Cévní mozková příhoda je neúprosný strašák. Přečtěte si, jak ji včas odhalit, vyhnout se jí nebo jak poskytnout první pomoc.
Mrtvice
Mrtvice je akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. Dochází při ní k poškození nervů a může přetrvávat i déle než 24 hodin. Je způsobena přerušením dodávky krve do některé části mozku. Ve většině případů (asi 80%) dochází k ischemické chorobě srdeční, tedy k ucpání cévy trombem či embolem. U ostatních případů dojde k prasknutí oslabené cévy a ke krvácení do mozku, pak jde o hemoragickou mozkovou příhodu. Pro lékaře je rozhodující tyto dva případy při diagnóze rozlišit, protože každý z nich vyžaduje jiný postup léčby a nevhodná metoda může pacientovi značně ublížit.
Rizikové faktory mozkové příhody
- věk 50+
- vysoký krevní tlak
- porucha srdečního rytmu
- kouření
- vysoký cholesterol
- diabetes
- obezita
5 znaků, podle kterých odhalíte mrtvici
- Problémy s chůzí a rovnováhou
- Zmatenost, dezorientace, postižený jen těžko hovoří a řeči špatně rozumí
- Jedna strana obličeje či těla je slabší než druhá, jde ji jen těžko ovládat, typický je pokleslý koutek
- Potíže se smysly, rozmazané či zdvojené vidění, někdy také ztráta zraku
- Silná bolest hlavy nebo tuhnutí krku
První pomoc při mozkové mrtvici
Máte-li podezření na cévní mozkovou příhodu, ihned volejte rychlou záchrannou službu! Jde opravdu o každou vteřinu a je nutné si uvědomit, že není v silách laika postiženému jakkoli pomoci. Před příjezdem sanitky položte postiženého na záda a udržujte ho při vědomí, uklidňujte ho, a pokud to okolnosti dovolují, umožněte mu, aby dýchal čerstvý vzduch nebo mu ochlazujte hlavu. Jestliže dojde ke ztrátě vědomí, položte postiženého na záda a zakloňte mu hlavu, ale nepodkládejte ji. Přestane-li nemocný dýchat, zahajte resuscitaci. S tou vám pomůže operátor záchranky.
Prevence cévní příhody
- Základem je zdravý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem pohybu.
- Vyhýbejte se časté konzumaci alkoholu, kouření a pobytu v zakouřených prostorách.
- Riziko roste s věkem a v trochu větším ohrožení jsou muži oproti ženám.
- Pokud trpíte diabetem, dbejte důsledně na jeho kompenzaci.
- Jestliže se mrtvice vyskytla u vašich rodičů či prarodičů, nepodceňujte pravidelné kontroly u lékaře.
Léčba mrtvice
Postižený mozkovou příhodou je převezen na JIP, kde je hospitalizován. Rozsah postižení mozku je zjišťován pomocí CT, magnetické rezonance, ultrazvuku apod. nebo neurologickým vyšetřením. Pokud byla mrtvice způsobena ucpáním tepny, je léčba zahájena trombolýzou, kdy je pacientovi nitrožilně podáván lék na ředění krve. Jestliže jde o krvácivou mrtvici, jsou nemocnému podávány léky zastavující krvácení, případně dochází k chirurgickému zákroku.
Po stabilizaci začíná dlouhodobý proces rehabilitace, který může trvat v lepším případě měsíce, často roky, ale někdy přetrvávají následky mrtvice po zbytek života a postižený je odkázán na pomoc druhých.
Přečtěte si také článek Nebezpečný kolísavý krevní tlak.

