Co prozradí barva moči o našem zdraví?

publikováno , naposledy aktualizováno 17. 2. 2021

Napadlo vás někdy, co všechno na vás může prozradit moč? Po vykonání malé potřeby je dobré se občas podívat před spláchnutím do mísy a zkontrolovat její barvu i zápach. Pokud se staráte o své zdraví, určitě t udělejte. Barva, zápach i konzistence moči nebo pocity při močení vám často pomohou naznačit, co se děje ve vašem těle a kde je problém.

Hlídejte barvu své moči

V ideálním případě má být moč čirá, světle žlutá a bez zakalení, které může naznačovat přítomnost bakterií. Nelze jednoznačně říci, kolikrát bychom měli za den močit, protože frekvence močení se odvíjí od mnoha faktorů. Časté nebo bolestivé močení je ale zpravidla signálem onemocnění, proto je nutné navštívit lékaře.

Co prozradí barva moči o našem zdraví?

Barva moči při cukrovce

Nezvykle nasládlý zápach moči se objevuje při diabetu. Sladce páchnoucí moč je důležitým klíčem k diagnóze cukrovky. Pro lidi, kteří už diabetem trpí, je sladký pach moči znamením toho, že jejich hladina krevního cukru není v pořádku a je třeba ji dostat opět pod kontrolu. V tomto případě je moč bez barvy.

Bezbarvá moč

Pokud je moč opravdu zcela bez barvy, došlo k nadměrnému zavodnění organismu, může jít o cukrovku neboli diabetes ale také o selhání ledvin. Často se ale nevyskytuje.

Krev v moči

Pokud je moč kalná anebo se v ní dokonce objeví krev a vykazuje červené krvinky v moči, je nutné se k lékaři objednat okamžitě. Narůžovělá nebo načervenalá barva moči nemusí být příznakem krve v moči. Barvu moči může na čas změnit i červeně zabarvená zelenina nebo ovoce, jako je červená řepa, ostružiny a borůvky.

Narůžovělá barva moči může ale ukazovat na přítomnost krve v moči. Může znamenat buď infekci močových cest, nebo naznačovat, že máme ledvinové kameny, ve vzácnějších případech i na rakovinu močového měchýře nebo ledvin. Do oranžova se zbarví moč, pokud jíme mnoho mrkve díky karotenu, který vylučován v moči. Pomerančovou barvu moči může způsobit i lék na infekci močového měchýře neboli pyridium a lék na ředění krve, jako je warfarin.

Červená barva způsobená krví v moči může ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou i močovou trubicí. Mohla by být také příznakem nádoru močového měchýře nebo ledvin. Pokud obsahuje krevní sraženiny nebo kousky tkáně v moči, nejděte ihned k lékaři.

Co prozradí barva moči o našem zdraví?

Žlutá barva moči

Tmavě žlutá moč může signalizovat nedostatečnou hydratacidehydrataci, ale i onemocnění žlučových cest. Neonově žlutá moč, která může být svítivě žluto-zelená, je většinou naprosto neškodná. S největší pravděpodobností barva souvisí s užíváním vitaminových doplňků stravy, zejména vitaminů skupiny B. Nadbytek vitaminu B neboli riboflavinu, se vylučuje močí a možná jej jíte až moc.

Tmavě žlutou až oranžovou barvu může mít příliš koncentrovaná moč, která obsahuje hodně urochromu a málo vody. V případě neonově oranžové barvy moči se může jednat o problém s játry, obzvláště v kombinaci s nažloutlým odstínem očního bělma.

Zelená barva moči

Nazelenalý odstín moči je většinu způsoben konzumací chřestu. V tomto případě tuto neobvyklou barvu moči navíc doprovází i charakteristický zápach. Ve vzácných případech ale může být zelená barva moči příznakem specifické formy infekce močových cest, kterou způsobuje bakterie proteus mirabilis, která způsobuje i vznik ledvinových kamenů.

Modrá barva moči

Modrou barvu může způsobit vzácné genetické onemocnění zvané hyperkalcémie, které se projevuje nadbytečným množstvím vápníku v kostech. Hyperkalcémie je někdy nazývána syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč. Velmi závažný stav může být provázen celou řadou možných komplikací. Modře zbarvenou moč může způsobit i užívání některých léků, jako je antidepresivum amitriptylin nebo cimetidin na žaludeční vředy.

Co prozradí barva moči o našem zdraví?

Tmavá barva moči

Tmavá a zakalená moč může mít důvod v přítomnosti krystalků fosforečnanu vápenatého, bakterií nebo u žen po znečištění výtokem z pochvy. Na zakalení moči si dejte pozor, i když se cítíte dobře a nemáte žádné jiné příznaky, které jsou typické pro infekce močových cest. Zakalení moči totiž může často být právě tím jediným příznakem infekce.

Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit léky, jako jsou antibiotika metronidazol, nitrofurantoin, nebo také projímadla obsahující sennu a methocarbamol na uvolnění svalů. Tmavě žlutá až nahnědlá moč je známkou dehydratace, nebo se objeví po konzumaci rebarbory, aloe nebo fava fazolí. Hnědá moč může ukazovat i na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater. Pokud se přidají bolesti břicha, vyrážka nebo záchvaty, může jít o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu zvanou porfyrie.

Neustálé nutkání na močení

Pocit, že musíte stále chodit na toaletu, i když jste z ní právě přišli, patří mezi klasické příznaky infekce močových cest. Neustálé nutkání na močení způsobuje podráždění a zanícení močového měchýře a močové trubice. Může poukazovat na intersticiální cystitidu, chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře, s bolestivými příznaky nebo dyskomfortem v této oblasti, s vyšší frekvencí močení ve dne nebo v noci. Onemocnění postihuje převážně ženy středního věku.

Močíte více než obvykle

Nadměrné močení může být jeden z prvních příznaků těhotenství. Častější močení je způsobeno hormonálními změnami, které značně urychlují krevní tok z ledvin. Přichází i po nadměrné konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů. Pokud sejde ani o jednu příčinu, raději si zajděte na vyšetření k lékaři. Může být příznakem cukrovky nebo nádoru. Laboratorní vyšetření odhalí přítomnost glukózy u cukrovky, dusitanů, leukocytů a bakterií při zánětu močových cest, nebo plovoucích částic u onemocnění ledvin.

Jak vypadá správná barva?

Za normálních okolností je moč jako průhledný roztok světle žluté až jantarové barvy.

 

Redakce magazínu

MUDr. Zdeňka Fantová
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů. Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi. Zde na Hlidejsizdravi.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.

Napsat komentář