Jak se projevuje cukrovka u psů a koček

Aktualizováno 7. 10. 2020 Redakce Hlidejsizdravi.cz

Možná vás to překvapí, ale cukrovka se může projevit i u zvířat. První případ tohoto onemocnění byl dokonce stanoven a zaznamenán v literatuře už v roce 1927.

Cukrovka je druhá nejčastější chronická nemoc způsobená hormonální poruchou, V tomto případě jde o nedostatek hormonu inzulínu, který pomáhá buňkám těla vstřebávat glukózu, krevní cukr, který jim dodává potřebnou energii. Při nedostatku se glukóza hromadí v krvi, přechází i do moči.

Jak se projevuje cukrovka u zvířat?

Nejčastěji je cukrovka neboli diabetes mellitus diagnostikován u psů a koček, někdy i u ostatních savců. U různých druhů zvířat se během tohoto onemocnění objevují různé formy nemoci s odlišnými příznaky. Také příčiny onemocnění jsou různé a léčba zvířat se může od léčby lidí značně lišit.

Jak poznat, že má zvíře cukrovku

Nejčastějšími symptomy při tomto onemocnění je:

 • časté močení
 • velká žízeň
 • zvýšený příjem potravy, při kterém ale zvíře stále hubne
 • viditelné změny srsti
 • zvýšená únava
 • záněty

Jaké další příznaky může diagnostikovat lékař

 • šedý zákal
 • zvětšení jater
 • nechutenství
 • dehydrataci těla

Co může vyvolat cukrovku nebo zvýšení hladiny cukru zvířat

 • cukrovka může být vyvolána nemocemi
 • cukrovku může vyvolat gravidita
 • vysoký cukr může být u zvířat, zejména u koček, vyvolán stresem a pak se v tomto případě nejedná o diabetes

Cukrovka u koček

U koček se z nejčastějších příznaků opět objevuje zejména velká žízeň, časté močení, žravost a ztráta hmotnosti. Cukrovka u koček je ale navíc často komplikována a projeví se takzvaná diabetická neuropatie. Kočky trpí slabostí pánevních končetin, nemohou pořádně chodit a hlavně skákat. Rozvinutá neuropatie se projevuje takzvaným platigrádním postojem. Kočka při něm prošlapuje tlapky až na hlezenní kloub, jako to dělá třeba medvěd.

Diabetes mellitus se projevuje zejména u starších koček, hlavně těch chovaných v bytě, které zároveň trpí nadváhou nebo jsou velmi obézní. V naprosté většině se jedná o cukrovku takzvaného 2. typu, spojenou s nadbytkem tukové tkáně a současně se sníženou schopností organismu reagovat na působení inzulínu.

Kočičí cukrovka je často léčitelná. Po úpravě hmotnosti a stabilizaci injekčním inzulínem může dojít k remisi a inzulín se může vysadit. U všech koček to tak ale není a musí brát inzulín dál. Pokud kočka netrpí nějakým závažným souběžným onemocněním, může na inzulínu žít bez potíží i několik let.

Cukrovka u psů

I psi mohou onemocnět cukrovkou, tedy poruchou využití inzulinu, který produkuje slinivkou břišní, popřípadě mohou trpět jeho nedostatkem. Cukrovka u psů se pak projeví tím, že nemají v krvi optimální množství cukru. Při poruše vstřebávání inzulinu přijatý cukr tělo nevyužije, hromadí se v krvi a vzniká hypoglykémie. Organismus si musí najít jiný zdroj energie a většinou začne využívat tukové zásoby. Navíc v těle hromadí odpadní látky a psa je to opravdu velká, druhotná zátěž.  Častěji se projevuje cukrovka u starších psů.

Pes a cukrovka

Primární cukrovka se projevuje tak, že se v organismu psa inzulin neprodukuje v dostatečném množství a vzniká porucha slinivky břišní. Léčí se dodáváním inzulinu pomocí injekcí v pravidelných a vždy ve zcela přesných dávkách.

Sekundární cukrovka je méně závažný stav. Slinivka pracuje správně, ale psí organismus není schopen produkovaný inzulin správně nebo dokonce vůbec využít. V tomto případě se také musí psovi podávat speciální krmivo.

Léčba cukrovky u zvířat

Asi 3 až 4 dny po projevení nemoci udělá lékař zvířeti profil cukru v krvi, podle kterého stanoví množství inzulínu, který je třeba aplikovat. Zvířatům se inzulín většinou aplikuje jej 1x denně. U některých psů je velmi úspěšná aplikace 2x denně.

Velmi dobrou variantou je, když se zvířeti 3x denně měří i cukr v moči, a to nejlépe ráno před aplikací injekce a následným krmením, pak odpoledne před druhou svačinou a nakonec ještě později večer. Pokud někdy dojde k tomu, že zvíře přijme méně potravy, musíte na to ihned reagovat a dávku inzulínu zmenšit

Jak píchat zvířeti inzulín

U zvířat je aplikace inzulínu naštěstí o dost jednodušší než u lidí, protože mají volnější kůži a nepřiléhá jim tolik k tělu. Nejlepší místo pro aplikaci inzulinu je pod žeberním obloukem. Inzulin lze také píchnout inzulín do šíje, ale pokud se jedná o zánět, je tato metoda dost riskantní. Měla by se používat jen ve výjimečném případě, pokud jste třeba doma sami a musíte si zvíře sami přidržet, nebo pokud se zvíře obzvlášť urputně brání.

Jak uchovávat inzulín

Inzulín by měl být uchováván vždy v chladu. Je třeba dát pozor na to, aby se k němu nedostaly třeba děti, ale ani zvířata samotná. Před užitím vždy obsah lahvičky řádně promícháme. Otevřené lahvičky musí být vždy spotřebovány do 14 dnů.

Jak se projevuje hypoglykemie

Při hypoglykemii nám jako první pomoc pomůže trocha hroznového cukru. Zvířata jsou během projevu hypoglykémie neklidná, třesou se, mají velké problémy se svou koordinací pohybů, nebo se dokonce vůbec nepohybují a padají do komatu. U zvířat dochází k nehybnosti při nedostatečném zásobení mozku glukózou, což se ale projevuje velmi zřídka.

Co dělat při hypoglykémii

Dokud může zvíře přijímat potravu, musí mu být vždy nejdříve nabídnuto krmení. Pokud už přijímat potravu nemůže, podává se mu cukr nebo sirup. Při problémech s polykáním se můžeme zvířeti cukr vtírat do čelisti, mezi zuby nebo pod jazyk. Na 1 kilogram váhy zvířete stačí podat 1 gram cukru. V případě nutnosti můžeme podat Coca- colu nebo nějaký podobný nápoj s vysokým množstvím cukru. V žádném případě nedoporučujeme podávat nápoje typu light. Vždy je ale nejlepší hroznový cukr. Jakmile se zvíře trochu zotaví, dejte mu nejprve něco k jídlu a sledujte, zda již přijímá potravu.

Napsat komentář