U krevního tlaku je nebezpečnější vysoký tlak neboli hypertenze. I nízký tlak neboli hypotenze nás ale dokáže pořádně potrápit. Přesto mnoho z nás tento nepříjemný problém moc neřeší. Podívejme se, jak si od něj pomoci, není to nijak složité.
Jak nás může nízký krevní tlak ohrozit?
Nízkým tlakem podle výzkumů a studií trpí hlavně ženy do 30 let věku. Nízký tlak se u některých žen projevuje zejména v těhotenství. Někdy může naznačovat na to, že je v našem těle něco v nepořádku. Může jit například o cukrovku. I když tedy nejde o nemoc v tom pravém slova smyslu, nízký tlak nám může ztěžovat každodenní život.
Příznaky nízkého tlaku
Podívejme se, jaké má nízký tlak příznaky. Pokud se vám po ranním prudkém vstávání z postele nepříjemně zatočí hlava, je to jasné. Můžete trpět pocity na omdlení, únavou, pobledlými tvářemi a ledovými končetinami díky špatnému prokrvení. Projevují se závratě, poruchy vidění, šum v uších nebo zrychlení tepu. Náhlým poklesem krevního tlaku může dokonce dojít až ke kolapsu.
Jak se léčí?
Jako nízký krevní tlak – hypotenze se označují nízké hodnoty. Pak dosahuje nízký krevní tlak hodnoty pod 100/60 mmHg, tedy pod normovou hodnotou přiměřenou věku. Je třeba zasáhnout, pokud kvůli nízkým hodnotám krevního tlaku dochází k potížím. Obtíže mohou souviset s nedostatečným zásobováním mozku krví a následně i kyslíkem. Objevuje se hlavně u mladých, štíhlých dívek a žen. Může vám pomoci samoléčba, protože léky na nízký tlak se nepředepisují. Na nízký krevní tlak tabulka a přesné údaje není. Každý má totiž tlak přirozeně jiný a zcela individuální. Uvedená hodnota je ale dobrým vodítkem.
Co pomáhá na nízký tlak
S nízkým tlakem lze úspěšně bojovat změnou životního stylu. Zlepšit svůj stav můžete například cvičením nebo sprchováním střídavě teplou a studenou vodou. Pak většinou dojde ke zlepšení obtíží. Pokud si osvojíte preventivní opatření, problémy s nízkým tlakem se podstatně zmírní a možná i zmizí. Vyzkoušet můžete kompresní punčochy, které ulevují od potíží.
Pijte dostatek tekutin
Zaměřte se na pravidelný příjem tekutin. Pitný režim je třeba dodržovat každý den a to celoročně. V létě je to pak obzvlášť důležité. Je dobré si dát přes den vždy jednu sklenici vody. Tu první si dejte ihned poté, co se ráno vzbudíte a pomalu se postavíte na nohy. Proti nízkému tlaku funguje i ranní šálek slabší kávy, musí však být vždy dostatečně zapitý větším množstvím vody. Zkusit můžete i zelený nebo černý čaj.
Pomozte si vitaminy a minerály
Pokud se chcete zbavit nízkého tlaku, dopřejte si také dostatečný přísun vitaminu C, který velkou měrou přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu. Bohaté na vitamin C jsou třeba pomeranče, mandarinky, citrony, limetky, grepy, papája, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, rajčata, petržel, brambory, brokolice, květák i kedlubny. Výborný je i zinek, který je obsažený v hovězím a vepřovém mase, mořských plodech, vejcích, pšeničných klíčcích a luštěninách.
Jak je to se solí
Možná je to trochu překvapivé, ale lidem s nízkým tlakem prospívá o něco zvýšený příjem sodíku, i když se solení jinak moc nedoporučuje. Můžete si své jídlo mírně přisolit. Ale raději to moc nepřehánějte., jiným orgánům v těle sůl moc dobře nedělá.
Pravidelná konzumace pokrmů
Jezte pravidelně během dne více menších porcí jídla. Rozdělte si ho do několika malých porcí. Ráno si dejte snídani bohatou na bílkoviny, třeba vejce, sýry, bílé jogurty, tvaroh a celozrnný chléb.
Zkuste bylinky a koření
Vyzkoušejte ostropestřec mariánský, kopřivu, rozmarýn, lékořici, zázvor, ženšen a chilli. Osvědčené je i rozmarýnové víno, které si můžete snadno vyrobit. Smíchejte jeden litr suchého bílého vína a 100 gramů sušených rozmarýnových lístků. Nechte je 5 dní odstát a při potížích si dejte jednu lžíci nebo malou sklenku.
Nízký tlaku pomáhá i aromaterapie. Povzbuzující účinky má rozmarýn, černý pepř, jalovec, skořice, vavřín a zázvor.
Pravidelný pohyb a sport
Najděte si každý den chvilku na pohyb a zkuste vyhledat cvičení či sport, který vás bude bavit. Pokud si pořádně rozproudíte krev, krevní tlak se zvedne. Vhodný je běh, plavání, jízda na kole i pravidelné svižné procházky. Může to být však i jóga nebo pilates. S pohybem začněte hned ráno protahováním. Pomůže i pár dřepů u otevřeného okna, rotoped nebo svižná ranní procházka do práce a z práce.
Na co si dát pozor
Dejte si pozor zejména na ranní rychlé vstávání i prudké pohyby přes den. Během dne se stále snažte o to, aby mělo vaše tělo stálý a dostatečný přísun kyslíku. Pravidelně větrejte a spěte s otevřeným oknem. Ráno si pak klidně dejte již zmíněnou sprchu střídavě teplou a studenou vodou, která vás dobře nastartuje.
První pomoc při nízkém tlaku
Pokud se vám ráno nebo kdykoliv během dne zatočí hlava, ihned si lehněte a podložte si nohy do vyvýšené polohy. Když dlouho někde čekáte nebo stojíte ve frontě, rozkročte se do široka a zhluboka dýchejte. Očima sledujte jeden bod. Můžete se také chytit madla nebo se opřít a střídavě krčit a natahovat nohy.
Zatím jsem měl nejnižší tlak 65/55 .Stlo se mi,že jsem omdlel u zubaře a při odběru krve.Myslel jsem si,že důvodem je diabetes.Také mám problémy s očima.Při čtení se ze stránek ztrácí slova i celé věty. Je mi 67 let.Většinu života jsem cvičil karate.