.

Hubnutí bez jojo efektu, natrvalo a s úsměvem

Závěr

Důležité je jíst pravidelně. Někomu vyhovuje 5x a 6x denně v malých a vyvážených porcích. Na jiného je to opravdu moc a nedá více než 3 nebo 4 porce. Důležitá je v tomto případě pravidelnost a pestrost. Žádné přejídání ani hladovění. Je nutné si vybírat čerstvé a kvalitní suroviny, vyhýbat se uzeninám, smaženým a velmi tučným jídlům a hlavně fast foodu, konzervovaným potravinám a polotovarům.

Nutné je omezení sladkostí a bílého pečiva. Nezdravé se musí nahradit zdravějším. Místo mléčné čokolády si dát hořkou s vysokým podílem kakaa, místo bonbonů trošku sušeného ovoce nebo čerstvého lesního ovoce. Zde je nutné si dát pozor na obsah cukru. Zdravější sladké potraviny jíst jen ráno a odpoledne a večer vsadit především na zeleninu a bílkoviny s troškou zdravých tuků. Přílohy úplně nevynechávat, ale omezit na 100 g a doplnit zeleninovými saláty.

Vyzkoušejte quinou, bulgur, kuskus, červenou čočku a další luštěniny. Zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny. Méně solte a zkuste raději bylinky a koření bez soli. I nezdravá jídla, která milujeme, se dají připravit v mnohem zdravější variantě tak, aby nám chutnala.  Občas můžeme i zhřešit, ale opravdu jen výjimečně, za odměnu a v malé porci. Zkuste se zaměřit na ta zdravá jídla, která nám budou skutečně chutnat. Pak nás nebude honit mlsná na něco vyloženě nezdravého a vysoce kalorického, bez skutečné výživové hodnoty.

Buďte aktivní, hýbejte se a pravidelně cvičte. Hodně choďte pěšky, třeba do práce a z práce, vyšlapejte si schody a nejezděte výtahem, podnikejte dlouhé procházky i horské túry. Plavte, běhejte, cvičte pilates, kalanetiku i jógu. Místo slovo dieta, začněte vyhledávat zdravý životní styl, zdravá strava či zdravý jídelníček. Vaše kila půjdou dolů a vracet se už díky jojo efektu nebudou. Hubnuti bez jojo efektu musí být pomalé, průběžné a udržované. Jde o změnu běžného stylu na celý život.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář