Pozor na nadměrné pocení!

publikováno

Pocení je přirozené, zejména v létě nebo při námaze. Někdo má ale problém s nadměrným pocením po celý rok. V tomto případě je vhodné vyšetření u lékaře.

Pokud se nadměrně potíte, je třeba začít situaci řešit, i když jde o zdánlivě běžný jev. Jakmile nás nadměrné pocení obtěžuje svým množstvím a zápachem, nebo se potíme prostě jinak než dříve, měli bychom se mít na pozoru. Často se objevuje nadměrné pocení v noci během spánku, nebo se potíme na nezvyklých místech. Voda ani sůl nejsou zodpovědné za zápach, který pocení doprovází. Na kůži se přirozeně vyskytují bakterie živící se potem, rozkládají ho a vzniká typický zápach.

Pozor na nadměrné pocení!

Co je pocení

Pocení slouží jako termoregulace těla k jeho ochlazení a chrání nás proti přehřátí v horkém prostředí, při zátěži a pohybu. Pokud ale nevede pocení k ochlazování těla, jde o nadměrné pocení. Pot na dlaních, nadměrné pocení nohou, zejména na ploskách když jsme v klidu, nebo řinoucí se pot z podpaží při běžné okolní teplotě bez našeho zvýšeného pohybu nejsou zcela v pořádku. Běžné není ani nadměrné pocení hlavy. Nadměrné pocení, které nevzniká v důsledku zvýšené fyzické námahy nebo velmi silného emocionálního stresu, se nazývá hyperhidróza.

Příčiny nadměrného pocení

Nadměrným pocením se projevuje celá řada nemocí nebo fyziologických stavů organismu. Objevuje se při užívání některých léků, například antidepresiv, anxiolytik či inzulínu. Výraznější pocení se projevuje i při infekčních chorobách, infarktu myokardu, cukrovce, onemocnění štítné žlázy, Parkinsonově chorobě a u některých typů nádorů.

Zapáchající pot připomínající zkažená vejce může být způsobem onemocnění jater. Pokud je enormní pocení doprovázeno dalšími příznaky, jako je zvýšená únava, průjem, bušení srdce, výrazný úbytek váhy, slabost či třes, může být příčinou zánět močových cest, ledvin i dutin, ale i tuberkulóza nebo AIDS. Hyperhidróza ale nemusí být vždy způsobena nemocí.

Pocení u žen

Poměrně běžně se objevuje nadměrné pocení u žen v období menopauzy. Často se ale objevuje i v těhotenství, při hormonálních výkyvech, nebo během menstruace. Obzvláště v období přechodu je občas nutné stav řešit.

Pocení u mužů

U mužů často způsobuje pocení zvýšená konzumace kořeněného jídla. Dohromady jde také alkohol a pocení. Při zvýšené konzumaci alkoholu se více potíme, protože chce tělo odbourat alkohol, přehřívá se a pocením se ochlazuje. Ruku v ruce jde také únava a nadměrné pocení. Hormonální výkyvy s pocením se objevují i u mužů.

Pozor na nadměrné pocení!

Jak se s ním vypořádat?

Při léčbě nadměrného pocení je nutné nejprve zjistit příčinu a pak ji teprve léčit. Pokud je pocení omezeno jen na určité části těla, léčí se například pomocí antiperspirantů, které obsahují chlorid hlinitý. V některých případech se dá využít iontoforéza, aplikace botulotoxinu, chirurgický zákrok nebo léčba mikrovlnami. Léčba vždy zohledňuje příčinu pocení, jeho lokalizaci, celkový stav pacienta, přidružená onemocnění či věk. Zohledňují se také finanční a časové možnosti.

  • Mezi neinvazivní metody patří lokální terapie pomocí antiperspirantů, léky, iontoforéza, laserová terapie, fokusovaný ultrazvuk a mikrovlnná termolýza MiraDry.
  • Mezi semiinvazivní metody se řadí aplikace botulotoxinu, mikrojehličková radiofrekvence a semiinvazivní lasery.
  • Mezi invazivní metody se řadí thorakální sympatektomie a chirurgické odstranění potních žláz. Chirurgické zákroky jsou vysoce efektivní, ale vyžadují delší rekonvalescenci.

Nejčastější způsoby léčby

  • Antiperspiranty působí na principu denaturace bílkovin a současně dočasného uzavření ústí potních žláz. Nejčastěji se používá 10 až 20 % hexahydrát chloridu hlinitého, kyselina boritá, tanin, anticholinergika, formaldehyd, glutaraldehyd či lokální anestetika.
  • Terapie zvaná iontoforéza využívá k odstranění pocení stejnosměrný proud o hustotě 0,1 mA/cm2. Procedura se však musí opakovat několikrát týdně.
  • Aplikace botulotoxinu je efektivní, rychlá a bez rekonvalescence. Účinek trvá 4 až 12 měsíců. Dojde k dočasné blokádě uvolnění acetylcholinu v oblasti potních žláz. Využívá se pro aplikaci do podpaží, na dlaně i plosky nohou.
  • Fokusovaná mikrovlnná terapie MiraDry se používá k bezpečnému odstranění potních žlázek a má trvalý účinek. Už po dvou terapiích má až 82 % efektivity. Jde o ambulantní metodu s kratší dobou rekonvalescence.

Pozor na nadměrné pocení!

Závěr

Pokud trpíte dlouhodobě nadměrným pocením, přidejte do stravy hořčík, používejte pravidelně kvalitní antiperspiranty, noste prodyšné oblečení a vybírejte si vzory a barvy, na kterých nejsou propocená kola v podpaží tolik vidět. Při nadměrném pocení nohou každý den střídejte obuv, ať má obuv čas pořádně vyschnout. Dvakrát denně si vyměňte ponožky a přes den noste otevřenou a ne uzavřenou obuv. Můžete použít spreje a pudr na chodidla. Snažte se vyhnout sportovní obuvi a botám z umělých, neprodyšných materiálů. Vhodnější je kůže a v létě otevřená obuv.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář